CNN Prima News výročí úmrtí

výročí úmrtí

Výpis příspěvků ke štítku „výročí úmrtí“

Sladkost vztahu, zapsal si Franz Kafka o ženě ze Zlatých Hor. Od jeho smrti uplynulo 100 let

Jobova zvěst dostihla spisovatele Franze Kafku (1883-1924) v srpnu roku 1917, když začal chrlit krev a lékaři nemoc diagnostikovali jako tuberkulózu. V té době na ní umírala zhruba polovina pacientů, takže Kafka se celkem logicky prohlásil za „beznadějný případ“. Zemřel sedm let poté, 3. června 1924. Německy píšící pražský židovský spisovatel se proslavil až posmrtně, zato ve světovém kontextu. „Kafka je autor, který mě naprosto zásadně ovlivnil. Vlastně kvůli němu jsem se poprvé vydala do Prahy,“ říká pro CNN Prima NEWS tchajwanská spisovatelka Hung Ai-Chu. Připomeňme si v kostce Kafkův život i dílo a podívejme se do polských Głuchołaz a českých Zlatých Hor. To jsou Kafkovými životopisci dosud málo probádaná místa, která slavný spisovatel navštívil, a kde prožil milostné okouzlení.

Příběh desátníka Wojtka: Medvídě Poláci vyměnili za konzervy. Pomáhal na frontě, zemřel v zoo

Ke 22. zásobovací rotě dělostřelectva 2. polského armádního sboru se Wojtek dostal jako medvídě v roce 1942. Na cestě z Persie do Palestiny ho vojáci získali od malého chlapce za několik konzerv – a stal se jejich nerozlučným přítelem i „kolegou ve zbroji“. V průběhu svého putování do Evropy si Wojtek vysloužil hodnost desátníka a byl svým spolubojovníkům oporou i na frontě. Jeho cesta nakonec skončila ve skotské zoologické zahradě, kde zemřel ve věku 22 let. Od smrti jednoho z nejslavnějších medvědů uplynulo 2. prosince 60 let.

Krutý osud herečky Jany Andresíkové. Manžel se zastřelil, dcera ji chtěla zbavit svéprávnosti

Herečka Jana Andresíková se do pamětí diváků zapsala především jako představitelka pohádkových čarodějnic. Zatímco svými filmovými rolemi rozdávala radost, v soukromém životě prožila doslova peklo. Přežila dvě klinické smrti, mrtvici, dva infarkty, zlomeninu páteře, po které hrozilo, že skončí na invalidním vozíku. V posledních letech života však přišlo to nejhorší, podraz od nejbližších.

Hanka mě naučila, jak být laskavý, vzpomíná Štefan Margita. Fanouškům poslal milý vzkaz

Pro vdovce Štefana Margitu je stále těžké vyrovnat se s odchodem své milované ženy Hany Zagorové. Nejvíce mu pomáhá práce, jak uvedl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V sobotu to bude rok, co legendární zpěvačka odešla do hudebního nebe. CNN Prima NEWS připravila dvě speciální vysílání s jejími nejbližšími. Na páteční pořad Rok bez Hanky v sobotu naváže mimořádné vydání Showtimu.

Hana Zagorová byla vrbou, vždy dobře poradila, říká Peterková. Znaly se téměř 60 let

Herečka Vlasta Peterková byla jednou z nejlepších přítelkyň zesnulé zpěvačky Hany Zagorové. Znaly se už od studií. Podle Peterkové se Zagorová od té doby vůbec nezměnila, zůstala pořád stále stejně pozitivně naladěná. Pro lidi ve svém okolí byla vrbou, vždy všechny vyslechla a dokázala jim rozumně poradit. Sama si ale nikdy nestěžovala. V sobotu uplyne rok od jejího úmrtí. CNN Prima NEWS chystá dvě speciální vysílání s jejími nejbližšími. Pořad Rok bez Hanky je možné sledovat v pátek od půl druhé. V sobotu naváže mimořádné vydání Showtimu.

Vyjde bankovka se Zagorovou. Margita se rozplýval nad její podobou, stojí několik tisíc

Během uplynulých několika měsíců vznikla v dílně Státní tiskárny cenin unikátní bankovka na počest legendární české zpěvačky Hany Zagorové, od jejíž smrti v sobotu 26. srpna uplyne přesně rok. Na speciální cenině se podílel i uznávaný malíř Václav Fajt. Ve čtvrtek ji tvůrci a manžel zpěvačky Štefan Margita představili novinářům. Diváci CNN Prima NEWS si budou moci smutné výročí připomenout v pátek ve speciálním pořadu Rok bez Hanky, který přinese spoustu vzpomínek a rozhovorů s jejími kolegy.

Pět let od smrti herce Pavlaty: Obermaierová ho podváděla, pro Vetchého byl jako táta

Známého dabéra a herce Michala Pavlatu, který před pěti lety zemřel ve věku jednasedmdesáti let, na sklonku života sužovaly velké zdravotní problémy. Prodělal urologickou operaci, léčil se s chronickou obstrukční plicní nemocí, a nakonec onemocněl rakovinou. O tom, s čím se potýká, neměli jeho kolegové tušení. Nesvěřil se ani své lásce z mládí, herečce Jaroslavě Obermaierové.