reklama

Dvě ruské stíhačky simulovaly vzdušný souboj. Jedna druhou omylem sestřelila

Ruský pilot při bojovém cvičení omylem sestřelili vlastní stíhačku Suchoj SU-30, která se zřítila asi 170 kilometrů od Moskvy. Podle ruské státní agentury TASS se neštěstí obešlo bez obětí na životech.

reklama

Pýcha ruského letectva, stíhačky Suchoj SU-30 a 35, simulovala během cvičení vzdušný souboj. Pilot jednoho ze strojů chtěl zmáčknout spoušť fotokulometu, ale místo toho odpálili skutečné střely. Zasažený stíhací letoun se zřítil k zemi, pilot se katapultoval.

„Nácvik měl být bez zbraní, letouny neměly být vyzbrojeny raketami a kanon měl být bez munice. Ale jak se ukázalo, právě v kanonu SU-35 nějaká munice zůstala. Pilot SU-35 bude asi trestně stíhán,“ popsal spolupracovník CNN Prima NEWS v Moskvě Jiří Just.

Cvičení na Kavkaze se účastní 80 tisíc vojáků

Na jihu Ruska, nedaleko Krymu, Ukrajiny a severního Kavkazu, probíhá vojenské cvičení Kavkaz 2020. Účastní se ho až 80 tisíc vojáků jak z Ruska, tak z Číny, Íránu, Pákistánu či Myanmaru. „Zahraniční účast má navenek demonstrovat, že Rusko na mezinárodní scéně není izolováno v případě nějaké hlubší konfrontace s protivníkem,“ popsal Jan Šír z fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy s tím, že Rusko může mít i další opory ze stran spřátelených států.

Vedle tisíce příslušníků ruské národní gardy a pracovníků ruského ministerstva pro mimořádné události se manévrů účastní také kolem tisícovky vojáků z Arménie a Běloruska. „Je to z pohledu Ruska příležitost dále nacvičit třeba podřízení běloruského generálního štábu ruskému štábu pro případ, že by došlo na nějaké zostření vojensko-strategické situace mezi Ruskem a Západem,“ dodal Šír.

Na cvičení takového rozsahu jako je Kavkaz 2020 by Rusko, stejně jako ostatní země, mělo zvát pozorovatele Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). To se ovšem v tomto případě nestalo.

Tagy:

Hlavní zprávy

V těhotenství jsem bojovala s covidem, dcera měla po porodu silnou infekci, říká Michaela

Práce korektorky je pro Michaelu Popelářovou doslova posláním. V roce 2019 přijala pozici dobrovolné korektorky pro spolek Nedoklubko, který pomáhá rodinám předčasně narozených dětí. Sama přitom toužila po miminku, které dlouho nepřicházelo. Dnes je šťastnou maminkou téměř roční holčičky, která se sice od ostatních „nedoklubkových“ dětí nenarodila předčasně, ale poporodní komplikace se jí nevyhnuly.

Německý viceadmirál odstoupil poté, co chválil Putina. Pomoci Ukrajině ale země neplánuje

Šéf německého námořnictva Kay-Achim Schönbach odstoupil kvůli svým kontroverzním výrokům na adresu Ukrajiny a Ruska, uvedla agentura Reuters. Mluvčí německého ministerstva obrany řekla, že viceadmirálova prohlášení, ať už jde o jejich obsah či formu, neodrážejí oficiální postoj Německa. Vztahy našeho západního souseda s Ukrajinou jsou však nadále napjaté. Německo se totiž staví velmi odmítavě k vojenské pomoci Ukrajině v souvislosti s hrozící ruskou invazí.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

Lámali vězňům nohy a bili je do obličeje. Dozorcům z Valdic hrozí až 10 let za mřížemi

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhají osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku. Viní je z toho, že fyzicky napadali odsouzené nebo násilí přihlíželi. Dvěma dozorcům hrozí až desetileté tresty. GIBS zahájila trestní stíhání po vyhodnocení důkazů i znaleckých posudků loni v říjnu, informovala v sobotu mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

reklama