reklama

Rok bez Karla Gotta: Legendu hudby a módy si připomínají Krajčo i Špaček

Ve čtvrtek to bude rok, co zemřel zpěvák Karel Gott. Hřbitov, který je místem jeho posledního odpočinku, tak očekává nápor lidí. Podle policistů se žádná zvláštní opatření nechystají. Hřbitovní správa je ale v pohotovosti. Výročí úmrtí legendy hudby i módy připadá na 1. října.

reklama

Karel Gott je pochován na malvazinském hřbitově v Praze 5. Už teď je jeho hrob obložený květinami. Hřbitovní správa proto připravila leták, ve kterém najdete plánek cesty, jak se ke zpěvákovu hrobu dostat.

„V letních měsících se nám povedlo vytisknout a udělat edici letáků významných osobností na malvazinském hřbitově. Je tam velice výrazně vyznačen, právě jako jeden z těch nejčastěji navštěvovaných, hrob Karla Gotta,“ řekla mluvčí Správy pražských hřbitovů Oldřiška Dvořáčková.

Loni byla vila Karla Gotta na pražské Bertramce obložena květinami a tisíci zapálených svíček. Zda lidé ve čtvrtek přijdou vzpomínat i tam, zatím není jasné.

Vzpomíná i frontman kapely Kryštof

Ke Karlu Gottovi měl blízko také frontman skupiny Kryštof Richard Krajčo. Nejen kvůli tomu, že je stejně jako zesnulý Gott vyučený elektrikář, ale i proto, že mu složil poslední hit Srdce nehasnou.

„Nedá se spočítat, kolikrát jsem si na něj za tu dobu vzpomněl. Karel je tady díky svým písním, které na nás vyskakují neustále v rádiu. Řekl bych, že nesčetněkrát,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Krajčo. Richarda Krajča sblížila s Karlem Gottem píseň Srdce nehasnou, kterou pro něj a dceru složil. Vznikla na Karlovo přání krátce před jeho smrtí.

„Při jednom z našich posledních rozhovorů vyslovil Karel přání, abych ji zahrál někdy na koncertech, bál se, že zůstane jen ve virtuálním světě a na YouTube. Tak jsem jeho přání vyhověl a občas ji do repertoáru zařadím. Je to mezi mnou a fanoušky, kteří si ji rádi zazpívají,“ sdělil Krajčo.

Milovník obleků i kašmírových svetrů

Karel Gott byl legendou nejen hudební. Měl rád módu a nikdy se nestalo, že by na oficiální akci byl nevhodně oděn. Často to byl právě on, kdo určoval trendy. Za 60 let na scéně sesbíral obrovské množství oblečení, kterému vévodily především košile a obleky. Těch měl více než 250 a celý „slavičí“ šatník se sotva vešel do dvanácti velkých skříní.

Zpěvák si potrpěl na to, aby v každé chvíli vypadal vkusně a elegantně. „Karel byl pro nás všechny vzorem. Měl vytříbený vkus a pochopitelně to byl showman, takže na koncertech musel vypadat jinak než my všichni smrtelníci,“ sdělil CNN Prima NEWS odborník na etiketu Ladislav Špaček.

Jeho milovaným módním kouskem byly kašmírové svetry, které nosil zejména ve volném čase. Spoustu jich dostal darem i k posledním, 80. narozeninám. Měl rád i kůži a některé jeho outfity se staly legendami.

Karel Gott se stejně jako Beatles, Rolling Stones nebo Elvis Presley vždy trefil do trendů dané doby. Nosil široké nohavice s vysokým pasem nebo vzorované košile v 60. letech, široké klopy a velké motýlky v sedmdesátkách a v osmdesátkách si zamiloval kožené bundy. V 90. letech mu šatník zaplnily lesklé materiály.

„Jeho lesklá barevná saka zářila na pódiu. Ale i v civilu v občanském životě se oblékal naprosto perfektně,“ dodal Špaček.

Tagy:

Hlavní zprávy

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechala otevřené vánoční trhy?
Partie

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechala otevřené vánoční trhy?

Vláda v demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) ve čtvrtek ze dne na den mimo jiné zakázala po celém Česku vánoční trhy. Nastupující kabinet pod vedením Petra Fialy (ODS) s tím ale razantně nesouhlasí. Poslanec Tom Philipp z KDU-ČSL v Partii na CNN Prima NEWS nastínil, za jakých podmínek by mohly být trhy otevřené. Zmínil omezený počet lidí i zákaz konzumace alkoholu, nesouhlasili s ním ale hejtmané.

Vánoční trhy jsou zábava, nejen nákupy. Ve hře jsou i nová omezení, řekl Havlíček

Vánoční trhy nejsou jen otázka nákupů, ale také zábavy při velké koncentraci lidí na jednom místě. To je podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) důvod, proč vláda přistoupila k jejich zákazu. „Nejedná se o to, že se nakoupí a jde se pryč,“ řekl Havlíček v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Současná vláda prý prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze podle Havlíčka vyloučit.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

Tamara Kotvalová: Peníze pro mě nikdy nebyly skutečnou motivací

V nitru stále vzpomíná na těžké začátky v Tatrách, které jí poskytly cennou životní lekci, z níž do určité míry čerpá dodnes. Ráda by ji také předala dál svým dětem, zejména staršímu synovi Martinovi. Nic za to ale nežádá. Ví, že si každý z jejích potomků musí jít svou vlastní cestou, stejně jako kdysi ona sama. Ta její ji dovedla až k založení a mohutnému rozvoji společnosti Carollinum, ze které se stal tuzemský lídr v distribuci luxusního zboží.

Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno, rýpnul si Havlíček do Rakušana

Současná vláda prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze vyloučit. V nedělním pořadu Partie na CNN Prima NEWS to řekl vicepremiér v demisi Karel Havlíček (ANO). Předseda hnutí STAN Vít Rakušan mu vyčetl, že kabinet Andreje Babiše v mnohém zaspal. S tím však Havlíček nesouhlasil: „Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno.“

reklama

Domácí zpravodajství

Povolit na českých dálnicích 150 km/h? Nová vláda je pro, na Západě naopak zpomalují

Nastupující vláda Petra Fialy (ODS) navrhuje, aby se na některých úsecích dálnic mohlo jezdit až 150 km/h. Že by čeští řidiči mohli více šlápnout na plyn, však jde proti trendu, kterým se ubírá západní Evropa. V některých státech naopak zvažují snížení nejvyšší povolené rychlosti. V Česku byl navíc již jednou podobný nápad odmítnut. Bývalý ministr dopravy Dan Ťok tehdy upozorňoval, že české dálnice nejsou na vyšší rychlost stavěné.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Topolánek: Zeman je v pořádku, nalezl v sobě negativní vlastnosti. Fiala je klidná síla

Petr Fiala je klidná síla, dokáže zvládnout složitý mechanismus vyjednávání mezi pěti stranami, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS o budoucím premiérovi bývalý předseda vlády Mirek Topolánek. Celý proces jmenování podle něj prodloužily zdravotní problémy Miloše Zemana. Topolánek ale prohlásil, že v současnosti je prezident plně v pořádku, protože v sobě nalezl negativní vlastnosti.

reklama