Rodina Zapletalů předělala dům na plyn, teď si zoufá. Ekonom nastínil, co jim může pomoci

Být v současné době závislý na plynu příliš klidu nepřidá. Rodina Věry Zapletalové z Přerovska investovala do plynového topení, nové střechy a zateplení půl milionu korun. Věřili, že ušetří, teď ale mají strach, že investice byla zbytečná.

Na výměnu nového plynového topení a rekonstrukci domu šetřili všichni členové rodiny Zapletalů ze čtyř generací dlouhé roky. Teď se Věra Zapletalová dívá do nejisté budoucnosti s obavami a propadá zoufalství.

„Kvůli nedostatku energií a plynu může nastat situace, kdy dojde k vypovězení smluv a budou smlouvy nové a my budeme platit čtyřnásobné částky,“ svěřila se se svými obavami redakci CNN Prima NEWS Věra Zapletalová. „Slyšíme rady tipu „kupte si svetr, teplou obuv a topte na 17 stupňů“. Ale je to velmi těžké,“ doplnila žena.

Její rodina proto uvažuje o možnostech, jak se zbavit závislosti na plynu. Například pořízením kotle na pevná paliva nebo tepelného čerpadla.

Počáteční investice jde vniveč

„Jelikož jde o plynový kotel, doporučoval bych informovat se o možnostech předělávky tak, aby to byl kotel na zkapalněný propan. V takovém případě by mohla paní Zapletalová jen s malou technickou úpravou dále kotel využívat, protože ten propan neboli LPG je vlastně daleko levnější,“ uvedl hlavní ekonom Trinity bank Lukáš Kovanda. Podle něj může provoz tohoto druhu vytápění uspořit ročně náklady o 40 procent.

To by ale pro Zapletaly znamenalo další investice. Rodina má už teď hluboko do kapsy. Navíc se starají o nemocného člena rodiny.

Před čtyřmi lety diagnostikovali vnučce Zapletalové vzácné střevní onemocnění Hirschprungovu chorobu. Celá rodina tak kromě nákladů na bydlení a energie šetří i na její nákladnou léčbu. „Dospěla jsem k názoru, že počáteční investice, kterou jsme vložili do svého domu, vychází vniveč,“ dodala rozhořčeně Zapletalová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Ruské střely zabily 20 prchajících civilistů. Neospravedlnitelná krutost, zuří gubernátor
Ukrajina

Ruské střely zabily 20 prchajících civilistů. Neospravedlnitelná krutost, zuří gubernátor

Dvě desítky mrtvých mezi civilisty na severovýchodě Ukrajiny si vyžádalo ruské ostřelování. V sobotu to oznámil gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Terčem se podle něj stala kolona automobilů s evakuovanými lidmi, kteří se snažili uniknout ruskému ostřelování okolí nedávno osvobozeného Kupjanska. „Je to krutost, která nemá ospravedlnění,“ napsal Syněhubov na sociální síti.

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo
Názory

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
13:52

Visingr o obklíčení města Lyman

13:31

Dvě desítky mrtvých mezi civilisty na severovýchodě Ukrajiny si vyžádalo ruské ostřelování, oznámil šéf Charkovské oblasti Oleh Syněhubov.

12:58

Česko odsuzuje zneužití práva veta ze strany Ruska v Radě bezpečnosti OSN

12:35

Ruský raper zvolil smrt místo mobilizace

Převaděč u Břeclavi ujížděl policii. Vůz s migranty naboural, zraněno je 21 lidí včetně dětí

Aktualizováno

Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 migrantů ze Sýrie, v sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi poté, co se snažil ujet policejní hlídce. Dodávka narazila do zaparkovaných aut a do domu, zranilo se 21 lidí, z toho šest těžce a 15 středně těžce a lehce. Bylo mezi nimi i pět děti. Uvedla to mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Živě
ON-LINE: Ukrajina hlásí úspěch na jihu. Zničila tanky, plamenometný systém i vrtulník

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili také zástupci těchto Ruskem okupovaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítají. Ukrajina podává žádost o urychlené přijetí do NATO. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Ukrajinské jednotky prý také na východě Ukrajiny obklíčily město Lyman, kde se nachází asi až 5 500 nepřátel.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Klíčový posun. Ukrajinci obklíčili okupanty v Lymanu, v pasti drží až 5500 Rusů

Ukrajinské jednotky na východě Ukrajiny obklíčily město Lyman, kde se nachází až 5 500 nepřátel, uvedl mluvčí východního uskupení ukrajinských sil Serhij Čerevatyj. Připustil podle agentury Reuters, že počet Rusů může být i nižší, a to kvůli jejich ztrátám a pokusům prorazit z obklíčení. Sevření „více než pěti tisíc ruských vojáků“ v Lymanu ohlásil podle ukrajinských médií také gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj.

Domácí zpravodajství

Tři měsíce poté. Jak si stojí České Švýcarsko? Turisté opět mohou vyrazit na Pravčickou bránu

V národním parku České Švýcarsko, kde 24. července vypukl rozsáhlý lesní požár, v sobotu skončil noční zákaz vstupu a otevřela se cesta ze Hřenska na turisty vyhledávanou Pravčickou bránu. Kromě toho se mohou výletníci vypravit také na Malou Pravčickou bránu z Mezní Louky přes vrch Větrovec. Z oblíbených cílů zůstanou nepřístupné soutěsky řeky Kamenice a Gabrielina stezka. Nadále také platí zákaz vstupu na požářiště. Informoval o tom mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Boj o Hrad řečí peněz: Limit 40 milionů plánují vyčerpat pouze dva ohlášení kandidáti

Využít celý čtyřicetimilionový limit na prezidentskou kampaň v tuto chvíli plánují pouze generál Petr Pavel a bývalá rektorka Danuše Nerudová. Další potvrzení kandidáti počítají s výdaji ve výši řádově milionů korun. Podnikatel Karel Janeček chce peníze na kampaň uvolňovat podle vývoje situace. Prezidentští kandidáti to uvedli v anketě ČTK.

Šíření covidu opět zrychluje. Nových případů bylo v pátek o tisíc více než před týdnem

Šíření covidu v Česku několik týdnů zrychluje. V pátek laboratoře potvrdily 3 859 nových případů nákazy, asi o 1 000 víc než před týdnem. K tomu ministerstvo za uplynulý den eviduje 1 564 podezření na opakovanou infekci. V nemocnicích je 1 480 lidí s covidem, mezitýdně asi o 430 více. Ve vážném stavu je 54 hospitalizovaných, minulý pátek to bylo o 20 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.