reklama

Návrat roušek: Povinné budou v restauracích, obchodních centrech i v kadeřnictvích

Od prvního září se vrací povinnost zakrytých úst a nosu do obchodních center, restaurací, lékáren, na úřady i do kadeřnictví či divadel a kostelů. Kde naopak roušky nutné nebudou, jsou posilovny, bazény nebo soudní řízení, pokud se ho neúčastní veřejnost. Podrobnosti o nových hygienických opatřeních představil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová.

reklama

Jarmila Rážová označila povinné nošení roušek za preventivní opatření. „Hlavně je nutné ve vnitřních prostorách, kde postávají cizí lidé, kteří nejsou členové jedné třídy, rodiny, pracoviště,“ řekla.

Ministr Vojtěch obhajoval znovuzavedení roušek i tím, že jejich absence je v Evropě spíš rarita. „Nošení roušek je základní preventivní nástroj pro zamezení šíření COVID-19. Situace v jednotlivých státech v Evropě i mimo ni je taková, že povinnost nošení roušek je naprostým standardem, spíš ČR je anomální,“ řekl Adam Vojtěch. Podzim podle něj nebude úplně snadný, a to kvůli sociální interakci a šíření nemoci mezi lidmi.

Čísla mohou vzrůst, řekl Vojtěch

„Čísla jsou beze sporu vyšší, než byla před několika měsíci. Lze očekávat, že se začátkem školního roku zkrátka čísla mohou růst,“ dodal Vojtěch.

K tématu

Povinnost nosit roušky se týká vybraných vnitřních prostor, prodeje zboží nebo služeb, obchodních center, restaurací mimo dobu konzumace jídla, úřadů, pošt, kadeřnictví, kostelů, kin a divadel.

Zakrytá ústa a nos se budou vztahovat i na vnitřní hromadné akce, prostředky hromadné dopravy a taxislužby. „Nově se budou roušky nosit ve všech zdravotnických zařízeních, včetně lékáren. Při sportu ale nebude nutné mít roušku, stejně tak při soudních řízeních, kterých se neúčastní veřejnost. Povinnost roušky nebude platit ani pro snoubence v průběhu svatebního obřadu,“ dodal Vojtěch. Svatebčané by ale roušky mít měli.

Plošné opatření povinných roušek v Česku skončilo v květnu. Posléze se jejich povinné nošení vrátilo jen v některých městech nebo okresech.

Nakažených nemocí COVID-19 v Česku přibývá. Podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví je v zemi aktuálně přes 20 tisíc pozitivních případů. Ministerstvo zdravotnictví se proto rozhodlo opět zpřísnit některé hygienické podmínky.

K tématu

V pondělí informovalo ministerstvo o tom, že do všech veřejných prostředků hromadné dopravy, vnitřních prostorů či divadel se od 1. září opět vrací povinnost mít zakrytá ústa a nos.

Tatáž povinnost se bude týkat například i dětí ve školách, které si roušku budou muset nasazovat ve společných prostorách, jako třeba na chodbách. Po příchodu do třídy si roušku budou moci sundat. Oznámili to ministr školství Robert Plaga (ANO) a ministr Vojtěch na úterní tiskové konferenci.

Plaga také uvedl, že prozatím se děti do škol vrátí v plném rozsahu. Školy ale musí být připravené na přesměrování výuky on-line v případě, že se epidemiologická situace v zemi výrazně zhorší.

K tématu

Další hlavní zprávy

Sport

Fantastické Giro v podání Černého. Takto na Grand Tour „řádil“ naposledy Kreuziger

Fantastické Giro v podání Černého. Takto na Grand Tour „řádil“ naposledy Kreuziger

Nemluví se o něm tak často jako o jiných českých cyklistech – Zdeňku Štybarovi nebo Romanu Kreuzigerovi. Josef Černý ale svoji vlast na Giru d´Italia reprezentoval více než skvěle. Slavný „růžový“ závod zakončil šestým místem v časovce, tedy přesně tak, jak do něj vstoupil. Zatím nemá podepsanou smlouvu na další rok, ovšem po třech týdnech v Itálii, během kterých oslavil i vítězství, by brzy měl mít angažmá zajištěné.

reklama
 Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19
Komerční banka je lídrem v otevřeném bankovnictví
ČEZ prodal domy v Hluboké nad Vltavou firmě na zpracování kovů. Ta na nich trží dvakrát víc
reklama
reklama
Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

MMR má v účetnictví chyby za pět miliard. Není to tak zásadní, konstatoval NKÚ
Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu
Další články
reklama
reklama