reklama

Letošní léto bylo extrémní. Podobné to bude i v příštích letech, předpovídá expert

Počasí, které nás čeká v nejbližších dnech, předznamenává nástup podzimu. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl meteorolog Josef Hanzlík. Zdůraznil také, že extrémní klimatické jevy, které zasáhly v letních měsících střední Evropu, nás neminou ani v následujících letech.

reklama

Letní počasí už nejspíše nečekejme. Do konce srpna se budou teploty pohybovat v maximech mezi 16 a 22 stupni Celsia. Bude převážně zataženo a místy se objeví přeháňky.

„Teploty v nadcházejících dnech budou odpovídat spíše hodnotám na konci září a začátku října, nežli na konci léta. Srpen tohoto roku je prvním letním měsícem za poslední dekádu, který je teplotně podnormální,“ uvedl pro CNN Prima NEWS meteorolog Josef Hanzlík s tím, že v posledních několika letech jsme zažívali teplotně nadpůrměrné a suché léto.

„Naopak léta před rokem 2000, kdy ještě nenastupovalo globální oteplování, planeta se tolik neprohřívala a neprobíhaly extrémy, které vidíme v současnosti, tak tehdy jsme zažívali letní měsíce, které byly srážkově bohatší a teploměry ukazovaly maxima kolem 25 stupňů Celsia,“ připomněl Hanzlík.

Česko mohou postihnout povodně

Letošní léto bylo neobvyklé i v jiných ohledech. Českem se poslední červnový týden prohnalo tornádo, extrémní srážky vedly v červenci k záplavám v Německu, Belgii, Nizozemsku či Lucembursku.

Podle Hanzlíka budou takové extrémy narůstat. „Budeme prožívat buď to, co jsme tu měli v posledních letech, tedy nadprůměrně teplé léto, anebo to, co jsme tu měli letos – teplotně normální léto, ale bouřlivější. Následující roky mohou být i srážkově bohatší. Už dlouho jsme tu neměli kolosální velkoprostorové povodně,“ zdůraznil Hanzlík.

Také připomněl povodně z roku 2002 či 2013. „Předznamenávám, že se povodně opakují po desítkách let. Proto bych očekával, že v jednom z následujících roků Českou republiku postihnou povodně. Střídání extrémních jevů doprovází globální oteplování i změny v cirkulaci vzduchu,“ řekl Hanzlík.

Tagy:

Hlavní zprávy

Meghan si na focení pro Time vzala šperky za osm milionů. Doplňky byly symbolické

Princi Harrymu a Meghan Markleové se dostalo velké pocty. Královský pár zapózoval na titulní stránce amerického magazínu Time, který pár zařadil mezi nejvlivnější osobnosti světa. A jako každá jiná žena také vévodkyně Meghan na focení pečlivě volila svůj outfit i šperky. Jejich hodnota vám ale vyrazí dech. Dosahovala totiž astronomických 326 tisíc eur, tedy v přepočtu více než osm milionů korun. Každý z klenotů pak v sobě ukrýval určitou symboliku.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek

Česko musí co nejrychleji proočkovat zbytek seniorů, vyzývá v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda České lékařské komory Milan Kubek. Varuje zároveň, že si covid neočkované najde. Na druhou stranu si myslí, že pokud by se proočkovala větší část společnosti, mohlo by dojít k rozvolnění opatření podobně jako například v Dánsku. Připomněl však, že někteří Češi se švejkovskou povahou nerespektují ani současná pravidla.

reklama

Domácí zpravodajství

Kajínek: EU se zbláznila. Zakázat doživotním vězňům navazovat kontakty je nesmysl

Dánsko má v plánu zakázat vězňům, kteří jsou odsouzeni na doživotí, aby skrze dopisy a telefonáty navazovali romantické vztahy. K tomuto kroku chce vláda přistoupit zejména kvůli fanynkám, které odsouzeným zasílají desítky až stovky dopisů. Co si o návrhu dánské vlády myslí nejznámější český vězeň Jiří Kajínek, který si až do udělení milosti odpykával doživotní trest? Svůj názor sdělil v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama