Sbalte si na sedm dní bez vody a elektřiny. Poláci mají kvůli válce novou příručku

Polská vláda vydala příručku, ve které radí veřejnosti, jak se připravit na krizové situace, jako je válka. Mezi doporučeními jsou i tipy na to, jak se zachovat při útoku běžnými, chemickými a jadernými zbraněmi, informovala agentura AP.

Příručka, která nese název „Buď připraven – návod pro období krize a války“, se tento týden objevila na stránkách vládního bezpečnostního centra. Nabízí detailní psané instrukce i pokyny ve formě videí.

„Budování odolnosti vůči hrozbám by mělo začít na úrovni, která je každému nejbližší – v rodině,“ uvádí se v 34stránkovém návodu. Úřad v příručce doporučuje, aby lidé identifikovali nejbezpečnější místa v domácnosti a dohodli se na kontaktním místě v případě náhodného rozdělení.

Lidé by si podle textu měli připravit batoh pro případ evakuace a zásoby k přežití sedmi dní bez vody a elektřiny. Příručka doporučuje, aby si nachystali pitnou vodu, potraviny, léky, baterie a svítilny.

Návod také popisuje, jak fungují systémy varování obyvatel v případě ostřelování nebo jak hledat bezpečné místo při takové události. Nabízí i rady, co dělat při chemickém či jaderném útoku.

Vládní bezpečností centrum uvádí, že je jeho povinností připravit veřejnost na různé obtížné scénáře a průvodce se nemusí nutně vztahovat k válce na Ukrajině. Úřad již dříve vydal příručky, které se zabývaly situacemi, jako jsou povodně a další neobvyklé živelní události.

Polsko, které je členem Evropské unie i Severoatlantické aliance, podporuje Ukrajinu v boji proti ruské invazi a vyzývá k zastavení dovozu ruského plynu a ropy do Evropy. Tento postoj podle AP vyvolává obavy u některých Poláků.

Tagy: