
Zázrak ve Dvoře Králové: V Safari Parku se podařilo rozmnožit mimořádně vzácnou šelmu
Prezident Donald Trump v neděli ve svém příspěvku na sociálních sítích uvedl, že nařizuje Federálnímu úřadu pro vězeňství, aby přestavěl a znovu otevřel Alcatraz. Nechvalně proslulou bývalou věznici, která by měla sloužit jako místo pro „umístění nejkrutějších a nejnásilnějších amerických pachatelů“.
Migrační politika je pro voliče v Česku nejdůležitějším geopolitickým tématem. Zásadní je pro bezmála polovinu populace, vyplývá z výzkumu analytického ústavu STEM pro CNN Prima NEWS. Zatímco ale pro voliče opozice je to otázka stěžejní, pro příznivce vládní koalice je spíše důležitá geopolitika obecně a nejzásadnější je pro ně členství Česka v NATO.
Krátce po nástupu do Bílého domu americký prezident Donald Trump zahájil kroky směřující k omezení nelegální migrace do USA. V rámci tohoto boje však úředníci minulý týden nechali deportovat také tři malé děti s americkým občanstvím. S odkazem na právní zástupce rodiny o tom informuje americká CNN. Administrativa tvrdí, že matky, které v zemi pobývaly nelegálně, chtěly vzít své děti s sebou. To však ženy popírají s tím, že údajně neměly na výběr.
Muž neprávem deportovaný z amerického státu Maryland do salvadorského vězení je „naživu a v bezpečí“. Americkému soudu to podle zpravodajského serveru BBC řekl zástupce ministerstva zahraničí Michael Kozak. Americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social uvedl, že další osud lidí deportovaných z USA do salvadorské věznice je v rukou Salvadoru a jeho prezidenta.
Šéf americké diplomacie Marco Rubio nařídil americkým diplomatům v zahraničí, aby prověřovali sociální sítě žadatelů o studentská a výměnná víza s cílem znemožnit vstup do země lidem podezřelým z kritizování Spojených států a Izraele. Píše o tom deník The New York Times (NYT) s odvoláním na nejmenované americké představitele.
Brutální hranice. Pod tímto názvem vydaly mezinárodní organizace Oxfam a Egala novou zprávu mapující situaci na pomezí Polska a Běloruska, kde pokračují „tahanice“ o uprchlíky, které trvají už téměř čtyři roky. Report popisuje střelbu gumovými projektily, útoky psů či napadení slzným plynem. V oblasti již zemřelo od vypuknutí krize 88 lidí.
Vláda Petra Fialy (ODS) zpřísní podmínky pro vstup do České republiky pro migranty. Premiér to oznámil spolu s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) na tiskové konferenci.
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje odebrat dočasný legální status přibližně 240 tisícům Ukrajinců, kteří do Spojených států uprchli před válkou s Ruskem. S odvoláním na vysokého činitele blízkého Trumpovi a tři zdroje obeznámené se záležitostí o tom informuje agentura Reuters. Krok, který by mohl přijít už v dubnu, by umožnil rychlou deportaci Ukrajinců z USA.
Spojené státy se od Evropy distancovaly už před 100 lety. A radikálně omezily imigraci z Československa, Polska, Mexika či z celé Asie. „Jsme odhodláni nezaplétat se do politických konfliktů Starého světa,“ prohlásil o Evropě americký prezident Calvin Coolidge v inauguračním projevu ze 4. března 1925. Mnozí Češi v té době uvízli třeba na Kubě, a když se jim podařilo do USA vstoupit nelegálně, čekala je deportace. Coolidge prosazoval podobnou politiku, o jakou se po sto letech snaží jeho nástupce Donald Trump. Na mnohém by se ale oba prezidenti také neshodli, zásadně se lišily i jejich povahové rysy.
Musíme s novou německou vládou mluvit a koordinovat migrační politiku, prohlásil premiér Petr Fiala (ODS) ve speciálním volebním vysílání na CNN Prima NEWS. Poznamenal, že Německo trpí řadou problémů, které jsou vodou na mlýn pro strany jako Alternativa pro Německo (AfD) a jejich radikální řešení. Od nové vlády očekává, že bude s Českem řešit otázku nelegální migrace. Expremiér a šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš označil výsledky německých voleb za katastrofu. Též považuje migrační politiku za hlavní společné téma mezi Českem a Německem. „Na evropskou půdu nesmí přijít nikdo bez pozvání, řešení musí být radikální,“ zdůraznil Babiš.
Část indické veřejnosti znepokojil způsob, jakým americké úřady zacházely s deportovanými ilegálními migranty. Ti pro americkou stanici CNN popsali tvrdé podmínky během letu z USA do Indie. Podle svědectví byli během celého 40 hodin dlouhého letu mimo jiné spoutáni na zápěstích i kotnících. V Indii se v reakci na to rozhořely protesty proti premiérovi Naréndru Módím, který amerického prezidenta Donalda Trumpa, zastánce tvrdého postupu proti nelegálním migrantům, v minulosti označil za „pravého přítele“.
Dominantním tématem nadcházejících sněmovních voleb bude migrace, je přesvědčen politolog Jan Kubáček. I proto podle něj bude muset každá strana s vidinou úspěchu představit odborníka na migraci, který voličům představí vizi řešení. Kubáček to řekl v pořadu 360° ve vysílání CNN Prima NEWS.