Chaos Rusů na Donbase: Střílí nás jak krocany. Tak útočí jen hlupáci, zuří Putinův exspojenec

Ruské síly na Ukrajině i nadále svádí krvavé boje s obránci, u města Vuhledar poblíž Doněcku však předvádí naprosté fiasko. Okupanti nejsou organizovaní, jejich velitelé nemají žádnou taktiku a chaos vede k tomu, že Kreml tam v posledních dnech přišel o spoustu vojáků a tanků. Kritikou nešetří ani ruští váleční bloggeři, kteří se vztekají, že manévry u Vuhledaru jsou naprosto katastrofální.

„Střílí na ně jako na krocany na střelnici,“ komentoval situaci ruských vojáků u Vuhledaru bývalý vůdce doněckých separatistů a údajný agent ruské tajné služby FSB Igor Girkin, známý rovněž jako Igor Strelkov. Ten patří mezi zástup kritiků, kteří sepsuli vlastní armádu a její velení.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Záběry drtivého ukrajinského úderu: Těla mrtvých okupantů zvýší úrodnost půd, glosuje Kyjev

Popisoval tím situaci u města na jihozápad od Doněcku, které je jedním z mnoha, kde spolu Rusové a Ukrajinci svádí boj. Jinde se Rusům daří, byť za cenu značných ztrát, mírně postupovat, někde ukrajinská obrana pod náporem stále drží. Vuhledar je však zvláštní případ.

Ruské síly tam totiž předvádí naprosto bizardní manévry. Příkladem budiž video, které zachycuje ruský tank vjíždějící přímo do minového pole. Následuje exploze, ale hned za tankem do pole vjíždí i ruský transportér s pěchotou, který potká stejný osud.

Ukrajinské drony zachytily podle americké stanice CNN jen za poslední dva týdny zhruba 20 videí, na kterých je vidět, že Rusové přichází naprosto zbytečně o cennou výzbroj i muže, protože se dopouští školáckých taktických chyb.

CNN uvádí, že u Vuhledaru takto Moskva přišla aspoň o dva tucty kusů těžké výzbroje. Oblast v okolí města je rovná a otevřená krajina nabízí Ukrajincům krásný výhled na blížící se ruské síly, které jsou pak jednoduchým terčem ukrajinské artilerie. O další ruská vozidla se postarají zmiňovaná minová pole.

ČTĚTE TAKÉ: Válka uvízla ve slepé ulici. Může za to neuvěřitelná ochota Rusů umírat, vysvětluje expert

Putin: Pěchota bojuje hrdinně podle plánu

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že na frontě u Vuhledaru vše probíhá podle plánu. Za místní velitele se dokonce postavil i prezident Vladimir Putin. „Námořní pěchota zde funguje, jak má. Právě teď hrdinně bojuje,“ komentoval Putin s odkazem na to, že zde působí 155. brigáda ruských mariňáků.

Tato slova však rozporuje i současný lídr separatistů z Doněcka Denis Pušilin. Ten přiznal, že boje u Vuhledaru jsou vážné. „Nepřítel zde stále ve velkém měřítku posílá své rezervy, což zpomalilo osvobození této osady,“ pronesl podle CNN Pušilin.

Podle vojenského historika Toma Coopera tam přitom Rusové přemístili skutečně velké množství sil. „Je zde zhruba 20 tisíc vojáků, 90 bitevních tanků, možná až dvojnásobek pěchotních bojových vozidel a zhruba 100 kusů dělostřelectva,“ popsal pro CNN Cooper.

Ani množství vojáků a techniky na místě Rusům nepomohlo. Jejich očekávané a takticky chabé útoky totiž Ukrajinci zvládají bez problémů odrážet. „Jen hlupáci útočí přímo na to samé, těžce opevněné a pro útočníky složité místo několik měsíců po sobě,“ shrnul ruský zmar Girkin.

Tagy:
válka Vladimir Putin Moskva Ukrajina Doněck Moskevský Kreml Denis Pušilin ruská invaze na Ukrajinu Igor Girkin Igor Strelkov Vuhledar Tom Cooper