Osvobozování Donbasu? Rusové nám hrozí popravou a máme hlad, spílají separatisté Putinovi

Ruský prezident Vladimir Putin čelí nahněvaným stížnostem vojáků, kteří působí na ukrajinském Donbasu. Ti ve videu protestovali proti otřesným podmínkám na frontě. Stěžovali si, že nemají jídlo a léky a do války byli údajně odvedeni pod hrozbou popravy.

Armáda ruského prezidenta Vladimira Putina momentálně svádí těžké boje na ukrajinském Donbasu, který se pokouší zcela ovládnout. Části tohoto regionu se Rusko zmocnilo již v roce 2014, kdy došlo k vytvoření samozvaných lidových republik Doněck a Luhansk.

Ukrajinské vojsko se ale houževnatě brání a ruské armádě již údajně způsobilo značné ztráty. Podle ukrajinského ministerstva obrany přišli Rusové již nejméně o 32 tisíc vojáků. I to může být důvodem, proč se Moskva rozhodla povolat brance z okupovaných východoukrajinských území, aby bojovali na frontě.

Nyní se zdá, že odvedeným mužům došla trpělivost. Na znamení rostoucího hněvu a nespokojenosti branců důstojník z Doněcké lidové republiky ve videu vyzval Putina, aby se jejich stížnostmi zabýval. Informoval o tom web express.uk.

Důstojník si stěžoval na délku nasazení v boji, nedostatek potravin a léků i na to, že dříve trpěli mrazem, jak uvádí web The Times. „Prakticky po celou dobu války jsme bez přestávky působili na frontové linii v Chersonské oblasti. Naše mužstvo se muselo vypořádat s hladem a mrazem. Dlouhou dobu jsme neměli přístup ke zdravotnickým, materiálním ani potravinovým zásobám,“ uvedl ve videu důstojník ze 113. střeleckého pluku.

Podle něj mobilizace navíc probíhala bez potřebných lékařských prohlídek. „Mezi lidmi v naší jednotce jsou muži, kteří podle zákonů Doněcké lidové republiky neměli být vůbec povoláni. Někteří trpí chronickými nemocemi a fyzickými neduhy,“ pokračoval důstojník a vyzval Putina, aby prověřil legálnost jejich nasazení.

Video se objevilo na sociálních sítích. Později se dokonce objevily spekulace, že důstojník byl zabit a jeho tělo bylo pohozeno u domu jeho matky. Ukrajinská zmocněnkyně pro lidská práva Ljudmila Denisová prohlásila, že těm, kteří odmítají být odvedeni do armády v Luhanské oblasti, bylo vyhrožováno popravou.

„Ruští okupanti prohledávají oblast a hledají muže, kteří se přesunuli hluboko do okupovaných území a na bezpečnější místa, aby unikli ostřelování. Provádějí razie v bytech, domácnostech a příměstských oblastech. Branci jsou odváděni se zbraní v ruce a v případě jakéhokoli odporu je mužům vyhrožováno popravou,“ popsala Denisová.

Tagy: