reklama

S koronavirem se sžijeme. Promoříme se nakonec všichni, říká primář Votruba

Infekce COVID-19 bude jednou patřit mezi běžné respirační choroby. Myslí si to primář I. kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí Všeobecné fakultní nemocnice Jiří Votruba, který byl hostem nedělní Partie Terezie Tománkové.

reklama

„Sžijeme se s tím. Nemyslím si, že očkování má šanci to šíření zastavit. Promořeni nakonec budeme všichni. Jakým způsobem se s tím vyrovnáme, to je druhá otázka,“ prohlásil Votruba v nedělní Partii.

Zároveň vyslovil názor, že na koronavirus se už dávno mělo pohlížet jako na běžnou respirační chorobu. Podle něj je důležité chránit rizikové osoby, mezi které patří lidé starší 70 let s chronickými chorobami.

Podobně mluví i praktická lékařka Tamara Polášková z Brna. Podle ní je nakažených až padesátkrát víc. To by znamenalo, že v Česku je víc než milion lidí, kteří COVID-19 prodělali.

„Nakažených je mezi námi minimálně desetinásobně víc, než je udáváno v médiích. Můj nepodložený hrubý odhad plynoucí z praxe je dokonce až padesátinásobně vyšší,“ uvedla Polášková na facebookových stránkách své ordinace.

Plynou z toho podle ní dvě pozitiva. „Smrtnost a podíl hospitalizací je výrazně nižší, než je udáváno. Do konce října bude promořeno 60 až 70 procent obyvatel ČR, tudíž začne fungovat kolektivní imunita,“ nastínila lékařka s tím, že všem přeje především konec hysterie.

Podle oficiálních statistik bylo k nedělnímu ránu od začátku pandemie v Česku pozitivně testovaných 48 306 lidí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují

Přestože je nošení respirátorů či nanoroušek nadále povinné například v MHD či ve vnitřních prostorech, Češi je v posledních měsících z velké části znovu vyměnili za klasické roušky, k čemuž přispěly teplé letní počasí a ústup epidemie. Samotní obchodníci přiznávají, že odbyt respirátorů během letních měsíců poklesl a naopak se začaly opět prodávat klasické chirurgické roušky.

reklama

Domácí zpravodajství

Za čtvrtek přibylo téměř 500 nových případů covidu. Situace se dál horší v Praze

Testy ve čtvrtek odhalily v Česku 488 případů nákazy koronavirem, to je o 60 méně než před týdnem. Reprodukční číslo kleslo na hodnotu jedna, což je hranice mezi zpomalováním a zrychlováním epidemie. Nemocniční péči vyžadovalo 164 lidí s nemocí COVID-19, stejně jako před týdnem, z toho 27 pacientů bylo ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Jako čekání na smrt. Renata strávila devět let v nemocnicích, lékaři stále tápou

Před devíti lety se Renatin život obrátil naruby. Šla k lékaři na běžnou prohlídku, jenže po kontrole zkolabovala a na týden skončila v umělém spánku. Tři měsíce pak strávila na ARO s umělou plicní ventilací. Teď je na invalidním vozíku a lékaři dodnes nevědí, co bylo příčinou prudkého zhoršení jejího zdravotního stavu. Renata se však nevzdává a snaží se vrátit do běžného života.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama