Experti: Pavel Rusy nezajímá. Cesta na Ukrajinu je risk, záměrně by na něj ale nestříleli

Moskva se o návštěvu prezidenta Petra Pavla na Ukrajině příliš nezajímá, prohlásil novinář žijící v Rusku Jiří Just ve vysílání CNN Prima NEWS. Bezpečnostní expert Andor Šándor zmínil, že i když jde o riskantní výpravu, Rusové by na Pavla úmyslně nestříleli.

O návštěvě Ukrajiny, kterou podnikli český prezident Petr Pavel společně se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, informují od rána všechna tuzemská média. V Rusku se o této události sice píše, ale bez přehnaného zájmu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ukrajinci platí krví a životy svých občanů. Proto za nimi budeme stát, prohlásil Pavel

„Nemyslím si, že by Rusové kritizovali Pavla za návštěvu Ukrajiny. Rusku je to jedno. Cesta je důležitá pro nás, že ukazujeme naší trvající podporu. Rusko už si ani moc nevšímá toho, kdo na Ukrajinu přijíždí. Jsme součástí Západu, Evropské unie i NATO a Rusko to bere jako celek,“ vysvětlil Just ve vysílání CNN Prima NEWS postoj Moskvy.

Rusové by záměrně neútočili

Experti debatovali i o tom, jak moc je cesta Pavla na Ukrajinu nebezpečná. „Návštěva ve státě, kde se pohybují vojska nepřítele, má určitá rizika, která je nutná identifikovat a eliminitovat. Není možné říct, že taková návštěva je bez rizik. Zatím ale všechny návštěvy byly zabezpečeny velmi profesionálně. Ukrajinci mají poměrně kvalitně vybudovanou protivzdušnou obranu Kyjeva a okolí,“ sdělil pro CNN Prima NEWS bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý.

Podle bezpečnostního analytika Andora Šándora je riziko nějaké ruské intervence relativně malé. Ranní útok na Kyjev podle něj s Pavlovou cestou na Ukrajinu nesouvisí.

„Rusko by záměrně nestřílelo na představitele NATO, Rusové o této cestě nevěděli. Útok na člena Severoatlantické aliance by mohl být vnímán jako útok na celou alianci,“ řekl Šándor.

„Oni dobře vědí o pohybu Zelenského a až na začátek války se ho nikdy nepokusili eliminovat,“ doplnil.

Tagy: