Sankce Západu fungují, je to tu opět šedivé. Čech z Moskvy popsal výraznou proměnu Ruska

Jiří Just

15 let v Rusku: Jiří Just v 360°

Část evropských politiků tvrdí, že sankce uvalené na Rusko kvůli jeho agresi vůči Ukrajině nefungují. Podle novináře a spolupracovníka CNN Prima NEWS Jiřího Justa to ale není pravda. Sankce prý změnily tamní život a udělaly z Ruska „šedivou zemi“. Tou ale prý vlastně byla vždy, i když v menší míře.

„Sankce fungují. Zmizel komfort, který existoval, a to nejen v Moskvě,“ popsal Just v pořadu 360° na CNN Prima NEWS poměry v tamní společnosti. „Začíná tam panovat taková ta blbá válečná nálada,“ dodal.

A změny jsou prý vidět v celé společnosti. „Lidé si už začínají uvědomovat, co měli třeba v letech 2010, 2012, kdy mohli svobodně cestovat a hovořilo se dokonce o zrušení vízového styku mezi EU a Ruskem,“ sdělil novinář.

Debata mezi občany se ale tehdy podle Justa nevedla jen o cestování, ale i o samotném státním zřízení Ruské federace. „Lidé se bavili o zlidštění režimu. Dnes totiž nejde jen o zboží, které zmizelo z regálů supermarketů, ale o vnitřní náladu, která tam panuje,“ vysvětlil.

Just strávil v Rusku posledních téměř patnáct let. Za tu dobu se prý ruský stát mnohokrát proměnil. „Jsou to dvě, možná tři různé země. V roce 2007 to bylo takové šedivé. Všude na nás koukali Leninové. Byla to země, která nebyla ničím přitažlivá.“

Pak se prý ale vše změnilo. „Po třech letech se Rusko stalo zajímavým. Stát začal investovat do kultury, do dopravy, zlidšťování nejen Moskvy, ale i dalších měst. A pak přišel rok 2014 a válka. A teď je znovu,“ konstatoval Just.

Jedna věc ale všechna stadia, kterými si Rusko prošlo, spojuje. „Ta období si sice vnitřně protiřečí, ale spojuje je jedno. A to je ta šeď, tehdy menší, nyní větší,“ uzavřel.

Tagy: