Navalnyj je vinen z podvodu, rozhodl ruský soud. Do vězení ho poslal na devět let

Ruský soud v novém procesu poslal opozičního předáka Alexeje Navalného na devět let do vězení, dopoledne ho uznal vinným z podvodu a pohrdání soudem. Oznámila to agentura TASS. Prokuratura pro známého kritika Kremlu žádala v souvislosti s těmito obviněními 13 let vězení. Navalnyj je v současné době ve věznici, kde si odpykává zhruba 2,5letý trest kvůli porušení podmínky dřívějšího rozsudku za údajnou zpronevěru. Vinu odmítá.

Rozsudek soudu zatím nenabyl právní moci a lze se proti němu odvolat, píše TASS, podle níž si má opozičník trest odpykat ve věznici s přísným režimem. „Trváme na Navalného nevině a proti rozsudku se odvoláme,“ reagovala na verdikt advokátka opozičního předáka Olga Michajlovová. Agentura Reuters nicméně podotkla, že úterní verdikt vyřadí nejznámějšího odpůrce ruského prezidenta Vladimira Putina na léta z aktivní politiky.

„Devět let. No, jak říkávaly postavy z mého oblíbeného televizního seriálu The Wire: Odsedíš si jen dva dny. Den, kdy jdeš dovnitř a den, kdy vyjdeš ven,“ objevilo se krátce po rozsudku na twitterovém účtu Navalného.

„Navalnyj se dopustil podvodu, tedy krádeže cizího majetku pomocí lsti,“ uvedla podle agentury TASS soudkyně Margarita Kotovová. Podle webu Kommersant soudkyně předního ruského opozičního aktivistu shledala vinným ze zvlášť rozsáhlého podvodu. V případě urážky soudu zatím soudkyně verdikt nevynesla, poznamenala agentura TASS.

Ruské úřady podle Kommersantu v únoru proti Navalnému zahájily nový případ, ve kterém ho obvinily ze zpronevěry darů a urážky soudu během procesu za hanobení veterána druhé světové války Ignata Arťomenka, ve kterém ho soud shledal vinným a uložil mu pokutu.

Obžaloba: Hromadil peníze na volby

V současném procesu prokuratura Navalného obvinila z toho, že prý použil pro osobní účely stovky milionů rublů převedené do různých fondů včetně jeho Fondu boje s korupcí. Šlo o peníze na jeho prezidentskou kampaň v roce 2018, ale úřady opozičníka k volbám nepustily kvůli předchozímu odsouzení.

Podle obžaloby Navalnyj věděl, že se voleb nebude moci zúčastnit, ale přesto shromažďoval peníze, přičemž pro sebe prý utratil 356 milionů z více než 588 milionů rublů (v dnešní měně asi 76 milionů ze 126 milionů Kč). Ve čtyřech případech, které soud vyslechl, dosáhla škoda přibližně 2,7 milionu rublů, napsala dnes ruskojazyčná služba stanice BBC.

Navalnyj už dříve prohlásil, že je nevinen, a podotkl, že za vraždu se obvykle dávají mírnější tresty, než jaký pro něj nyní žádá prokuratura.

Pětačtyřicetiletý opoziční předák se předloni několik měsíců zotavoval v Německu z otravy, kterou podle západních laboratoří způsobila bojová látka ze skupiny novičok. Navalnyj obvinil Kreml, ten nařčení odmítl a zpochybnil i otravu. Policie opozičníka po návratu do vlasti zatkla a ten si nyní odpykává zhruba 2,5 roku vězení kvůli porušení podmínky dřívějšího rozsudku za údajnou zpronevěru. Navalnyj označil své věznění za politicky motivované. V zemi loni vypukly kvůli jeho věznění rozsáhlé protesty, proti nimž úřady tvrdě zasáhly.

Tagy: