reklama

Rizikový scénář: Koncem roku 15 tisíc nakažených denně a 7000 hospitalizovaných

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a ředitel ÚZIS Ladislav Dušek ve středu na tiskové konferenci představili rizikový scénář pandemie koronaviru v České republice. Podle něj by na přelomu roku mohlo denně přibývat až 15 tisíc nakažených a v nemocnicích by mohlo ležet až 7 000 lidí s covidem. Reprodukční číslo, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, dosahuje hodnoty 1,25.

reklama

„Reprodukční číslo je nyní 1,25. Hrozí, že na konci roku bude v nemocnicích 7 000 lidí s covidem, z toho 1 100 na intenzivní péči,“ uvedl na brífinku Dušek. V současné době je v nemocnicích asi 4 700 lidí, přes 700 vyžaduje intenzivní péči. Počty hospitalizovaných už v některých regionech rostou, to platí například pro Olomoucký nebo Moravskoslezský kraj.

Blatný dodal, že na konci roku by mohlo přibývat až 15 tisíc nakažených denně. Ministr také oznámil, že od ledna bude výpočet skóre protiepidemického systému upraven tak, aby zohledňoval zátěž nemocnic a testování veřejnosti.

Za nárůst může i plošné testování

Na denním nárůstu nových případů se podle Duška podílí také plošné antigenní testování veřejnosti, které začalo 16. prosince. Od té doby se udělalo asi 158 tisíc testů, z toho zhruba 9 400 bylo pozitivních. U antigenního testování dosahuje pozitivita pěti procent, u PCR testů, na které chodí spíše lidé se žádankou od lékaře, je to podle Duška asi 30 procent. Antigenní testování se v posledních dnech podle něj podílí asi na 20 procentech nových denních případů.

Vláda ve středu rozhodla o tom, že Česko přejde od neděle 27. prosince do stupně 5 v protiepidemickém systému PES. Zavřou se obchody a služby, omezí se prodej zboží, bude platit zákaz nočního vycházení.

K tématu

Tagy: Ladislav Dušek pandemie ÚZIS Ministerstvo zdravotnictví koronavirus COVID-19 Jan Blatný systém PES rizikové skóre stupeň 5

Další hlavní zprávy

Partie

Adámková: Na vývoj české vakcíny máme 250 milionů. Projekt čeká na Arenbergera

Adámková: Na vývoj české vakcíny máme 250 milionů. Projekt čeká na Arenbergera

Poslankyně a lékařka Věra Adámková (za ANO) překvapila v Partii Terezie Tománkové informací, že Česko mělo vyvinout vlastní vakcínu s úvodním rozpočtem 50 milionů. Při vývoji se ale využily pouze čtyři miliony a projekt se zastavil. Posléze tehdejší ministr zdravotnictví Jan Blatný představil pokračování projektu s rozpočtem 250 milionů, ve vládě ale skončil a projekt čeká na schválení novým ministrem Petrem Arenbergerem (za ANO).

Zahraničí

Proruští separatisté zastřelili na Ukrajině dalšího vojáka. Od rána je však na frontě klid

Proruští separatisté zastřelili na Ukrajině dalšího vojáka. Od rána je však na frontě klid

Další ukrajinský voják podle nedělního armádního oznámení přišel o život při nepřátelském ostřelování ukrajinských pozic v Donbasu na východě země, jehož část ovládají proruští separatisté. Británie a USA se „pevně postavily“ proti ruské destabilizační kampani vůči Ukrajině a vyzvaly Rusko k okamžitému zmírnění vyhrocené situace v Donbasu a k plnění mezinárodních závazků.

Školství se bojí rozzuřených rodičů. V případě problémů hrozí policií i sociálkou
Slavia, nebo Sparta? Poslanci se vsadili, kdo vyhraje derby. Nacher může leštit vitrínu
Jako rozbalování Kinder vajíčka, lidé jsou zmatení. Arenbergera kritizuje nejen opozice
reklama
reklama
Tomský: Philip si sňatkem s Alžbětou zkazil kariéru, Harryho unesla šílená ženská

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Konspirátoři zneužívají tragickou smrt Petra Kellnera. Šíří o něm bizarní teorie
Další články
reklama
reklama