Ostrý spor o Ukrajincích: Výpočet jejich přínosu je padlý na hlavu, pálil Babiš do Jurečky
mateřství
Výpis příspěvků ke štítku „mateřství“
Pláč ukrajinské matky. Nezletilého syna posílala do ciziny, zůstal ale v Dnipru a chce bojovat
Když ruští vojáci vpadli na Ukrajinu, bylo jejímu synovi 16 let. „Dva roky jsem se ho marně snažila přemlouvat, aby před válkou utekl do zahraničí, ale pořád to odmítal. Je rozhodnutý bránit vlast,“ vypráví Julija Bojko z milionového ukrajinského města Dnipro, které se nedávno stalo i cílem ruské balistické rakety. „Letos měl syn 18 let, tak už může na frontu jako dobrovolník,“ dodá žena, načež se rozbrečí. „Je to velká bolest, ale zároveň si jeho rozhodnutí zaslouží úctu,“ pokračuje. Slzy se ovšem nezastaví.
Velká změna pro mateřskou, otcovskou i ošetřovné. Od příštího roku půjdou vyřídit on-line
Od příštího roku bude možné vyřizovat elektronicky mateřskou, otcovskou i ošetřovné. Postup by měl být podobný jako u e-neschopenek. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) připravuje novinku v rámci digitalizace vyřizování, výpočtu a zpracování důchodů. Projekt by měl stát zhruba 300 milionů korun. Hotový by měl být do dvou let. Financování zatím není dořešené. Novinářům to řekl ústřední ředitel ČSSZ František Boháček. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) by chtěl mít financování digitalizace důchodové agendy vyjasněné do konce roku.
Umožněme ženám s malými dětmi pracovat. Stát bez nich přichází o miliardy, tvrdí výzkum
Pokud rodiče, nejčastěji ženy s dětmi do čtyř let věku, zapojíme do práce na zkrácené úvazky, můžeme tím do státního rozpočtu získat až 10 miliard korun, uvádí výzkum platformy MUMDOO, jejímž hlavním cílem je zlepšovat podmínky pro pracující rodiče. Odborníci na konferenci, jež se konala v budově SHQ ČSOB, se shodli, že stát dělá pro zapojení maminek do pracovního trhu málo.
Feuereislová o Soukupovi: Líbil se mi, ještě než chodil s Agátou. Změnil můj názor na mateřství
Eva Feuereislová, známá z reality show VyVolení, poprvé otevřeně promluvila o svém vztahu s mediálním magnátem Jaromírem Soukupem. V rozhovoru pro Expres.cz prozradila, že spolu randí už několik měsíců a nevylučuje, že by s ním v budoucnu chtěla založit rodinu.
Mužský mozek se po narození dítěte zmenšuje, zjistili vědci. Rozhoduje i přístup k otcovství
Když se muž stane otcem, jeho mozek prochází výraznými změnami. Jedním z fenoménů, který vědci zaznamenali, je zmenšování mozku, odhalil nový výzkum z oblasti neurověd. Jde o adaptační proces ovlivňující schopnost mužů pečovat o své děti a vytvářet silné rodinné vazby, popsal deník The Washington Post.
Válka, hypotéky i klima. Páry odkládají rodičovství, ani umělé oplodnění vždy ale nepomůže
Obavy z budoucnosti trápí stále více mladých párů. Rodičovství odkládají na později, věk pak ale může početí zkomplikovat. Loni se v tuzemsku podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) narodilo přibližně 91 tisíc dětí, což je nejméně za posledních 22 let. Pomoc tak lidé mnohdy hledají na klinikách asistované reprodukce. Ty jsou sice jednou z cest, jak klesající trend porodnosti zmírnit, celkovou situaci ale podle expertů nezachrání.
Co musí ženy splnit, aby dostaly mateřskou? Podmínky se různí podle typu práce
Co musí splnit nastávající maminky, které se chystají zažádat o peněžitou pomoc v mateřství? Podmínky se liší podle toho, zda jsou v zaměstnaneckém poměru, nebo podnikají. Peněžitá pomoc v mateřství je přímo závislá na tom, jestli si nastávající maminka platila nemocenské pojištění.
Císařského řezu se Nikol bála a považovalo ho za selhání. Teď je šťastná, že ho absolvovala
Třiatřicetiletá Nikol žije s manželem a třemi dětmi blízko Frýdku-Místku. Starší dvě děti přivedla na svět přirozenou cestou, i když oba porody byly velmi náročné. Jejím přáním bylo vyhnout se císařskému řezu, ze kterého měla velké obavy. U třetího dítěte se ale sekci nevyhnula, protože miminko nespolupracovalo. Pro CNN Prima NEWS popsala, jak se cítila po operaci, jak zvládala péči o malou a proč se obávala císařského řezu, který předtím považovala za selhání. Nikol tak otevírá téma, které řeší mnoho žen.
Místo radosti pláč. Kojení nám nešlo, nenáviděla jsem to, popisuje Sabina poporodní úzkosti
Pětatřicetiletá Sabina Š. je maminkou ročního chlapečka. Přestože mateřství pro ni mělo být to nejkrásnější období, u Sabiny se rozvinula poporodní úzkost. Nebylo to až tak velké překvapení, protože úzkostmi trpěla už v minulosti a nějakou dobu užívala také antidepresiva. Jenže po porodu se vše rychle zhoršilo a musela vyhledat odbornou pomoc. Aby toho nebylo málo, onemocněl jí partner. „První dva týdny po porodu mám jako v mlze, byla jsem úplně mimo, řešila jen kojení, které nám nešlo, a malý nepřibíral, nenáviděla jsem to,“ popisuje své mateřské začátky Sabina, která nakonec našla odvahu říct si o pomoc.
Naomi Campbellová má druhé dítě. Je to skutečný dar od boha, svěřila se 53letá topmodelka
Supermodelka Naomi Campbellová se pochlubila radostnou novinkou. Na sociálních sítích oznámila, že do rodiny přivítala druhé dítě. Stejně jako u prvního potomka však neuvedla, zda miminko porodila, nebo si dítě nechala odnosit, či případně zvolila adopci. Campbellová už vychovává dvouletou dceru.
Veronika Arichteva: První synův záchvat vzteku jsem nezvládla. Pořád se oba učíme
Veronika Arichteva je respektující mámou. Syna Luku se snaží vychovávat tak, aby byli spokojení oba. Za sebou už mají i první křest ohněm, jak označuje první chlapcův záchvat vzteku. Tomu prý nechybělo kopání, vřískání ani válení se po zemi, což je situace, kterou velmi dobře zná většina maminek. Herečka přiznává, že situaci nezvládla podle svých představ. Ale v pořadu Mámy sobě dodává, že pro dětské vztekání má pochopení a pořád se učí.
Mateřství bez filtrů a příkras. Zato s péčí a radostí. To je pořad Mámy sobě
Velmi důkladná zkouška odolnosti. Tak by se ve stručnosti dalo charakterizovat mateřství. Pro každou z nás má jinou podobu. Nicméně i mámy, prověřené tak náročným procesem, jako je těhotenství zakončené porodem, jsou pořád jenom lidi. A tak ve vší radosti a odhodlání mají v přijímání nové role své pevné místo obvykle i nejistota a taky trochu strach. Je fajn si to přiznat. Ale ještě víc PRIMA je vědět, že je nás spousta a že si umíme vzájemně pomoct. I proto je tu nový pořad Mámy sobě.