Středeční demonstraci před ocelárnami Liberty Ostrava (Nová huť) překvapivě podpořil i ostravský bard Jaromír Nohavica. Účastníci mítinku odmítli vyvádění peněz z huti britsko-indickým majitelem Sandžívem Guptou. „Pokud budeme jen mlčet a sedět v koutě, tak o ty ocelárny přijdeme,“ řekl pro CNN Prima NEWS protestující zaměstnanec Jaroslav Adámek, který v podniku pracuje už 25 let.
„Ostravo, Ostravo, / město mezi městy hořké,“ začínala demonstrace písničkou Jaromíra Nohavici. Pouze z reproduktorů, nicméně odboráři o písničkářovi vzápětí prohlásili: „Na začátku chceme poděkovat Jarkovi, že nás podpořil a stal se tak symbolicky prvním demonstrantem mítinku. Dneska tu s námi nemůže být, je mimo Ostravu, ale včera si s námi zazpíval tady před hutí. Jarku, díky za solidaritu.“
První účastník zítřejšího protestího mítinku už dorazil. A není to nikdo jiný než samotný Jarek Nohavica se vzkazem pro všechny zaměstnance ostravské společnosti Liberty. Jeho podpory si moc vážíme.🖤 @OS_KOVO nejste v tom sami! Stojíme za vámi a za záchranu hutí budeme bojovat! pic.twitter.com/jePV9izs91
— Josef Středula (@JStredula) May 4, 2021
Přežije ocelařina v Ostravě?
Provozní technik z oceláren Liberty Jaroslav Adámek si na středeční demonstraci přinesl transparent s kardinální otázkou ostravských hutníků: „Zůstane ocelařina v Ostravě?“ Životnost hutě je totiž vážně ohrožena. Majitel oceláren Sandžív Gupta se dostal do vážných finančních problémů, které ohrožují celé jeho ocelářské impérium s celkem 35 tisíci zaměstnanci v deseti zemích světa. „Ostravská ocelárna může padnout docela rychle. Pokud nedojde k plánované modernizaci, tak v příštích letech nebude naše huť konkurenceschopná a celé se to tady zavře,“ řekl Adámek těsně před zahájením protestu u ředitelství Liberty.
Je to podraz, teď ochromíme huť, reagují odbory na odklonění miliardy z Ostravy
První vysoká pec v Nové huti (dnes Liberty Ostrava) byla zapálena v lednu 1952. Současný majitel oceláren se šesti tisíci zaměstnanci Sandžív Gupta ale může být tím, kvůli komu pece navždy zhasnou. „Na protest ochromíme provoz huti, první demonstraci svoláváme na středu,“ říká pro CNN Prima NEWS šéf odborů v Liberty Petr Slanina.
Britsko-indický podnikatel Gupta zatím modernizaci ocelárny nezahájil. A potřebné peníze určené k investicím v Ostravě začal rozpouštět ve svém globálním podniku. „Předchozí indický majitel Lakšmí Mittal z Ostravy vyvedl miliardy. A Gupta v tom jen pokračuje,“ myslí si Adámek. Rozhodně si prý teď nenechá ucpat ústa nějakým „držhubným“, které Gupta hodlá do konce týdne rozdat všem zaměstnancům fabriky v podobě mimořádné odměny ve výši 13 tisíc korun.
Řadový zaměstnanec huti tak v několika větách vyjádřil stejné obavy, o jakých se další hodinu řečnilo na tribuně.
Od stávkové pohotovosti k demonstraci
Stávková pohotovost v Liberty Ostrava trvá od března a nyní se překlopila v první demonstraci, na kterou přišlo asi 600 hutníků z celkových šesti tisíc zaměstnanců. Minulý pátek totiž majitelé Liberty porušili slib, že z Ostravy nevyvedou miliardu korun uloženou v emisních povolenkách – poslali je do sesterské ocelárny v Rumunsku. Vedení Liberty tento krok označilo za výhodnou transakci, kterou promění ve finanční odměny zaměstnancům. Peníze uložené v emisních povolenkách v Ostravě přitom měli posloužit výhradně ke klíčové modernizaci hutě.
Slib, že povolenky neopustí Ostravu, dali Guptovi lidé i premiéru Andreji Babišovi, který v březnu přijel do Ostravy. Na středeční demonstraci proto dorazil i ostravský rodák a ministr kultury Lubomír Zaorálek, který majitelům veřejně vyčinil, že slib daný představitelům státu obešli. A rovněž kritizoval, že blokovali středeční zasedání dozorčí rady Liberty Ostrava svolané na popud odborářů. Zasedání tak zůstalo neusnášeníschopné.
Zásadní otázky i požadavky odborářů výstižně vyjádřila i hesla, která reportér CNN Prim NEWS opsal z transparentů:
- Může tato huť přežít další vyvádění peněz?
- Chceme dopadnout jako OKD, Vítkovice, Poldi?
- Kolik slibů a lží ještě přežijeme?
- Povolenky jsme bránili před Mitallem pro naši huť, ne pro Guptu!
- My jsme tady doma, před Mittalem i po Guptovi!
- Chceme moderní ekologickou firmu!
Finance čisté jak tok řeky Gangy
Nejradikálnější projev přednesl šéf odborové organizace rouroven Liberty Ostrava Petr Zezulka. „Jde do tuhého. Byli jsme tady doma, ale teď z nás dělají kolonii a chtějí nám diktovat, jak tu budeme žít? No to snad ne,“ narážel na globální zájmy Sandžíva Gupty. A ze všech řečníků měl také největší ohlas u dělníků. „Finanční toky pana Gupty jsou asi tak čisté jako tok řeky Gangy v jeho domovině,“ dotkl se indického původu majitele.
Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken
Poslední z vlajkových lodí těžkého průmyslu v Ostravě nabírá vodu. Napřed šly ke dnu ostravské uhelné doly, po nich se začaly potápět Vítkovické železárny a nyní už teče i do oceláren Liberty Ostrava (dříve ArcelorMittal a Nová huť), které zaměstnávají přes 6 tisíc lidí. Všechny odborové organizace působící v ocelárně nyní vyhlásily stávkovou pohotovost, proto v pátek 16. dubna přijel rozbouřenou huť uklidnit i premiér Andrej Babiš.
Zezulka vyzval k odmítání přesčasové práce a k dodržování bezpečnosti, aby se tímto „odborářským bojkotem“ snížila produktivita práce v jinak ziskové ostravské huti. „Musíme Guptovi trochu pozastavit penězovody, které tečou do jeho podniků jinde ve světa, a také do Dubaje,“ připomněl jedno z rodinných sídel ocelářského magnáta.
Nekorektních ataků vůči britsko-indickému majiteli zaznělo na demonstraci více. Proč prý třeba Gupta tuneluje Českou republiku, když Češi nikdy nekolonizovali Indii? Rozlíceným demonstrantům se nelze příliš divit, v sázce jsou tisíce pracovních míst. Nejlepší hutníci by možná po pádu Nové hutě dostali práci v Třineckých železárnách, ale ostatní by jen těžko hledali alternativu.
Zpečetěný osud ostravský
„Použijeme všechny legální prostředky, abychom zabránili vytunelování ostravské hutě,“ zaznělo v závěrečném prohlášení z tribuny, které bylo doprovázeno mohutným potleskem i pískotem. A demonstrující posléze začali křičet jméno svého města: „Ostrava, Ostrava, Ostrava…“ Pak se z reproduktoru opět ozvala hořkosladká písnička Jaromíra Nohavici:
Ostravo O,stravo
město mezi městy hořké
moje štěstí
Ostravo, Ostravo
černá hvězdo nad hlavou
Pámbů rozdal
jiným městům všecku krásu
parníky na řekách
a dámy všité do atlasu
Ostravo, Ostravo
srdce rudé
zpečetěný osude…