Rozjíždí se další vlna omikronu. Může za to nezodpovědnost, ne Ukrajinci, upozorňuje Kubek

Kubek upozornil na novou vlnu covidu

V Česku se ve stínu války na Ukrajině a uprchlické krize rozjíždí další vlna koronavirové varianty omikron. Ve vysílání CNN Prima NEWS na to upozornil prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. Podotkl, že si za to mohou Češi sami svou nezodpovědností. Jak občané, tak politici. Prchající Ukrajinci za ni podle Kubka nemohou.

„Covid neskončil, jen očkování. Uvidíme, co bude na podzim,“ prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS prezident ČLK Kubek. V sobotu přibylo v Česku 4 784 potvrzených případů covidu, zhruba o 350 více než před týdnem.

V tuzemsku jsou zatím počty nakažených zhruba na úrovni loňských Vánoc, rostou jen pomalu. Například za poslední pátek přibylo 10 353 lidí, zvýšila se i týdenní incidence. Pořád se nedá říct, že by bylo úplně zle. Třeba incidence není oproti Německu ani třetinová.

Kubek přesto upozornil, že situace není dobrá. „Máme zde rozjíždějící se sekundární omikronovou vlnu, kterou jsme si způsobili sami svou nezodpovědností a nedodržováním opatření, která vláda předčasně zrušila,“ zdůraznil.

Cifry nakažených ale stoupají v mnoha zemích Evropy. Například ve Finsku nebo v Rakousku se opět zavádí povinné nošení roušek. Ve Velké Británii se počty infikovaných během posledních dvou týdnů zdvojnásobily, teď to dělá téměř 100 tisíc lidí denně.

Do toho se potýkáme s uprchlickou vlnou v důsledku ruské invaze na Ukrajině. Kubek vyloučil, že by za narůstající počet nakažených mohly právě migrující statisíce Ukrajinců. „Ale velký pohyb neočkovaných situaci samozřejmě nezlepší,“ dodal.

Nemělo by dojít k zaplnění nemocnic

Podle jiných odborníků zatím není důvod k panice. Varianta BA.2 je sice až 1,5krát nakažlivější než klasický omikron, přesto by ani při hojnějším výskytu neměla zavinit takové přeplnění nemocnic, jaké jsme sledovali v předchozích fázích pandemie. „Varianta BA.2 by neměla způsobovat těžší průběh nemoci,“ potvrdil imunolog Zdeněk Hel.

S covidem jsme evidentně ještě neskončili. S přibývající přítomností varianty BA.2 mezi nakaženými se i podle odborníků dá očekávat, že křivka počtu případů v Česku brzy dostane znatelně strmější podobu.

„Ve vlastním zájmu bych doporučil lidem ještě vydržet a v uzavřených prostorách nosit respirátory či roušky,“ prohlásil také biochemik Libor Grubhofer. Incidenční číslo se celý poslední týden drží těsně nad úrovní 500 a příliš se nemění. Dobrá zpráva ale přichází z nemocnic. Na začátku týdne v nich bylo 2 484 pacientů s covidem, aktuálně je hospitalizováno 1 883 lidí. Číslo tedy znatelně klesá.

Tagy: