reklama

Ruská federace by měla dát nohu z plynu, říká historik ke kauze Koněv

Celá situace s odstraněním pomníku maršála Ivana Štěpanoviče Koněva budí stále dost emocí, které se dostaly do popředí namísto řešení faktů, myslí si spisovatel, vojenský historik a ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík. Vyhrožováním podle něj Ruská federace ničím nedosáhne. Postupuje ve vyjednávání Česká republika důrazně? I o tom hovořil v pořadu CNN Prima NEWS Interview.

reklama

Česko-ruské vztahy vyhrotilo v poslední době přesunutí pomníku maršála Ivana Štěpanoviče Koněva. „Nikdy jsem sochu nevnímal jako něco, co bude předmětem řešení,“ říká vojenský historik a ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík a dodává, že se jeho mínění začátkem roku 2015 začalo měnit. Říkal jsem, že zbourat ho je nesmysl a také, že pomník není součástí jednacího materiálu česko-ruské komise,“ míní Stehlík.

Podle českého právního řádu přitom existují dva válečné hroby. Ten, v kterém jsou ostatky vojáka, nebo bez nich. Maršál Koněv ale na původním místě na Praze 6 nezemřel, ani zde nejsou uchovány ostatky. „Ruské ministerstvo obrany nemá právo zasahovat do toho, jak politici naloží se sochou na českém území,“ zdůrazňuje Stehlík a dodává, že pomník nebyl zničen, ale přesunut do muzea.

Vyhrožováním si podle něj Ruská federace nepomůže a na tuto situaci nejvhodněji zareagoval ministr zahraničí Tomáš Petříček. „Jako šéf rezortu zahraničí zvolil nejideálnější formu, která byla diplomatická a zároveň důrazná. Postavil se tomu jednoznačně čelem a jeho stanoviska si vážím,“ říká Stehlík a dodává, že by nerad hodnotil pana prezidenta, nebo premiéra.

K tématu

„Celá situace přerostla v emoce, nepracuje se s fakty,“ míní Stehlík. Přitom Česká republika investuje obrovské částky do obnovy tisíce válečných hrobů, jak ruské, tak i jiné národnosti. „Pokud byly sochy zničeny vandaly a nedocházelo k tomu často, vždy byla sjednána náprava,“ dodává.

Jednání Ruska není ale jednostranné. „Mnohdy Ruská federace vyjde vstříc, aktivně se podílí na obnově a účastní se pietních akcí, kam dorazí například starosta. Pak jsou ale i ti, co s námi zničehonic přestávají vyjednávat, a dokonce výstavbě aktivně brání,“ dodává Stehlík. Přesunutím pomníku maršála Koněva se podle Stehlíka situace zklidní, ale možná jen na dočasně.

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Meghan je hloupá husa, která poučovala Brity o feminismu, tvrdí publicista Tomský

Meghan je hloupá husa, která poučovala Brity o feminismu, tvrdí publicista Tomský

Vévodkyni ze Sussexu nazval publicista Alexander Tomský ve vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové hloupou husou. „Nic neuměla a nic nevěděla. Mohla mluvit jen o multikulturní společnosti a komplexech rasismu, které jsou ale typicky americké. Navíc bych ji neustále nesrovnával s Dianou,“ upozorňuje Tomský. Zástupkyně šéfredaktora Expres.cz Barbora Koukalová by ale Meghan husou nenazývala: „Hloupá není. Jejím největším úspěchem však je, že si vzala bohatého muže.“

Přibližně deset procent zaměstnanců povinné testování odmítá. I přes hrozbu pokuty
Výrok o poplácaní ženy po zadku je hrubé nedorozumění, hájí se sexuolog Uzel
Blatný chce výměnu hlavní hygieničky Rážové. Babiš s ní není spokojený
reklama
reklama
Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Letos žádná maturitní zkouška, navrhuje Babiš. Místo ní by stačil průměr známek
Další články
reklama
reklama