reklama

Rizikový scénář: Koncem roku 15 tisíc nakažených denně a 7000 hospitalizovaných

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a ředitel ÚZIS Ladislav Dušek ve středu na tiskové konferenci představili rizikový scénář pandemie koronaviru v České republice. Podle něj by na přelomu roku mohlo denně přibývat až 15 tisíc nakažených a v nemocnicích by mohlo ležet až 7 000 lidí s covidem. Reprodukční číslo, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, dosahuje hodnoty 1,25.

reklama

„Reprodukční číslo je nyní 1,25. Hrozí, že na konci roku bude v nemocnicích 7 000 lidí s covidem, z toho 1 100 na intenzivní péči,“ uvedl na brífinku Dušek. V současné době je v nemocnicích asi 4 700 lidí, přes 700 vyžaduje intenzivní péči. Počty hospitalizovaných už v některých regionech rostou, to platí například pro Olomoucký nebo Moravskoslezský kraj.

Blatný dodal, že na konci roku by mohlo přibývat až 15 tisíc nakažených denně. Ministr také oznámil, že od ledna bude výpočet skóre protiepidemického systému upraven tak, aby zohledňoval zátěž nemocnic a testování veřejnosti.

Za nárůst může i plošné testování

Na denním nárůstu nových případů se podle Duška podílí také plošné antigenní testování veřejnosti, které začalo 16. prosince. Od té doby se udělalo asi 158 tisíc testů, z toho zhruba 9 400 bylo pozitivních. U antigenního testování dosahuje pozitivita pěti procent, u PCR testů, na které chodí spíše lidé se žádankou od lékaře, je to podle Duška asi 30 procent. Antigenní testování se v posledních dnech podle něj podílí asi na 20 procentech nových denních případů.

Vláda ve středu rozhodla o tom, že Česko přejde od neděle 27. prosince do stupně 5 v protiepidemickém systému PES. Zavřou se obchody a služby, omezí se prodej zboží, bude platit zákaz nočního vycházení.

K tématu

Tagy: Ladislav Dušek pandemie ÚZIS Ministerstvo zdravotnictví koronavirus COVID-19 Jan Blatný systém PES rizikové skóre stupeň 5

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás

Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás

V Česku se pomaličku rozjíždí systém očkování proti koronaviru. Od ledna se zatím dostala řada především na zdravotníky, zaměstnance a seniory v domovech důchodců a seniory 80+ takzvaně z ulice. Kdy přijde řada na padesátníky nebo třicátníky? A kdy budou na řadě učitelé nebo policisté? Připravili jsme pro vás přehledný jízdní řád očkování tak, jak ho minulý týden zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Koronavirus

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

S příchodem vakcíny od společnosti AstraZeneca, kterou budou moci využívat také praktičtí lékaři, by se mohlo očkování českého obyvatelstva značně urychlit. Očkovací strategie totiž počítá s tím, že by proočkovali až deset pacientů denně, tedy přibližně 50 tisíc dohromady. Zapojení praktických lékařů, kteří si budou sami obvolávat své pacienty, však nebrání tomu, aby se lidé přihlašovali do centrálního rezervačního systému, jelikož si svoji rezervaci budou moci kdykoliv zrušit.

PŘEHLEDNĚ: Papírnictví otevřou, restaurace ne. Co se v opatřeních mění od úterý?
Lyžaře tahá nahoru skútrem. Jezdíme, dokud vydrží stroje, popsal majitel skiareálu
reklama
reklama
Nové záběry z útoku na Kapitol: Podívejte se na střety demonstrantů a ochranky

USA

Domácí zpravodajství

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem
Tragická nehoda na Kladensku: Při srážce dvou aut zemřela žena, další se těžce zranila
Studenti mají kvůli on-line výuce psychické potíže, ukázal průzkum. Neudrží pozornost
Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti
Pár vyrazil do Beskyd oblečený jako do nákupního centra. Téměř je to stálo život
Další články
reklama
reklama