reklama

Sbohem, soudruzi. Lidé zapálili svíčky před sídlem komunistů a oslavovali jejich prohru

Skupinka lidí oslavovala katastrofální volební výsledek KSČM. Před sídlem komunistů v pražské ulici Politických vězňů přišli v pozdních večerních hodinách s rozlučkovou cedulkou a plátnem. U vchodových vrat zapálili i svíčky. „Na tento moment jsme čekali 32 let. Konečně je to tady,“ řekla jedna z účastnic komorní oslavy reportérovi CNN Prima NEWS.

reklama

Již před vyhlášením výsledků bylo ve volebním štábu komunistů cítit velké zklamání. KSČM, která po 32 letech již neusedne do lavic Poslanecké sněmovny, se v sobotu dočkala historicky nejhoršího finále – od voličů získala pouhých 3,6 procenta. Část komunistů do štábu v ten den ani nedošla, zbytek odešel nedlouho po mimořádném jednání vedení strany, které ve večerních hodinách oznámilo rezignaci.

Pro některé lidi byl ale takový výsledek důvodem k radosti. Před sídlem komunistů se vynořil malý hlouček lidí, kteří chtěli dát najevo spokojenost s výsledky letošních sněmovních voleb. „Fuj, komunisti. To koukáte, co?“ křičeli na odcházející novináře, které si spletli se zástupci KSČM – valná většina z nich už totiž byla v tu hodinu pryč.

Jednou ze slavících přítomných byla Monika Vasiliadu. „Máme takový moment radosti, že po 32 letech komunisté nebudou součástí naší parlamentní sněmovny,“ řekla reportérovi CNN Prima NEWS, zatímco společně s další ženou – Martinou Zoubkovou – držela plátno oslavující konec KSČM v dolní komoře.

Dodala, že nešlo o nic organizovaného, jako spíše o spontánní reakci na výsledky voleb. Kromě plátna přibyly u vchodových vrat také zapálené smuteční svíčky a cedule s nápisem: „Sbohem, soudruzi. Sbohem, agente Falmere.“ Pod tímto jménem byl veden v osmdesátých letech u StB dnes již bývalý předseda KSČM Vojtěch Filip. Pár lidí pak v euforii z voleb poplácalo do aut vyjíždějících ze sídla komunistů.

„Jsme tady chvilku. Doma jsme impulzivně rychle něco namalovali a řekli jsme si, že si ten moment chceme zvěčnit. Že se chceme vyfotit v ulici Politických vězňů, kde má KSČM paradoxně své sídlo. Bylo to tak před hodinou. Chtěli jsme tu být chvilku, ale mezitím přicházela spousta lidí, tak jsme se zapovídali a trošku jsme tu zůstali,“ uvedla redakci paní Vasiliadu.

Radost měl i muž, který si šel jen zaběhat do centra města, pak ale narazil na komorní oslavu před tradičním sídlem KSČM. „Trvalo to strašně dlouho. Od pádu komunismu uplynuly dlouhé roky, strana tu ale byla nadále. Nyní to konečně přišlo a bylo na čase,“ řekl CNN Prima NEWS.

Nejinak tomu bylo také před Lidovým domem, kde museli strávit svou porážku sociální demokraté. I tam šlo spíše o spontánní komorní sešlost.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

Bláznivá velká cena pro Hamiltona. Verstappena bodově dotáhl, rozhodne Abú Dhabí

Formule 1 nabídne po letech rozuzlení v úplně posledním závodě. Zastávka seriálu v Saúdské Arábii se proměnila v bláznivou velkou cenu s červenými vlajkami. Hlavním vyústěním přerušované Grand Prix je to, že Lewis Hamilton vyhrál, Max Verstappen dojel za ním. To znamená, že příští týden v Abú Dhabí bude k vidění fantastická událost. Oba piloti jsou na tom totiž aktuálně bodově úplně stejně.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama