reklama

Roušky v restauracích povinné nebudou, ve školách zatím také ne

Pravidla pro nošení roušek se změní ještě dřív, než vůbec začala platit. Lidé nebudou muset mít roušky v restauracích nebo obchodech či u kadeřníka. Roušky nebudou muset nasadit ani děti ve školách, pokud se nezhorší epidemiologická situace. Na čtvrteční konferenci to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Daná pravidla jsou podle něj definitivní.

reklama

Od 1. září budou povinné roušky na úřadech, v institucích veřejné správy, ve zdravotnických a sociálních zařízeních, v prostředcích hromadné dopravy a ve volebních místnostech.

Lidé naopak nebudou muset nosit roušky v restauracích, obchodech, divadlech, kinech, pokud tam bude méně jako sto lidí, v saunách či fitness centrech.

Povinně zakrytá ústa a nos nebudou muset mít ani děti ve školách, pokud se nezhorší epidemiologická situace. „Pokud jde o školy, tam bude opatření vázáno na semafor. Když v některém okresu dojde ke zhoršení situace, budeme na to reagovat, aby se nákaza nešířila. Pokud nastane oranžová barva, tak budou nasazeny povinně roušky,“ řekl Vojtěch. Semafor se bude aktualizovat každý pátek.

Nejsme hluší ani slepí, říká Vojtěch

Vojtěch také na čtvrteční tiskové konferenci odrážel kritiku toho, že se nařízení ohledně roušek během týdne několikrát měnilo. „Vnímáme protinázory, musíme hledat nějaký kompromis. Nejsme hluší ani slepí. Hledáme konsenzus. Máte pravdu, že debata prošla nějakým vývojem, je to poměrně zásadní změna, proto jsme se k tomu dnes vrátili,“ řekl Vojtěch.

Pravidla se během tohoto týdne měnila hned několikrát. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že roušky budou povinné v MHD a ve vnitřních prostorách budov, ale ne v restauracích.

K tématu

Během několika hodin se ale nařízení upravilo. Vojtěch uvedl, že roušky budou povinné v restauracích mimo dobu konzumace, v kadeřnictvích nebo v saunách či vozidlech taxi.

Roušky měly být povinné i pro školáky. Podle původních pravidel by je nemuseli mít ve třídách, na chodbách však ano. Podle výpočtů redakce CNN Prima NEWS si školáci během dne budou muset roušku desetkrát nasadit a desetkrát sundat.

„Vůbec se mi to nelíbí. Když jsem viděl nekonečný seznam výjimek, kterým nerozumím, tak to musíme probrat,“ prohlásil k tomu Babiš a právě kvůli tomu si pozval Vojtěcha na kobereček. Zajímavé však je, že Babiš na pondělním jednání, kde se nošení roušek řešilo, byl. Podle Vojtěcha na původních pravidlech panovala obecná shoda.

Neschopnost a chaos, kritizuje opozice

Vláda si tak znovu vysloužila ostrou palbou kritiky od opozičních politiků. „Chaos v pravidlech nošení roušek ve školách je jen odrazem celkové nefunkčnosti Babišovy vlády. Babiš se vlastně diví vlastní neschopnosti –⁠ kdyby zajistil fungování chytré karantény a masivní testování, nemusel by pérovat nebohého Adama Vojtěcha. Žádné plošné roušky by totiž nebyly,“ míní poslanec školského výboru Martin Baxa.

„V pondělí vláda ohlásí plošné roušky pro všechny mimo restaurace. Ve středu zase povinné roušky v restauracích ‚mimo dobu konzumace‘. Jsem rád, že si Adam Vojtěch uvědomuje, že řízek rouškou neprotlačíš. Budeme tyhle veletoče řešit na zdravotním výboru,“ tvrdí šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Podle šéfa poslanců Miroslava Kalouska (TOP 09) vláda neumí nic jiného než plošně omezovat, vyhrožovat a drakonicky trestat. „Jakou pokutu svým občanům zaplatí vláda sama za svoji neschopnost a chaos, kterému nás vystavuje? Vystavme jí účet u voleb,“ vyzývá na Twitteru Kalousek.

K tématu

Tagy: Andrej Babiš Adam Vojtěch roušky ANO Ivan Bartoš Martin Baxa koronavirus Miroslav Kalousek povinné roušky

Další hlavní zprávy

Koronavirus

V úterý přibylo 11 984 případů nákazy koronavirem. Roušky povinně venku i v autě

V úterý přibylo 11 984 případů nákazy koronavirem. Roušky povinně venku i v autě

V úterý přibylo v Česku 11 984 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvyšší přírůstek od začátku epidemie. V zemi je nyní více 113 tisíc nakažených. Počet úmrtí celkem je už 1 619. V zemi ode dneška platí povinnost nosit roušky i venku na území obcí, pokud bude člověk blíže než dva metry k jinému. Nemocnice budou nové nakažené hlásit do systému už do hodiny. Kabinet oznámí další zpřísnění.

Domácí

Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít

Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít

Celé řadě českých restaurací a hospod, které nevyužívají výdejní okénko, kvůli pandemii koronaviru a opatřením hrozí, že se jejich pivo v tancích a sudech může do znovuotevření zkazit. V takovém případě by musely pivo vylít do kanalizace. S pomocí ovšem přicházejí některé velké pivovary. Ty totiž plánují restauracím prošlé pivo kompenzovat. Pivovary zároveň chtějí restauracím pomoci i v dalších směrech – včetně těch, které k výdeji z okénka přistoupily.

reklama
Nejsme tu od toho, abychom se báli. Zůstaneme s vámi až do konce, vzkazují záchranáři
Vládli by i s Babišem, pustil se Kalousek do STAN. Kopance a lži, reagoval Rakušan
Odsouzený vrah se postavil teroristovi na London Bridge. Za hrdinský čin dostal milost
reklama
reklama
Mrazáky na mrtvoly budou. Politici jsou psychopati, za mrtvé může Babiš, tvrdí Flegr

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Plošné školy v přírodě? Líbivá, ale nereálná myšlenka, vzkazuje Plaga Prymulovi
Další články
reklama
reklama