reklama

Ředitel nemocnice: V ampuli s vakcínou není vždy šest dávek. Babiš ho zkritizoval

Premiér Andrej Babiš (ANO) v nedělní Partii na CNN Prima NEWS obvinil ředitele jihlavské nemocnice Lukáše Veleva, že do očkování tahá politiku. Nechápe, že Velev odmítl z jedné ampule očkovat šest lidí – místo pěti, jak doporučuje výrobce. Nelíbilo se mu ani to, že měl ředitel při očkování na sobě triko s nápisem „Čau lidi, doufám, že se ho tento rok už zbavíme“. Velev ale kritiku odmítá, podle něj se z jedné ampule šest dávek nenatáhne. „Lahvička se chová trochu jako kindervajíčko s překvapením,“ sdělil.

reklama

„S panem ředitelem se známe dlouho. Měl na sobě to antibabišovské tričko, to vůbec neberte vážně. Bylo by dobré, aby se nedělala politika, to bylo politické gesto,“ uvedl premiér v nedělní Partii na CNN Prima NEWS. Nápis na triku začíná stejně jako vžitý název pro týdenní shrnutí, které premiér pravidelně sdílí na svém Facebooku – „Čau lidi“.

„To triko jsem si vzal pouze na očkování, a když se podíváte na fotky, stál jsem tam v něm, držel v ruce tác, na něm byla lahvička a rozplněné injekční stříkačky. Nikde tam není jméno pana inženýra Babiše, je to dáno do kontextu s očkováním. Jestli si to pan předseda vlády vysvětlil jinak, je to jeho problém. Jsme zvyklí, že když svět nefunguje podle Andreje Babiše, je to vždycky účelovka, politická kampaň, a kupodivu nejmenoval pana Bakalu,“ bránil se Velev později ve vysílání CNN Prima NEWS.

Velev podle svých slov do očkování politiku netahá. Vadí mu především to, že by se z jedné ampule s očkovací látkou mělo vždy vytěžit šest dávek, jak prosadil premiér Babiš. „Už dávno před tím, než o tom mluvil pan premiér a pan ministr Blatný, jsme si samozřejmě z dostupných materiálů firmy Pfizer/BioNTech zjistili, že v ampulce je až šest dávek. To ale přesně znamená, na co jsem upozorňoval a nemělo to nic společného s politikou. V ampulce je garantováno pět dávek a může tam být možná až šest,“ vysvětlil ředitel jihlavské nemocnice.

Babiš argumentoval mimo jiné tím, že šesti dávkami z jedné ampule očkují třeba ve Spojených státech nebo v Izraeli. „Izrael řekl jasně šest dávek, Amerika šest dávek, my jedeme šest dávek. Pokud pan ředitel není schopen to pro své občany na Vysočině zařídit, je to jeho problém,“ prohlásil předseda vlády.

Velev: Máme jen prohlášení pana ministra Blatného

„Řekl to někdo v Izraeli nebo v Americe, kdo za to nese zodpovědnost, a dal to také třeba zdravotníkům písemně. Tady máme jen prohlášení pana ministra Blatného, který pravděpodobně pod tlakem pana premiéra řekl, že se má očkovat šest dávek,“ reagoval Velev.

O pěti garantovaných dávkách hovoří podle něj také Evropská léková agentura a Státní ústav pro kontrolu léčiv. „Blbec není pan ředitel v Jihlavě, ale někdo, kdo vykládá do televize věci, které nemá prodiskutované s těmito autoritami,“ kritizoval Velev.

„Lahvička se chová trochu jako kinder vajíčko s překvapením – někde máte pět dávek, někde máte pět a půl, někdy šest. Musím říct, že většinově tam opravdu šest dávek je, nikdy jsem to nezpochybnil. Jen upozorňuji, že je to logisticky strašně složité, musíte objednávat lidi. Dávky z jednotlivých lahviček se nesmí spojovat, takže když je tam pět a půl, tak šestá prostě nevyšla,“ dodal ředitel jihlavské nemocnice.

Tagy:

Hlavní zprávy

Výzkum WHO o původu koronaviru byl zbrklý. Dokument CNN hledá zdroj pandemie
CNN

Výzkum WHO o původu koronaviru byl zbrklý. Dokument CNN hledá zdroj pandemie

Lidstvo přežilo už téměř dva roky koronavirové pandemie a vědci se stále nedokážou shodnout, odkud se virus vzal. Řada expertů nepovažuje výzkum Světové zdravotnické organizace ve Wu-chanu za kvalitní, a důležitá data tak stále chybí. V novém dokumentu CNN se experti celého světa snaží znovu najít to nejdůležitější – pravdu.

Kdo financuje nezávislou žurnalistiku? Nadační fond rozděluje miliony, dárce ale tají
Média

Kdo financuje nezávislou žurnalistiku? Nadační fond rozděluje miliony, dárce ale tají

Nadační fond nezávislé žurnalistiky rozdělil v loňském roce na různé mediální projekty přes sedm milionů korun. V tom letošním se částka blíží osmi milionům. Největší grant získala společnost FORUM 24, jejímž majitelem je známý novinář Pavel Šafr. Odkud Nadační fond získává peníze a jak je rozděluje, se však nedozvíme. „Je to zbytečné oslabení autority této instituce a její práce,“ myslí si politolog Jan Kubáček.

Romské oslavy: Otřesný hluk a žádné roušky. Je to horor, stěžují si obyvatelé Prešova
Slovensko

Romské oslavy: Otřesný hluk a žádné roušky. Je to horor, stěžují si obyvatelé Prešova

Coviv necovid, v Prešově to podle obyvatelů žije. V tamním podniku se konají takzvané bašavely – romské oslavy. Kromě hluku, na který si sousedé stěžují, je trápí ještě zásadnější věc. Účastníci party nedodržují žádná protikoronavirová opatření. O rouškách ani rozestupech nemůže být ani řeč, a to přesto, že na Slovensku nakažených každým dnem přibývá.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Očkovat proti covidu a chřipce současně? Univerzální vakcína se testuje, říká Prymula

Chřipka letos připravuje nebývale silný úder. Tvrdí to někteří odborníci a stejně jako u covidu nabádají k očkování. Klidně obě vakcíny najednou. Jenže nechat si současně aplikovat vakcínu proti covidu a chřipce může podle některých praktiků pro organismus znamenat pořádnou zátěž a pacientům tak doporučují alespoň dvoutýdenní odstup. Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve vysílání CNN Prima NEWS sdělil, že se nyní testuje univerzální vakcína.

Láva se valí do moře a hrozí sesuvy půdy. Kvůli erupci sopky na Kanárech uzavřeli pobřeží

Aktualizováno

Úřady na španělském ostrově La Palma jsou po nedělní erupci sopky Cumbre Vieja i nadále v pohotovosti kvůli proudům žhavé lávy, které se blíží k pobřeží. Ve chvíli, kdy se magma setká s mořskou vodou, se mohou do ovzduší uvolnit toxické plyny, část pobřeží je proto uzavřená. Podle vulkanologů se ale tok lávy zpomalil, napsal v úterý list El País. La Palma je součástí Kanárských ostrovů.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama