Alarmující odhady pro Putina. Rusové touží po úspěchu, ve válce ale ztratili až 200 tisíc mužů

Počet mrtvých a zraněných ruských vojáků na Ukrajině se blíží k hodnotě 200 tisíc. Podle listu The New York Times (NYT) to odhadují západní činitelé včetně těch amerických. Vysokou bilanci navýšily v posledních týdnech zejména tvrdé boje u východoukrajinských měst Bachmut a Soledar.

Moskva po podzimním neúspěchu na frontě zoufale touží po velkém úspěchu a Bachmut považuje za klíč k ovládnutí Donbasu, píše NYT. Ruská armáda proto vyslala do předních linií nedostatečně vycvičené rekruty, což si podle amerických představitelů vyžádalo stovky zabitých nebo zraněných vojáků denně. Domnívají se také, že ruský prezident Vladimir Putin je ochoten snést až stovky tisíc ruských vojenských obětí.

Obtížně se určuje i počet ukrajinských ztrát. Jenom u Bachmutu denně zahynuly nebo byly zraněny stovky ukrajinských vojáků, uvádí Američané. Lépe vycvičené jednotky Kyjeva se podle nich drží v záloze a větším bezpečí, zatímco v první linii snášejí hlavní nápor ruského ostřelování méně připravené jednotky, například záložníci z územní obrany.

Spojené státy naposledy oficiálně zveřejnily odhady ztrát z bojů na Ukrajině loni v listopadu, kdy šéf amerického sboru náčelníků štábů Mark Milley hovořil o více než 100 tisících mrtvých a zraněných vojáků na ukrajinské i ruské straně. Řekl bych že nyní je to výrazně přes 100 tisíc,“ řekl Milley v lednu na tiskové konferenci v Německu. Ruské ztráty podle něj zahrnují „armádu i žoldnéře v (soukromé) Vagnerově skupině“.

Náčelník generálního štábu norské armády Eirik Kristoffersen na konci ledna uvedl, že na Ukrajině bylo zraněno nebo zabito 180 tisíc ruských vojáků a 100 tisíc ukrajinských vojáků. NYT následně uvedl, že počty jsou „nejisté“, protože za současné situace je těžké udržet si dobrý přehled. „Mohou být jak nižší, tak vyšší,“ dodal.

Nejmenovaní američtí představitelé tento týden uvedli, že ruské ztráty se blíží hranici 200 tisíc. Odhady pro Ukrajinu i Rusko jsou založené na satelitních snímcích, odposleších, příspěvcích na sociálních sítích, zprávách médií působících přímo na místě i na oficiálních vyjádřeních obou vlád, uvádí NYT. Stanovení přesných bilancí je proto obtížné a rozdíly panují i v odhadech v rámci americké vlády.

Rusko ani Ukrajina již řadu měsíců nezveřejnily žádné spolehlivé informace o svých ztrátách. Moskva tak v minulosti učinila třikrát, naposledy na konci září v souvislosti s vyhlášením částečné mobilizace v Rusku. Ministr obrany Sergej Šojgu tehdy uvedl, že na Ukrajině zahynulo 5 937 ruských vojáků.

Vlastní seznam zabitých Rusů na frontě si vede ruskojazyčný server BBC společně se serverem Mediazona, kterým se od začátku války podařilo jmenovitě potvrdit okolo 13 030 mrtvých. Vzhledem k nutnému potvrzení z různých zdrojů podle BBC tento počet neodráží skutečnou bilanci ruských obětí. Jen za poslední týden ale podle nich padlo na 500 Rusů. Většina z těch, kteří zahynuli za uplynulé tři měsíce, patřila k nově mobilizovaným, dobrovolníkům či vězňům.

Rusové opět ostřelují města za frontami

Ukrajinský generální štáb informoval, kde se aktuálně konají ty nejtěžší boje mezi obránci a ruskými agresory. „Během posledního dne obranné síly odrazily útoky okupantů v oblastech kolem obcí Stelmachijivka, Něvske a Bilogorivka v Luhanské oblasti, dále pak v obcích Verchnjokmjanske, Mykolajivka, Krasna Gora, Paraskovijivka, Bachmut, Ivanovske a Kurdjumivka v Doněcké oblasti,“ oznámil v páteční ranní zprávě generální štáb Ukrajiny.

Оперативна інформація станом на 06.00 03.02.2023 щодо російського вторгнення Речник Генерального Штабу Збройних Сил...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Thursday, February 2, 2023

Rusové podle Kyjeva i nadále trpí vysokými ztrátami, ale jejich ofenzivní operace ve směru na Bachmut, Lyman nebo Avdijiv neustaly.

Moskva mezitím pokračovala i v ostřelování některých ukrajinských oblastí, a to i těch, ve kterých aktuálně žádné přímé střety v podstatě neprobíhají. Pod palbou ruské artilerie se ocitlo na 21 měst a obcí v Černihivské, Sumské a Charkovské oblasti, informuje Kyjev. Další ostřelování nastalo i v Luhanské a Doněcké oblasti.

Tagy:
válka Vladimir Putin Moskva Ukrajina The New York Times Rusko Donbas Kyjev Mark Milley generální štáb Ozbrojené síly Ruské federace Sergej Kužugetovič Šojgu Doněcká oblast Luhanská oblast ruská invaze na Ukrajinu Bachmut