reklama

Ruská federace by měla dát nohu z plynu, říká historik ke kauze Koněv

Celá situace s odstraněním pomníku maršála Ivana Štěpanoviče Koněva budí stále dost emocí, které se dostaly do popředí namísto řešení faktů, myslí si spisovatel, vojenský historik a ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík. Vyhrožováním podle něj Ruská federace ničím nedosáhne. Postupuje ve vyjednávání Česká republika důrazně? I o tom hovořil v pořadu CNN Prima NEWS Interview.

reklama

Česko-ruské vztahy vyhrotilo v poslední době přesunutí pomníku maršála Ivana Štěpanoviče Koněva. „Nikdy jsem sochu nevnímal jako něco, co bude předmětem řešení,“ říká vojenský historik a ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík a dodává, že se jeho mínění začátkem roku 2015 začalo měnit. Říkal jsem, že zbourat ho je nesmysl a také, že pomník není součástí jednacího materiálu česko-ruské komise,“ míní Stehlík.

Podle českého právního řádu přitom existují dva válečné hroby. Ten, v kterém jsou ostatky vojáka, nebo bez nich. Maršál Koněv ale na původním místě na Praze 6 nezemřel, ani zde nejsou uchovány ostatky. „Ruské ministerstvo obrany nemá právo zasahovat do toho, jak politici naloží se sochou na českém území,“ zdůrazňuje Stehlík a dodává, že pomník nebyl zničen, ale přesunut do muzea.

Vyhrožováním si podle něj Ruská federace nepomůže a na tuto situaci nejvhodněji zareagoval ministr zahraničí Tomáš Petříček. „Jako šéf rezortu zahraničí zvolil nejideálnější formu, která byla diplomatická a zároveň důrazná. Postavil se tomu jednoznačně čelem a jeho stanoviska si vážím,“ říká Stehlík a dodává, že by nerad hodnotil pana prezidenta, nebo premiéra.

K tématu

„Celá situace přerostla v emoce, nepracuje se s fakty,“ míní Stehlík. Přitom Česká republika investuje obrovské částky do obnovy tisíce válečných hrobů, jak ruské, tak i jiné národnosti. „Pokud byly sochy zničeny vandaly a nedocházelo k tomu často, vždy byla sjednána náprava,“ dodává.

Jednání Ruska není ale jednostranné. „Mnohdy Ruská federace vyjde vstříc, aktivně se podílí na obnově a účastní se pietních akcí, kam dorazí například starosta. Pak jsou ale i ti, co s námi zničehonic přestávají vyjednávat, a dokonce výstavbě aktivně brání,“ dodává Stehlík. Přesunutím pomníku maršála Koněva se podle Stehlíka situace zklidní, ale možná jen na dočasně.

K tématu

Další hlavní zprávy

USA

Nová videa ukazují, jak se odehrál celý policejní zásah před smrtí George Floyda

Nová videa ukazují, jak se odehrál celý policejní zásah před smrtí George Floyda

Kolem smrti Afroameričana George Floyda se stále vznáší mnoho otazníků. Nikdo zatím nebyl odsouzen a demonstranti dál demolují města a domáhají se spravedlnosti. První záběry natočené na mobilní telefon náhodným kolemjdoucím, kde Floydovi klečí na krku bělošský policista, hrály v celé kauze velkou roli. Další tři nově publikovaná videa teď ukazují, jak se odehrál celý policejní zásah.

USA

Obama: Neomlouvejme násilí, hněv proměňme v mírovou a efektivní akci

Obama: Neomlouvejme násilí, hněv proměňme v mírovou a efektivní akci

Bývalý americký prezident Barack Obama odsoudil násilnosti, ke kterým dochází při protestech proti rasismu a policejní brutalitě. Demonstrace napříč Amerikou zažehla smrt Afroameričana George Floyda. Obama vyzval k politickému řešení a uvedl, že skutečná změna rasové nespravedlnosti začíná u volebních uren. Volba podle něj netkví mezi protestem a politikou, ale je třeba obojího a „ospravedlnitelný hněv“ je pak potřeba proměnit v mírovou, udržitelnou a efektivní akci.

reklama
Liberecká zoo slaví. Letos vypustila do přírody už čtrnáct mláďat orlosupa bradatého
Zkoušky v autoškole by se měly přesunout do větších měst, shodují se experti
reklama
reklama
Clooney: Rasismus je pandemií Ameriky, proti které jsme stále nenašli vakcínu

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama