S velkým množstvím migrantů budou problémy. Na ploty a zdi už je pozdě, míní orientalista

Petr Pelikán

Rozhovor s Petrem Pelikánem

Když počet migrantů překročí nadkritické množství, začnou být problémy, varoval ve vysílání CNN Prima NEWS orientalista Petr Pelikán. Podle něj ale bezprostřední riziko terorismu v Česku nehrozí. Dodal, že migrační politika Evropské unie selhala dávno a že na ploty a zdi proti uprchlíkům už je pozdě.

„Bezprostřední riziko terorismu kvůli migrantům v Česku nehrozí, o tom jsem přesvědčen. Riziko je dlouhodobější, protože nikdy nebudou loajální vůči zemi, do které přišli, více než vůči svému společenství, tedy rodině, kmenu. A čím více se bude tato skupina rozrůstat, tím více bude jednat podle svých pravidel. A když jejich počet překročí nadkritické množství, začnou být problémy,“ varoval ve vysílání CNN Prima NEWS Pelikán.

Podle něj se v Česku rychle rozrůstají komunity imigrantů ze severní Afriky, Kurdů a středoasijců. Například ale afghánské komunity v České republice zatím nejsou nebo jsou poměrně malé.

Migrační politika EU dávno selhala

Pelikán také zkritizoval Evropskou unii. „Její migrační politika selhala dávno, a proto je teď situace taková, jakou ji vidíme. Mám na mysli už období před migrací v roce 2015. Ten rok byl jen takovou vlnou na dlouhodobém přívalu imigrantů do Evropy,“ vysvětlil orientalista.

Podle něj je problém, že se až teď začalo mluvit o ochraně vnějších hranic. „Dávají se do toho velké peníze, staví se zdi a ploty, ale prostupnost tu vždycky nějaká bude. Nejen přes hranici, ale i jinými kanály včetně legálních,“ zdůraznil Pelikán.

Jako příklad legální migrace uvedl studenty, kteří do Česka jezdí studovat přes agentury a pak v zemi zůstávají. „Ploty a zdi by fungovaly, kdyby se začaly dělat před 30 lety, teď už je pozdě,“ upozornil s tím, že ani vnější a vnitřní hranice schengenu nemůže být dostatečně chráněná.

Tagy: