Rozhoupávám se k tomu stát se mluvčí špatných matek, říká herečka Doležalová

Herečka Marie Doležalová se proslavila nejen v kinematografii, ale i svým blogem Kafe a cigárko, které vydala dokonce knižně. Svým fanouškům prozradila, že by se ráda pustila i do dalšího projektu. V pořadu Interview přiblížila, o co by se jednalo. „Chci psát o mateřství a mám slinu přiznávat mateřské věci. Rozhoupávám se k tomu,“ prozradila s tím, že by se ráda stala mluvčí „špatných matek“.

Za Kafe a cigárko získala Doležalová literární ocenění Magnesia Litera. I přes to se necítí být spisovatelkou. „Profesně se cítím jako maminka a rozhodně chci, aby to bylo považováno za profesi. Z povolání jsem herečka a bloggerka. Označení spisovatelka zatím není nálepka, kterou bych reálně mohla nosit,“ sdělila ve vysílání CNN Prima NEWS.

K budoucímu blogu podotkla, že jeho spuštění vázne v upřímnosti. „V Kafe a cigárko mě bavilo odkrývat, co stálo za herectvím, své pochyby i selháni. Nyní chci psát o mateřství, mám slinu přiznávat mateřské věcí. Třeba, jaký to je pocit otevřít na hřišti krabičku se svačinou, kdy k vám běží cizí děti a ty vaše po ní ani nevzdychnou. Kdy si říkáte, že jste asi špatná matka,“ uvedla příklad.

Psát o svých životních zkušenostech však ještě nechce. „Mateřství je u mě velmi intenzivní, děti mám blízko u sebe. Synovi je rok a půl, dceři tři roky. Rozhoupávám se k tomu stát se mluvčí špatných matek. Ne proto, že jsme špatné matky, ale kvůli noční můře z toho hesla. Bojíme se, že o nás někdo prohlásí, že jsme špatné,“ vysvětlila svůj výrok.

Podotkla, že za jejím váháním stojí i mediální svět. „Je zjednodušený. Právě zjednodušení se bojím. Že vyřknu, že je mateřství peklo, a lidé, kteří si text nepřečtou do detailu, to nepochopí. Nemám sílu dementovat, co jsem prohlásila. Ten čas ale přijde,“ podotkla.

Matky by nikdo neměl soudit

Na dotaz, zda se s kritikou na svou výchovu setkává například na sociálních sítích, podotkla, že ne. „Mateřství je však výbušné téma. To, jak na sebe dokážou matky z různých táborů reagovat, jsem jinde, než na internetu, nezažila. Dala jsem si pozor na to, abych zdůrazňovala, že se jedná o můj pohled a není to jediná cesta. Matky by se neměly soudit, ale držet při sobě,“ mínila.

Osobně se nejvíce bojí zmiňovaného zjednodušování a nálepkování. „Že svět bulváru využije můj názor a udělá z něj krátkou větu. Mé děti a metařství je pro mě tak cenné, že nechci žádné nálepky. Proto ani neukazuji obličeje mých dětí, aby je lidé nepoznávali,“ dodala.

Řeč přišla i na tragickou smrt ukrajinské kameramanky Halyny Hutchinsové. Tu při natáčení snímku Rust omylem zastřelil herec Alex Baldwin, postřelil i režiséra Joela Souzu. „Je to za hranou toho, čeho by se herec při práci bál. Je tam řada situací, kdy filmujeme vše možné, ale nikdo nečeká, že se z toho, co předstíráme, stane realita,“ uzavřela herečka.

Tagy: