reklama

S covidem už v Česku zemřelo přes 12 tisíc lidí. Stoupá i počet hospitalizovaných

Rizikový index protiepidemického systému PES klesl na 85 bodů ze sta, předchozí tři dny byl na dosud nejvyšší hodnotě 90 bodů. Nadále ale celostátní skóre zůstává v nejvyšším, pátém stupni pohotovosti, a to šestý den po sobě. Nejhorší situace je nyní v Karlovarském kraji.

reklama

Podle dat ministerstva zdravotnictví zemřelo s covidem celkem 12 070 lidí, na neděli připadá zatím 59 úmrtí. V neděli laboratoře v Česku odhalily 6 220 nových případů koronaviru, zhruba o 1250 více než v sobotu. Ze 14 847 testů bylo 41,9 procenta pozitivních. S nákazou se nyní v Česku potýká téměř 120 000 lidí, hospitalizovaných bylo v neděli 5777, asi o 200 více než v sobotu, ve vážném stavu je 877 z nich.

Důvodem poklesu hodnoty PES je snížení tzv. zjednodušeného reprodukčního čísla, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, a to z 1,4 na 1,31. Zbývající tři ukazatele určující hodnotu PES se ale mírně zhoršily. Vyplývá to z aktuálních informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Všechny kraje zůstávají v pátém stupni

V pátém stupni, který je v systému PES označen jako kritický stav s komunitním šířením nákazy, zůstává všech 14 krajů. Nejhorší situace je nyní v Karlovarském kraji, kde je skóre PES na 96 bodech.

K tématu

Krajská nemocnice, která sdružuje nemocnici v Karlových Varech a v Chebu, má zhruba 85 pacientů na standartních lůžkách a 20 na lůžkách jednotky intenzivní péče. „Musíme transformovat různá oddělení, vypomáhat si personálem tam, kde je potřeba. V tuto chvíli u nás pomáhá i armáda, hasičský záchranný sbor a chceme oslovit zavřená lázeňská zařízení, zda by jejich střední personál nebyl schopen nastoupit do práce,“ uvedl pro CNN Prima NEWS primář chirurgie v karlovarské krajské nemocnici a uvolněný zastupitel pro zdravotnictví Josef März.

Podle něj můžeme kvůli současné situaci na Chebsku spekulovat, zda na vině není pendlování lidí do Německa za prací. „Tam je většina zaměstnanců průběžně testována, a dokonce jsou i očkováni u svých zaměstnavatelů v Německu. Nepřikládal bych tomu úplně velkou míru. Může se to na tom podílet,“ sdělil primář.

Mírné zhoršení dalších tří ukazatelů

V Karlovarském kraji také od pondělí začíná očkování zdravotníků, členů integrovaného záchranného systému a dalších osob, které jsou v denním a přímém kontaktu s nakaženými a rizikovými pacienty.

V Plzeňském a Jihočeském kraji je index o 20 bodů nižší, což odpovídá spodní hranici pátého stupně.

I když reprodukční číslo k pondělku kleslo, mírně se zhoršily další tři ukazatele určující hodnotu indexu PES, hodnotu skóre to ale neovlivnilo. Počet nových případů za posledních 14 dní v přepočtu na 100 000 obyvatel se zvýšil o 27 na 1114. Šíření nákazy zrychlilo i mezi lidmi staršími 65 let. Za poslední dva týdny mezi nimi v přepočtu na 100 000 obyvatel bylo 941 nově nakažených, o 30 víc než předchozí den. Podíl pozitivních nálezů při testech na nový koronavirus se za posledních sedm dní také nepatrně zvýšil, a to na 44,5 procenta.

K tématu

Tagy: nouzový stav pokles koronavirus systém PES rizikové skóre pátý stupeň

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás

Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás

V Česku se pomaličku rozjíždí systém očkování proti koronaviru. Od ledna se zatím dostala řada především na zdravotníky, zaměstnance a seniory v domovech důchodců a seniory 80+ takzvaně z ulice. Kdy přijde řada na padesátníky nebo třicátníky? A kdy budou na řadě učitelé nebo policisté? Připravili jsme pro vás přehledný jízdní řád očkování tak, jak ho minulý týden zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Koronavirus

Sledujte ŽIVĚ: Britská mutace koronaviru je v Česku. Jaké představuje nebezpečí?

Sledujte ŽIVĚ: Britská mutace koronaviru je v Česku. Jaké představuje nebezpečí?

Do České republiky se již dostala britská mutace koronaviru. V pondělí o tom po jednání vlády informoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Nová forma se má podle vědců šířit až o 40 procent rychleji než standardní varianta koronaviru. Jaká jsou další specifika britské mutace? Sledujte živě tiskovou konferenci Státního zdravotního ústavu (SZÚ) od 14 hodin na CNN Prima NEWS či v tomto článku.

ČSSD chce pro důchodce další rouškovné. Jen nakupují hlasy, kritizuje Kalousek
Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně
PŘEHLEDNĚ: Papírnictví otevřou, restaurace ne. Co se v opatřeních mění od úterý?
reklama
reklama
Nové záběry z útoku na Kapitol: Podívejte se na střety demonstrantů a ochranky

USA

Domácí zpravodajství

Lyžaře tahá nahoru skútrem. Jezdíme, dokud vydrží stroje, popsal majitel skiareálu
Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem
Tragická nehoda na Kladensku: Při srážce dvou aut zemřela žena, další se těžce zranila
Studenti mají kvůli on-line výuce psychické potíže, ukázal průzkum. Neudrží pozornost
Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti
Další články
reklama
reklama