Schick odmítá srovnání s Lewandowským a těší se na zápasy: Doma akorát žeru

Český fotbalista Patrik Schick udivil na letním mistrovství Evropy bravurním gólem z poloviny hřiště do sítě Skotska. S pěti góly se stal společně s Cristianem Ronaldem nejlepším střelcem šampionátu. I po zranění zářil v podzimní části německé Bundesligy, kde v dresu Bayeru Leverkusen nastřílel 16 branek, čímž vytvořil klubový rekord. A s náskokem 207 bodů vede po polovině sezony anketu Zlatý míč pro nejlepšího českého fotbalistu. Po vyhlášení dílčích výsledků ankety poskytl rozhovor pro novináře.

Specializovaný portál sledující hodnoty a přestupy fotbalistů Transfermarkt zvýšil Schickovu cenu z 25 milionů eur na 40 milionů, tedy na miliardu korun. Píše se a spekuluje o zájmech věhlasnějších týmů, než je ten ze západní části Německa, který nikdy nevyhrál Bundesligu, Německý pohár jedinkrát před 28 lety a tehdejší Pohár UEFA dokonce už 33 let zpět.

Patrik Schick (25 let)

Český fotbalový reprezentant, momentálně působící v klubu německé bundesligy Bayer Leverkusen, do kterého přestoupil v září 2020.
S fotbalem začínal v rodné Praze, je odchovancem Sparty. Po jediné kompletní sezoně v české lize, kdy hostoval v klubu Bohemians 1905, odešel od italské Serie A.
Tam prorazil při angažmá v Sampdorii Janov, naopak se neprosadil v AS Řím, který za něj při přestupu zaplatil 42 milionů eur, více než miliardu korun.
Sezonu hostoval v německém RB Lipsko, následně ho za 26,5 milionu eur koupil Leverkusen.
V reprezentaci se proslavil gólem z poloviny hřiště v zápase mistrovství Evropy 2021 proti Skotsku. Společně s Cristianem Ronaldem se stal nejlepším střelcem tohoto šampionátu.

Novým působištěm elitního českého útočníka by tak mohl být Bayern Mnichov, West Ham United, kde působí trojice českých reprezentantů Vladimír Coufal, Alex Král a Tomáš Souček, nebo snad i FC Barcelona.

„Skutečně jde jen o spekulace. Něco se ke mně dostalo, ale příliš se nad tím nepozastavuji. Takto to ve fotbale chodí, spekulací se vždy objeví velmi mnoho, ale ve finále na nich nic moc pravdy není. Nezaobírám se tím a soustředím se na Leverkusen,“ komentoval spekulace Patrik Schick při výjimečném rozhovoru pro česká média po vyhlášení dílčích výsledků Zlatého míče.

Odmítl v něm také srovnání s hvězdným Robertem Lewandowským, polským útočníkem Bayernu Mnichov, se kterým Schick soupeří o nejlepšího střelce německé nejvyšší soutěže. I úvahy o tom, že by ho mohl v bavorském klubu nahradit. Zřejmě také proto, že má za sebou nepříjemnou zkušenost, když v létě 2017 přestupoval s velkými očekáváními ze Sampdorie Janov do AS Řím. V něm se ale neprosadil a před RB Lipsko se dostal do Leverkusenu.

S výrazným náskokem vedete po polovině sezony anketu Zlatý míč o nejlepšího českého fotbalistu. Znamená to pro vás něco?
Každé ocenění je samozřejmě příjemné. Možná to bude znít namyšleně, ale vždy jsem věděl o svých kvalitách. Nepotřeboval jsem dostat nějakou cenu, abych věděl, že jsem dobrý fotbalista. I když jsem to třeba nevyhrál, nikdy jsem o sobě nepochyboval, že bych na to neměl.

Jste spokojený s bilancí v podzimní části sezony?
Rozhodně ano, 16 gólů po první půlce sezony, s tím jsem upřímně nepočítal. Každopádně před sezonou byl můj cíl dávat hodně gólů, zvlášť poté, co se mi tak dařilo na mistrovství Evropy. Ale nečekal jsem, že jich bude 16. Šestnáct je dobré číslo, jen v tom musím po novém roce pokračovat.

Hodně vám pomohly čtyři trefy v zápase proti Fürthu.
Dát čistý hattrick, to se mi, myslím, ještě nepovedlo. Doufám, že po Novém roce ještě nějaký přibude.

Cítil jste už před zápasem, že vám to proti poslednímu týmu Bundesligy sedne?
Upřímně? Myslel jsem si, že bych si proti nim mohl zastřílet. (smích)

Kotník pořád není stoprocentně v pohodě. Po zranění není fyzický stav mého těla ještě takový, jaký by měl být.

Pět týdnů jste v podzimní části sezony nemohl hrát kvůli zranění…
Těch gólů mohlo být ještě více. Nevím, jestli přes 20. Utekly mi nějaké zápasy, ve kterých jsem potenciálně mohl nějaký gól dát.

Myslíte si, že jste od červnového Eura v životní formě?
V životní formě po tom zranění určitě ne. Před tím zraněním jsem se cítil velmi dobře, vše bylo tak, jak jsem si představoval. Po zranění není fyzický stav mého těla ještě takový, jaký by měl být a jaký očekávám. Počítám s tím, že mi to ještě nějakou dobu zabere. I když jsem připravený na zápas, kotník pořád ještě není stoprocentně v pohodě.

V tabulce střelců německé Bundesligy jste na druhém místě za Robertem Lewandowským z Bayernu Mnichov. Byl nebo je vaším vzorem?
Neřekl bych, že je to můj vzor. Je mi 25 let a fotbalové vzory už mám opravdu za sebou. Lewandowski měl teď za sebou dvě velmi povedené sezony, pravděpodobně si i zasloužil Zlatý míč, který nedostal. Mám ho každý víkend před očima. Ani nevím, jestli bych ho měl nazvat konkurentem. Hraje v Bayernu Mnichov, který Bundesligu válcuje. Má šance v každém zápase. Jsem rád, že se ho momentálně držím. Počítám s tím, že Bayern pojede a on ty góly bude dávat pořád.

Má to v Bayernu lehčí než vy v Leverkusenu? 
Nemyslím si, že to má lehčí. Dát gól je na fotbale to nejtěžší. Ale je to o mužstvu.

Jaký ohlas mají vaše výkony v klubu?
Při Euru nebo během následující části sezony jsem si vydobyl nějakou pozici. Cítím podporu od trenéra Seoaneho i celého klubu. V takovém prostředí se samozřejmě dobře pracuje.

Zaznamenal jste spekulace o tom, jaké kluby o vás údajně mají zájem?
Já jsem momentálně velmi spokojený v Německu. Skutečně jde jen o spekulace. Něco se ke mně dostalo, ale příliš se nad tím nepozastavuji. Tak to ve fotbale chodí, spekulací se vždy objeví velmi mnoho, ale ve finále nic moc pravdy na nich není. Nezaobírám se tím a soustředím se na Leverkusen.

Doufám, že se nezastavím na té šestnáctce. Bude těžké na to navázat, ale myslím, že potenciál okolo 25 gólů je reálný.

Psalo se i o tom, že byste třeba mohl nahradit Lewandowského v Bayernu...
To je pravděpodobně další nějaká spekulace. Naopak si myslím, že on tam už zůstane. Je tam dlouho, má nějaký věk.

A co West Ham United, ve kterém jsou tři spoluhráči z reprezentace? I o něm se spekuluje…
Nemyslím si, že bych teď do West Hamu pasoval kvůli složení mužstva a jejich způsobu hry.

Experti fotbalového portálu Transfermarkt před týdnem výrazně zvýšili vaši hodnotu. Z 25 milionů eur ji posunuli na 40 milionů, tedy miliardu korun.
Že stoupla moje cena, jsem zaregistroval na Instagramu Transfermarktu. Ale pro mě se nic nemění.

Čím to, že vás po Euru podzim zastihl v takové formě?
Měl jsem chuť zpátky do práce. Měl jsem tři týdny volna, to si člověk odpočine. Po nějakých 10 dnech jsem se sám zapojil individuálně, abych tolik neztrácel na hráče, kteří už byli v přípravě. Abych naskočil do Bundesligy připravený.

Již za podzim jste vyrovnal český rekord v počtu gólů za jednu sezonu v Bundeslize, ale i v dalších čtyřech nejprestižnějších ligách v Evropě.
To je samozřejmě také dobré. Mám dobře našlápnuto, tak doufám, že se nezastavím na té šestnáctce. Bude těžké na to navázat, ale myslím, že potenciál okolo 25 gólů je reálný.

Cítíte, že si na vás dávají protihráči více pozor?
Není to jen o mně, ale o celém mužstvu, o tom, jak se prezentujeme. Při našem stylu hry se dostávám dost často do zakončení a do situací, ze kterých můžu dát gól. Jde spíš o celek, jak hrajeme celý tým, než jen o mě.

Jak se změnilo mužstvo Bayeru pod novým trenérem Gerardem Seoanem?
Kvalita našeho kádru je vysoká, ale v minulé sezoně jsme měli problém, že jsme hráli jako individualisté a nefungovalo nám to tolik jako týmu. Od nové sezony se to trenér snažil změnit, abychom pracovali a hráli jako jedno mužstvo. Chtěl vytvořit týmového ducha, abychom spolupracovali na hřišti.

Leverkusen hraje velmi ofenzivně a podle statistik patří v útoku k nejlepším v Evropě.
Jsme ofenzivně ladění, dáváme hodně gólů. My útočníci máme velmi slušná čísla. Ale tím, jak se „valíme“ dopředu, někdy chybíme vzadu. Proto dostáváme celkem dost gólů. Je velmi dobré, že jsme v top útočných týmech, ale jestli chceme hrát o Ligu mistrů, musíme mít vše vyvážené, tedy i dobře bránit. Každý rok se počítá s tím, že Bayern Mnichov bude první nebo vepředu a ostatní mužstva hrají o to, aby se kvalifikovala do Ligy mistrů.

Jak moc mrzí ztráty bodů z posledních tří kol podzimní části Bundesligy? Dvakrát jste neudrželi vedení 2:0...
To bohužel není otázka smůly. Dvakrát za sebou takto prohrát zápas, to je otázka nějaké pohodlnosti nebo uspokojení, že je stav 2:0, a tudíž je vše hotové. Nevím, jestli to nazvat podceněním, ale je to věc, na které musíme stoprocentně zapracovat. Jsou to ztracené čtyři body.

Těším se na baráž o mistrovství světa, ale datum a program Ligy národů jsou šílené. Jsem zvědavý, jak to bude. Něco se s tím musí udělat, protože všichni budou mít dovolenou. Dokonce bych řekl, že ten termín je skandální.

Jaký svůj gól v končícím roce byste označil za nejkrásnější?
Nejdůležitější a nejhezčí byl samozřejmě ten na Euru z poloviny hřiště proti Skotsku. Kdybych měl vybrat za podzim v Leverkusenu, tak asi proti Hoffenheimu. Ten řadím vysoko.

Je příjemné, že i po půl roce se o gólu z poloviny hřiště mluví?
Pořád na něj dostávám otázky, stále „běhá“ na internetu. Pořád je to téma. Navíc se ještě dostal do ankety o nejhezčí gól... Takže ho mám dost často na očích. (smích)

Považujete si toho, že tento váš gól uspěl v anketě o nejhezčí branku mistrovství Evropy?
Rozhodně. Zvlášť když vezmu v potaz, kdo vyhrál přede mnou a jaká jména se v této anketě točí, tak je to velmi příjemné. Těší mě to o to víc, že góly dávám i teď. Že to nebyl jen jeden gól, který se mi povedl, a pak dlouho nic. Že jsem na Euro navázal, to mi dává takovou větší sebejistotu.

Na mistrovství Evropy vám scházela jedna asistence, abyste s Cristianem Ronaldem vyhrál soutěž o nejlepšího střelce šampionátu. Mrzelo vás to?
Abych byl upřímný, nemrzelo. Měl jsem pět gólů stejně jako Ronaldo, a že rozhodla nějaká asistence, to mě netrápilo. Já se tím Eurem hodně zviditelnil ve světě, a že jsem měl o jednu asistenci méně než on, pro mě nebylo vůbec důležité.

Na konci března 2022 čeká českou reprezentaci play-off o mistrovství světa v Kataru. Začne proti Švédsku, v případě vítězství by národní tým narazil na vítěze Rusko–Polsko.
Švédsko je silné, ale zase to není něco, z čeho bychom měli mít strach. Do toho prvního utkání vidím naše šance celkem vysoké. A druhý zápas uvidíme, koho budeme mít. I v něm bude úroveň podobná jako Švédsko. Je to 50 na 50.

Vnímáte, že veřejnost od vás očekává, že vystřílíte postup na mistrovství světa?
Očekávání teď budou samozřejmě asi větší. Ještě když jde už opravdu do tuhého a bude se hrát o vše. Ale myslím, že s tím nebudu mít problém, nebudu se cítit pod tlakem. Naopak myslím, že mě to požene dopředu. Je lepší být pod tlakem tak, že góly dávám, než kdybych byl pod tlakem, že je nedávám. Je to trošku jiný tlak.

Dokážete se toho tlaku na vaši osobu zbavit?
Neřekl bych, že je to úplně tlak. Naopak bych řekl, že čím víc gólů dáváte, tím je tlak menší. Jde spíš o takové očekávání, že když góly dáváte, všichni čekají, že je budete dávat pořád. Je těžké udržet tempo, být každý zápas ready, že gól dáte.

Co říkáte na to, že se v červnu budou hrát netradičně čtyři zápasy Ligy národů?
Abych byl upřímný, těším se na baráž o mistrovství světa, ale datum a program Ligy národů jsou šílené. Jsem zvědavý, jak to bude. Něco se s tím musí udělat, protože všichni budou mít dovolenou. Dokonce bych řekl, že ten termín je skandální. Dá se pochopit, že když bylo v létě Euro, skoro nebyla dovolená. Jet takto v jednom kuse se nedá. Je velký risk, když dostanete dva týdny volno a pak hrajete čtyři tak velké zápasy. Bude léto, těsně před přestupovým obdobím, něco se může stát. Dá se počítat s tím, že kluby budou proti.

Dovedete si představit, že byste do zápasů Ligy národů nenastoupil?
Je těžké na to nyní odpovědět. Uvidíme, jak to bude na konci sezony. Musí se to všechno prodiskutovat.

Jarní část Bundesligy začíná 7. ledna 2022. Vyhovuje vám to?
Myslím, že je to tak akorát. Doma akorát žeru. Je to sice dovolená, ale přes svátky je to celkem stres. I kdyby se jelo nonstop jako v Anglii, neměl bych s tím problém. Že se začíná od 7. ledna je pro mě úplně v pohodě. V úterý se vracím do Německa.

Čeho byste chtěl v jarní části sezony dosáhnout?
Konkrétní cíle si nedávám, beru to den po dni. Můj jediný cíl, na kterém pracuji každý den, je zůstat zdravý. Když jsem zdravý a nemám žádný problém, vím, že jsem schopný hrát to nejlepší, co umím. Navíc pak všechny věci přijdou automaticky a s nimi mohou přijít i góly. Máme týmové cíle, čeho chceme dosáhnout. Ale osobní cíle – kolik chci vstřelit gólů nebo že chci být nejlepší střelec  jsem si nikdy nekladl.

Tagy: