reklama

Dvě ruské stíhačky simulovaly vzdušný souboj. Jedna druhou omylem sestřelila

Ruský pilot při bojovém cvičení omylem sestřelili vlastní stíhačku Suchoj SU-30, která se zřítila asi 170 kilometrů od Moskvy. Podle ruské státní agentury TASS se neštěstí obešlo bez obětí na životech.

reklama

Pýcha ruského letectva, stíhačky Suchoj SU-30 a 35, simulovala během cvičení vzdušný souboj. Pilot jednoho ze strojů chtěl zmáčknout spoušť fotokulometu, ale místo toho odpálili skutečné střely. Zasažený stíhací letoun se zřítil k zemi, pilot se katapultoval.

K tématu

„Nácvik měl být bez zbraní, letouny neměly být vyzbrojeny raketami a kanon měl být bez munice. Ale jak se ukázalo, právě v kanonu SU-35 nějaká munice zůstala. Pilot SU-35 bude asi trestně stíhán,“ popsal spolupracovník CNN Prima NEWS v Moskvě Jiří Just.

Cvičení na Kavkaze se účastní 80 tisíc vojáků

Na jihu Ruska, nedaleko Krymu, Ukrajiny a severního Kavkazu, probíhá vojenské cvičení Kavkaz 2020. Účastní se ho až 80 tisíc vojáků jak z Ruska, tak z Číny, Íránu, Pákistánu či Myanmaru. „Zahraniční účast má navenek demonstrovat, že Rusko na mezinárodní scéně není izolováno v případě nějaké hlubší konfrontace s protivníkem,“ popsal Jan Šír z fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy s tím, že Rusko může mít i další opory ze stran spřátelených států.

Vedle tisíce příslušníků ruské národní gardy a pracovníků ruského ministerstva pro mimořádné události se manévrů účastní také kolem tisícovky vojáků z Arménie a Běloruska. „Je to z pohledu Ruska příležitost dále nacvičit třeba podřízení běloruského generálního štábu ruskému štábu pro případ, že by došlo na nějaké zostření vojensko-strategické situace mezi Ruskem a Západem,“ dodal Šír.

Na cvičení takového rozsahu jako je Kavkaz 2020 by Rusko, stejně jako ostatní země, mělo zvát pozorovatele Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). To se ovšem v tomto případě nestalo.

Další hlavní zprávy

Hamáček podal trestní oznámení na novináře Seznamu. Kde je svědek a důkazy, ptá se
Izraelci přitvrzují, sídlo šéfa Hamásu pod palbou. V neděli zemřelo nejméně 33 lidí
Bartoš: Měli bychom mít pátého ministra zdravotnictví. Arenberger lhal nám i lidem
Německo, Británie nebo Rakousko. „Ruský Lidl“ dobývá Západ. Dočká se řetězce i ČR?
Hamáček: Chci svědka, který potvrdí, že jsem měl vyměnit Sputnik za Vrbětice
reklama
reklama
Izrael zdemoloval výškovou budovu, kde sídlila Al-Džazíra a AP. Měla sloužit Hamásu

Izrael

Domácí zpravodajství

Úřední šikana. Čeští studenti se očkovali v USA, i tak je čeká test a karanténa
Výstraha před povodněmi stále platí. Pršet bude i v dalších dnech, varují meteorologové
Schwarzenberg: Izraelci nemohou Palestince okupovat. Dokud boří jejich domy, mír se nenajde
Další články
reklama
reklama