reklama

Řekla mi, že tam má brášky. Bylo to peklo, říká zachránce holčičky z hořícího bytu

„Ozvala se holčička, tak jsem jí řekl ‚Prosím tě, utíkej ke mně‘,“ popsal CNN Prima NEWS zachránce přibližně devítileté holčičky z hořícího bytu v Havířově na Karvinsku. Pondělní požár nepřežili její dva mladší bratři ve věku zhruba tří a pěti let, děvčátko je zraněné.

reklama

„Vykopl jsem dveře, v bytě byla tma a kouř. Zařval jsem ‚Je tady někdo?‘ Ozvala se holčička, tak jsem jí řekl ‚Prosím tě, utíkej ke mně‘,“ popsal chvějícím se hlasem zachránce holčičky z hořícího bytu, který si i přes svůj hrdinský čin nepřál být jmenován.

„Řekla mi ‚Mám tam brášky,‘ ale do bytu dál jsem se nedostal. To byl konec, bylo to peklo. Je mi líto, co se stalo. Je mi hanba, že jsem neudělal víc. Byl jsem na vojně, tankista, a nikdy by mě nenapadlo, že takovou situaci nezvládnu. Opravdu jsem nebyl schopný udělat víc,“ zalitoval se slzami v očích zachránce a dodal: „Jestli ta holčička přežije, přeji jí krásný život.“

Okolnosti požáru se stále vyšetřují

Hasiči k požáru vyjížděli v pondělí po 15:30. Příčina a okolnosti jeho vzniku se stále vyšetřují. V bytě tři plus jedna zasahovalo 5 jednotek dobrovolných i profesionálních hasičů. Podle jejich mluvčího byl zásah v silně zakouřeném bytě náročný. „Oheň dostali pod kontrolu za 20 minut, dohašování jim zabralo více než hodinu,‘‘ řekl ČTK mluvčí hasičů Petr Kůdela.

K tématu

Policejní mluvčí René Černohorský uvedl, že po příjezdu policistů bylo na místě požáru několik jednotek hasičů i posádky záchranářů. „Požár vznikl z doposud přesně nezjištěných příčin v bytové jednotce v prvním patře dvoupatrového domu. V době požáru se v bytě nacházely tři nezletilé osoby, které se nadýchaly zplodin hoření,‘‘ sdělil Černohorský.

Podle něj byly dvě z dětí ve velmi vážném a životu ohrožujícím stavu převezeny k urgentnímu lékařskému vyšetření do nemocnice. Z vyjádření mluvčího hasičů vyplývá, že se je nepodařilo zachránit. Policisté podle ČTK zjišťují, zda byl spáchán trestný čin.

Další hlavní zprávy

USA

Nová videa ukazují, jak se odehrál celý policejní zásah před smrtí George Floyda

Nová videa ukazují, jak se odehrál celý policejní zásah před smrtí George Floyda

Kolem smrti Afroameričana George Floyda se stále vznáší mnoho otazníků. Nikdo zatím nebyl odsouzen a demonstranti dál demolují města a domáhají se spravedlnosti. První záběry natočené na mobilní telefon náhodným kolemjdoucím, kde Floydovi klečí na krku bělošský policista, hrály v celé kauze velkou roli. Další tři nově publikovaná videa teď ukazují, jak se odehrál celý policejní zásah.

USA

Obama: Neomlouvejme násilí, hněv proměňme v mírovou a efektivní akci

Obama: Neomlouvejme násilí, hněv proměňme v mírovou a efektivní akci

Bývalý americký prezident Barack Obama odsoudil násilnosti, ke kterým dochází při protestech proti rasismu a policejní brutalitě. Demonstrace napříč Amerikou zažehla smrt Afroameričana George Floyda. Obama vyzval k politickému řešení a uvedl, že skutečná změna rasové nespravedlnosti začíná u volebních uren. Volba podle něj netkví mezi protestem a politikou, ale je třeba obojího a „ospravedlnitelný hněv“ je pak potřeba proměnit v mírovou, udržitelnou a efektivní akci.

reklama
Liberecká zoo slaví. Letos vypustila do přírody už čtrnáct mláďat orlosupa bradatého
Zkoušky v autoškole by se měly přesunout do větších měst, shodují se experti
reklama
reklama
Clooney: Rasismus je pandemií Ameriky, proti které jsme stále nenašli vakcínu

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama