Jsme jako po válce. Bez lidí je areál depresivní, lamentuje ředitel Dolních Vítkovic

Místní o nich tvrdí, že jsou Hradčany Ostravy. Přinesly jim světovou proslulost díky výrobě oceli v dobách minulých, industriální architektura a památky lákají do Dolní oblasti Vítkovic návštěvníky i nyní.

„Milovníci industriálních památek už dávno přišli na to, že komplex je svým rozsahem i způsobem využití zcela mimořádný,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Tomáš Šiřina, nový ředitel  společnosti Dolní oblast Vítkovice, která areál spravuje. Mluví též o tom, v čem je jedinečný a jak se do něj vrací život po téměř patnáctiměsíční uzávěře kvůli pandemii koronaviru.

Jak jste v Dolní oblasti Vítkovic, světově jedinečném industriálním areálu, „překlenuli“ téměř 15 měsíců trvající období při pandemii koronaviru?
Bylo to skutečně velmi těžké, stejně jako všechna ostatní kulturní a vzdělávací zařízení jsme i my byli bez návštěvníků. Asi není třeba nějak zvlášť zdůrazňovat, že v posledním půlroce nebyla nálada úplně nadšená. Prázdné sály, prázdná náměstí a prázdné učebny, velká část zaměstnanců doma, zbytek sice pracoval, ale bez tržeb a bez lidí je to depresivní. S velkou nadsázkou jsme jako po válce.

Do Dolní oblasti Vítkovic se však vrací život, o víkendu tam proběhl turnaj J&T Banka Ostrava Beach Open světové série.
S poklesem nakažených a postupným uvolňováním restrikcí se obvyklý ruch vrací do Vítkovic velmi opatrně. Jsme rádi, že přes to všechno se minulý týden v areálu opět hrál plážový volejbal na vysoké úrovni. Světový plážový volejbal už v Dolních Vítkovicích zdomácněl, i když letošní ročník byl částečně zasažený pandemií koronaviru. Pořadatelům se ovšem povedlo připravit podmínky tak, aby diváci v omezené míře do hlediště mohli. Atmosféra tak byla vynikající. Pro nás šlo vlastně o symbolické otevření sezony. Byla to první větší akce po mnoha měsících bez lidí. Pomohlo tomu i to, že Češi Ondřej Perušič a David Schweiner vybojovali stříbrné medaile.

Milovníci industriálních památek už dávno přišli na to, že komplex je svým rozsahem i způsobem využití zcela mimořádný. V Evropě, možná i ve zbytku světa nic podobného není.

V létě patří k Dolním Vítkovicím volejbal a festival Colours of Ostrava, v zimě závod na běžkách. Čím jsou však ještě jedinečné?
Milovníci industriálních památek už dávno přišli na to, že komplex je svým rozsahem i způsobem využití zcela mimořádný. V Evropě, možná i ve zbytku světa nic podobného není. Industriální památky, které nějak fungují, mají většinou jednu dvě budovy, je tam muzeum s lepší či horší expozicí. Ale takový komplex, kde by vlastně bylo možné sledovat celou průmyslovou výrobu od těžby černého uhlí v Dole Hlubina přes jeho zpracování ve vysokých pecích až po budovy, kde se odehrávala už sofistikovaná industriální výroba, nikde není. Vzniklo tady něco mimořádného. My se teď musíme starat, ať tomu po pandemii zase vdechneme život.

Dá se ona jedinečná industrializace z minulosti nějak propojit se současností?
Dolní oblast Vítkovice je perlou Ostravy. Vizuálně jsou to ostravské Hradčany. A vysokým pecím se říkalo „staré dámy“. Za posledních několik let se z místa, které bylo úplně zapomenuté a kde stály budovy, které se na první pohled hodily k likvidaci, stalo turistické centrum. U zrodu přeměny stál ostravský patriot a mecenáš Jan Světlík. Ruku v ruce s architektem Josefem Pleskotem. Vítkovicím vdechli život a kouzlo.

Tomáš Šiřina (55 let)

Výkonný ředitel společnosti Dolní oblasti Vítkovice, která je národní kulturní památkou, dějištěm mnoha kulturních a sportovních akcí a místem pro celoživotní vzdělávání.
Narodil se v Ostravě, vystudoval český jazyk a literaturu a historii na Ostravské univerzitě, původně pracoval jako novinář, následně byl šéfredaktorem nejprodávanějších novin v regionu Moravskoslezského deníku. Osm let vedl ostravské studio České televize.
Na podzim vyjde jeho kniha My jsme Baník o stoleté historii fotbalového klubu Baník Ostrava.
Zajímá se o sport a cestování. Má čtyři děti, jeho syn Jakub je basketbalovým reprezentantem.

Spolupracují i město Ostrava a Moravskoslezský kraj?
Zástupci města Ostrava a Moravskoslezského kraje vědí, že Dolní Vítkovice znamenají pro celý region důležité turistické, ale také společenské a kulturní místo. Důležitou roli pro návštěvníky Dolních Vítkovic bude také hrát o víkendu zprovozněná linka ostravského dopravního podniku s číslem 88.

Tu obsluhují ony tzv. doubledeckery, tedy patrové autobusy?
Ano. Tuto výletní linku obsluhují patrové autobusy a jezdí v půlhodinových intervalech právě mezi Dolními Vítkovicemi a zoologickou zahradou.

Dolní Vítkovice však mají problém v dostupnosti na kolech nebo pěšky. Existuje tady nějaké řešení?
Zlomem v dostupnosti areálu se stane lávka přes řeku Ostravici. Bude pro pěší a pro cyklisty a naváže na frekventovanou cyklostezku z Ostravy do Hrabové a vlastně až do Beskyd. Teď jsou Dolní Vítkovice pro cyklisty i pro pěší těžko přístupné. Mezi centrem města, nákupním centrem Nová Karolina a Dolní oblastí přitom nejde o velkou vzdálenost, ale pěšky nebo na kole se bez potíží zdolat nedá. Jen kostrbatě. Vedení města ale má v plánu vše propojit. Lávka bude v provozu příští rok na podzim.

Připravili jste během období pandemie nějaké nové expozice, vzdělávací programy?
Dolní Vítkovice jsou místem pro vzdělávání, ale také místem, kde se konají kulturní, společenské a sportovní akce. Soustředíme se na vzdělávání zábavné, mladí by si vlastně ani neměli všimnout, že se na ně pedagogicky působí. Musí to mít příchuť dobrodružství, protože pak se vše lépe pamatuje. Ve světě Julese Verna v budově Světa techniky U6, v bývalé energetické ústředně, je k tomu ideální prostředí. A v Novém světě techniky jsou zase úplně nové expozice, interaktivní výstavy Svět civilizace a Man on the Moon (Muž na Měsíci). Poprvé je v České republice k vidění přesná replika skafandru prvního člověka na Měsíci Neila Armstronga.

V Novém světě techniky jsou nové expozice, interaktivní výstavy Svět civilizace a Man on the Moon. Poprvé je v České republice k vidění přesná replika skafandru prvního člověka na Měsíci Neila Armstronga.

Jsou Dolní Vítkovice jen pro obyvatele Ostravy? Nebo vidíte šanci z nich udělat celorepublikový cíl, případně přitáhnout veřejnost i ze zahraničí?
Do budoucna chceme nabízet ještě pestřejší nejen kulturní program. Toužíme po tom, dostat do Dolních Vítkovic nejen další obyvatele Ostravska a z okolí, kteří sem obvykle chodí, ale i ty ze vzdálenějších míst. Máme se čím pochlubit, navíc umíme nabídnout zážitky celé rodině.

Tagy:
Evropa rozhovor výroba Ostrava technika Neil Armstrong Moravskoslezský kraj Měsíc Vítkovice doubledecker Dolní oblast Vítkovice linka 88 DOV Tomáš Šiřina beach volejbal Jan Světlík Hradčany pandemie covidu-19