reklama

Dvě ruské stíhačky simulovaly vzdušný souboj. Jedna druhou omylem sestřelila

Ruský pilot při bojovém cvičení omylem sestřelili vlastní stíhačku Suchoj SU-30, která se zřítila asi 170 kilometrů od Moskvy. Podle ruské státní agentury TASS se neštěstí obešlo bez obětí na životech.

reklama

Pýcha ruského letectva, stíhačky Suchoj SU-30 a 35, simulovala během cvičení vzdušný souboj. Pilot jednoho ze strojů chtěl zmáčknout spoušť fotokulometu, ale místo toho odpálili skutečné střely. Zasažený stíhací letoun se zřítil k zemi, pilot se katapultoval.

K tématu

„Nácvik měl být bez zbraní, letouny neměly být vyzbrojeny raketami a kanon měl být bez munice. Ale jak se ukázalo, právě v kanonu SU-35 nějaká munice zůstala. Pilot SU-35 bude asi trestně stíhán,“ popsal spolupracovník CNN Prima NEWS v Moskvě Jiří Just.

Cvičení na Kavkaze se účastní 80 tisíc vojáků

Na jihu Ruska, nedaleko Krymu, Ukrajiny a severního Kavkazu, probíhá vojenské cvičení Kavkaz 2020. Účastní se ho až 80 tisíc vojáků jak z Ruska, tak z Číny, Íránu, Pákistánu či Myanmaru. „Zahraniční účast má navenek demonstrovat, že Rusko na mezinárodní scéně není izolováno v případě nějaké hlubší konfrontace s protivníkem,“ popsal Jan Šír z fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy s tím, že Rusko může mít i další opory ze stran spřátelených států.

Vedle tisíce příslušníků ruské národní gardy a pracovníků ruského ministerstva pro mimořádné události se manévrů účastní také kolem tisícovky vojáků z Arménie a Běloruska. „Je to z pohledu Ruska příležitost dále nacvičit třeba podřízení běloruského generálního štábu ruskému štábu pro případ, že by došlo na nějaké zostření vojensko-strategické situace mezi Ruskem a Západem,“ dodal Šír.

Na cvičení takového rozsahu jako je Kavkaz 2020 by Rusko, stejně jako ostatní země, mělo zvát pozorovatele Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). To se ovšem v tomto případě nestalo.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Od půlnoci z úterka na středu 28. října začala v Česku platit dosud nejpřísnější opatření proti šíření koronaviru. Trvat budou přinejmenším do konce nouzového stavu, tedy do 3. listopadu. Vláda zakázala například volný pohyb po deváté hodině večer, provoz maloobchodů v neděli, omezila farmářské trhy a nařídila homeoffice. Jaké mají tato opatření výjimky?

Koronavirus

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Počet nových případů koronaviru v Česku se po čtyřech dnech vrátil nad 15 000. V úterý potvrzených 15 663 nakažených zhruba o 400 překonalo rekord z minulého pátku. Nemocných je nyní více než 170 000 lidí, většinou s mírným průběhem onemocnění COVID-19. Pokračuje ale nárůst počtu hospitalizovaných a také úmrtí, těch už je 2 547. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Historie

28. října 1918 byla zahájena i česká „kolonizace“ Slovenska

28. října 1918 byla zahájena i česká „kolonizace“ Slovenska

Státní svátek připadající na 28. říjen není jen výročím vyhlášení Československé republiky, ale podle současných stoupenců dekolonizačního hnutí souvisí i se zahájením kolonizace Slovenska. Jisté je, že Slovensko museli Češi napřed vojensky dobýt, což se jim plně podařilo až v létě roku 1919.

reklama
Každý den distanční výuky škodí všem žákům, upozorňuje neurolog Stránský
Velká zelená zeď: Jak vypadá africká vzpoura proti Sahaře a globálnímu oteplování?
Messi dosáhl svého. Prezident fotbalové Barcelony podal demisi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Zákaz vycházení, zavřené obchody, povinný home office. Co vše se mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Vládní nařízení se dotkla i autoškol. Žákům hrozí opakování a další placení kurzu
Poslední metro v deset večer. Denní provoz pražské MHD se od pondělí zkrátí
Zákaz prodeje alkoholu a lockdown jako v Izraeli. Imunolog Hořejší by opatření přitvrdil
Další články
reklama
reklama