reklama

Ruská federace by měla dát nohu z plynu, říká historik ke kauze Koněv

Celá situace s odstraněním pomníku maršála Ivana Štěpanoviče Koněva budí stále dost emocí, které se dostaly do popředí namísto řešení faktů, myslí si spisovatel, vojenský historik a ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík. Vyhrožováním podle něj Ruská federace ničím nedosáhne. Postupuje ve vyjednávání Česká republika důrazně? I o tom hovořil v pořadu CNN Prima NEWS Interview.

reklama

Česko-ruské vztahy vyhrotilo v poslední době přesunutí pomníku maršála Ivana Štěpanoviče Koněva. „Nikdy jsem sochu nevnímal jako něco, co bude předmětem řešení,“ říká vojenský historik a ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík a dodává, že se jeho mínění začátkem roku 2015 začalo měnit. Říkal jsem, že zbourat ho je nesmysl a také, že pomník není součástí jednacího materiálu česko-ruské komise,“ míní Stehlík.

Podle českého právního řádu přitom existují dva válečné hroby. Ten, v kterém jsou ostatky vojáka, nebo bez nich. Maršál Koněv ale na původním místě na Praze 6 nezemřel, ani zde nejsou uchovány ostatky. „Ruské ministerstvo obrany nemá právo zasahovat do toho, jak politici naloží se sochou na českém území,“ zdůrazňuje Stehlík a dodává, že pomník nebyl zničen, ale přesunut do muzea.

Vyhrožováním si podle něj Ruská federace nepomůže a na tuto situaci nejvhodněji zareagoval ministr zahraničí Tomáš Petříček. „Jako šéf rezortu zahraničí zvolil nejideálnější formu, která byla diplomatická a zároveň důrazná. Postavil se tomu jednoznačně čelem a jeho stanoviska si vážím,“ říká Stehlík a dodává, že by nerad hodnotil pana prezidenta, nebo premiéra.

K tématu

„Celá situace přerostla v emoce, nepracuje se s fakty,“ míní Stehlík. Přitom Česká republika investuje obrovské částky do obnovy tisíce válečných hrobů, jak ruské, tak i jiné národnosti. „Pokud byly sochy zničeny vandaly a nedocházelo k tomu často, vždy byla sjednána náprava,“ dodává.

Jednání Ruska není ale jednostranné. „Mnohdy Ruská federace vyjde vstříc, aktivně se podílí na obnově a účastní se pietních akcí, kam dorazí například starosta. Pak jsou ale i ti, co s námi zničehonic přestávají vyjednávat, a dokonce výstavbě aktivně brání,“ dodává Stehlík. Přesunutím pomníku maršála Koněva se podle Stehlíka situace zklidní, ale možná jen na dočasně.

K tématu

Další hlavní zprávy

Německo

Z kočárku vylétlo dítě, na zemi zůstaly boty. Svědci popsali hrůzný útok v Německu

Z kočárku vylétlo dítě, na zemi zůstaly boty. Svědci popsali hrůzný útok v Německu

Hororový pohled. Tak svědci popisují moment, kdy v německém městě Trevír do chodců v pěší zóně najelo auto. Jedno miminko mělo po nárazu vypadnout z kočárku, vzduchem letělo více lidí. Mezi čtyřmi oběťmi je i dítě, zatím není jasné, jak staré. Starosta města hovořil o zemřelé dívce, po níž zůstal na ulici pár tenisek. Řidič podle svědků najel do davu úmyslně, zraněných je až 30 lidí.

Houslový virtuos Svěcený: Problém je psychika, na tu roušky nefungují. Hudba léčí
Vakcína proti covidu by v Česku mohla být na přelomu ledna a února, řekl Blatný
Demonstrace podnikatelů: Požadují finanční kompenzaci, zapomněli si však doma roušky
Česká výzkumná republika. Na vědu dáváme více než dvojnásobek toho, co Slováci
Porodila dřív, než ji stihli otestovat. K dítěti matku pustili až po dvaceti dnech
Češi jsou alkoholici Evropy. Za pití a tabák utratí dvojnásobek průměru EU
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Kadeřnictví, hospody, obchody i bazény. Ve čtvrtek se otevře všechno

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Dukovany musí postavit firma, která dodrží dohodu, myslí si Dana Drábová
Muž upozornil na nevhodné chování spolucestujícího. Ten ho pobodal
Další články
reklama
reklama