reklama

S velkým množstvím migrantů budou problémy. Na ploty a zdi už je pozdě, míní orientalista

Když počet migrantů překročí nadkritické množství, začnou být problémy, varoval ve vysílání CNN Prima NEWS orientalista Petr Pelikán. Podle něj ale bezprostřední riziko terorismu v Česku nehrozí. Dodal, že migrační politika Evropské unie selhala dávno a že na ploty a zdi proti uprchlíkům už je pozdě.

reklama

„Bezprostřední riziko terorismu kvůli migrantům v Česku nehrozí, o tom jsem přesvědčen. Riziko je dlouhodobější, protože nikdy nebudou loajální vůči zemi, do které přišli, více než vůči svému společenství, tedy rodině, kmenu. A čím více se bude tato skupina rozrůstat, tím více bude jednat podle svých pravidel. A když jejich počet překročí nadkritické množství, začnou být problémy,“ varoval ve vysílání CNN Prima NEWS Pelikán.

Podle něj se v Česku rychle rozrůstají komunity imigrantů ze severní Afriky, Kurdů a středoasijců. Například ale afghánské komunity v České republice zatím nejsou nebo jsou poměrně malé.

Migrační politika EU dávno selhala

Pelikán také zkritizoval Evropskou unii. „Její migrační politika selhala dávno, a proto je teď situace taková, jakou ji vidíme. Mám na mysli už období před migrací v roce 2015. Ten rok byl jen takovou vlnou na dlouhodobém přívalu imigrantů do Evropy,“ vysvětlil orientalista.

Podle něj je problém, že se až teď začalo mluvit o ochraně vnějších hranic. „Dávají se do toho velké peníze, staví se zdi a ploty, ale prostupnost tu vždycky nějaká bude. Nejen přes hranici, ale i jinými kanály včetně legálních,“ zdůraznil Pelikán.

Jako příklad legální migrace uvedl studenty, kteří do Česka jezdí studovat přes agentury a pak v zemi zůstávají. „Ploty a zdi by fungovaly, kdyby se začaly dělat před 30 lety, teď už je pozdě,“ upozornil s tím, že ani vnější a vnitřní hranice schengenu nemůže být dostatečně chráněná.

Tagy:

Hlavní zprávy

Případů omikronu bude u nás zřejmě více. S nakaženou ženou cestovalo dalších osm lidí

Aktualizováno

Se ženou, která přicestovala z Namibie a u níž se prověřuje výskyt varianty omikron, cestovalo dalších osm lidí z ČR. Hygienici zjišťují, zda jsou nakažení covidem, řekla hygienička Pavla Svrčinová. Je proto možné, že nakažených novou variantou přibyde. U ženy sekvenační analýza liberecké nemocnice potvrdila omikron na 90 procent, sdělil ČT v sobotu večer mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

Antivaxeři jsou i mezi lékaři. Uvěřili nějakým konspiračním teoriím, nechápe Prymula

Česká lékařská komora eviduje desítky stížností na lékaře, kteří upřednostňují neočkované pacienty a nechtějí vakcínu proti covidu aplikovat. Patří mezi ně třeba dětská lékařka z Přeštic, podle které by dětem vakcína mohla ublížit. Praktický lékař z Nýřan zase považuje některá koronavirová opatření za nesmyslná. Podle Romana Prymuly tito lékaři uvěřili konspiračním teoriím.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

První případ varianty omikron v Česku: Jde o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

Aktualizováno

V České republice se potvrdila první nákaza variantou koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. Sekvenační analýza v liberecké nemocnici v sobotu večer ukázala, že s 90% pravděpodobností skutečně jde o tuto variantu. Jedná se o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

reklama