Lavička o zářícím Schickovi: Může dál posouvat své limity, zraje pro Bayern Mnichov

Před sezonou se mohlo zdát, že se o titul krále střelců v německé bundeslize porvou Robert Lewandowski a Erling Haaland. Jenže mezi útočné eso Bayernu Mnichov a mladý zázrak Borussie Dortmund se drze „vetřel“ fotbalista Bayeru Leverkusen jménem Patrik Schick. Po středečním zápase s Hoffenheimem má v první polovině ročníku už 16 gólů. Pro CNN Prima NEWS mluvil o zatím nejlepším období kariéry českého reprezentanta trenér Vítězslav Lavička, který byl na jejím začátku.

V úvodu roku 2014 byl Patrik Schick považován za hvězdu mládežnických kategorií pražské Sparty. Právě Vítězslav Lavička nemohl ignorovat jeho statistiky, a tak dopřál šikovnému teenagerovi šanci v A-týmu, který tehdy trénoval. Mezi „malým“ a dospělým fotbalem je však obrovský rozdíl a už nejednomu fotbalistovi s velkým potenciálem nesedl.

To však nebyl Schickův případ. V roce 2021 více než kdy jindy ukazuje, že talent a zmiňovaný potenciál „ždíme“ na maximum. Samostatnou kapitolou je pak měsíc prosinec, kdy ve třech zápasech dal osm gólů. Napřed pomohl Bayeru Leverkusen čtyřmi brankami zdemolovat Fürth, dvě trefy zaznamenal proti Frankfurtu i Hoffenheimu.

Celkem se v sezoně 2021/2022 dostal už na 16 bundesligových gólů a jen polský fenomén z Bayernu Mnichov Robert Lewandowski je na tom v německé nejvyšší soutěži lépe.

„Je to skvělá vizitka. Patrik dělá radost všem fanouškům českého fotbalu. V bundeslize prokazuje, že aktuální formu má výbornou. A myslím si, že může své limity ještě posouvat. Hlavně ať mu vydrží zdraví, aby mohl v březnu pomoct národnímu týmu zabojovat o šampionát,“ přeje si Lavička v rozhovoru pro CNN Prima NEWS, aby byl Schick fit pro březnovou baráž o MS v Kataru.

Patrik zvládá návraty po zraněních

Na marodce se ocitl 25letý forvard před několika týdny. Poranil si vazy v kotníku, musel vynechat reprezentační sraz a samozřejmě několik utkání Bayeru. O to pozoruhodnější je, že se nachází těsně pod vrcholem tabulky střelců bundesligy. Čtyři kousky do sítě Fürthu nasázel hned ve druhém zápase po návratu do sestavy.

„Vím, že není vůbec jednoduché se takto vracet po zranění, byť u každého je to rozdílné,“ komentuje Lavička, který naposledy koučoval polský Slask Wroclaw. „Patrik už v minulosti měl určité zdravotní problémy, ale – co si tak pamatuji – vždy byl celkem rychle zpátky. Nicméně musím říct, že kvalita tohoto konkrétního návratu mě překvapila. Produktivní byl takřka okamžitě.“

Schick momentálně zažívá nejgólovější období kariéry. Ukazuje, že když napřed jen formou hostování zamával Itálii a AS Řím a vydal se do Německa, udělal nejlépe, jak mohl. V RB Lipsko se začal znovu postupně rozjíždět a po přestupu do Leverkusenu demonstruje, proč za něj před několika lety zaplatil římský klub takřka miliardu korun.

„Posunul své limity a samozřejmě těží i z toho, že už věkem nabral zkušenosti. Když byl v AS Řím, zaznamenal jsem určité připomínky, že italská Serie A je možná nad jeho síly. To si opravdu nemyslím. Tím, že udělal krok do bundesligy, posouvá svoji kariéru krok po kroku dál. V létě na Euru ukázal, že není pouze klíčovým hráčem českého týmu, ale vyniká i v konkurenci se špičkovými útočníky,“ uvádí 58letý Lavička k Schickovým výkonům na evropském šampionátu, kde svět okouzlil zejména gólem z poloviny hřiště proti Skotsku.

Bayern bych Patrikovi z celého srdce přál

Zdá se, že bundesliga je pro Schicka ideální soutěží a konkrétně prostředí v Bayeru mu maximálně vyhovuje. Proto není potřeba spěchat na jinou adresu – ještě honosnější. I když Lavička říká, že pozornosti velkoklubů momentálně těžko unikne. „Výkony potvrzují, že mu soutěž sedí. Ale Patrika sleduji, myslím si, že ho dobře znám, takže říkám, že se může dále zdokonalovat a bundesliga nemusí být jeho konečnou stanicí. Zvlášť když dokáže gólově konkurovat Robertu Lewandowskému.“

Pokud by český reprezentant pokračoval v současné jízdě, do zástupu zájemců by se mohl postavit i Bayern. Ano, ten má právě Lewandowského, ovšem tomu bude příští rok už 34 let, takže začíná být aktuální otázka, kdo jednou rodáka z Varšavy nahradí. Momentální trenér Mnichova Julian Nagelsmann navíc Schicka zná z Lipska.

„Stát se to může. Upřímně bych to Patrikovi z celého srdce přál. Lewandowski je superstar, která v bundeslize září dlouhé roky, ale věkově se pomalu blíží sklonku kariéry. Bayern sleduje top špičkové útočníky po celé Evropě, ale Patrika má přímo na očích v bundeslize. Takže bych se nedivil, kdyby se ocitl na přestupovém radaru,“ poznamenává Lavička.

Ten teď může s nostalgií vzpomínat, jak dal současnému bundesligovému fenoménu šanci. Lavička tvrdí, že netrvalo dlouho, než se Schick po příchodu do kabiny A-týmu rozkoukal.

„Už tehdy se jevil velmi zajímavě. A to platilo ještě dříve, když hrával za mládežnické kategorie ve Spartě i reprezentaci. Nabízelo se, že z něj může vyrůst opravdu šikovný útočník,“ vykládá trenér, který Schicka později vedl i v národním týmu do 21 let. „Je pravda, že v začátcích, kdy s námi nově trénoval a pak si připsal i debut za áčko, se s tím popasoval velmi dobře. Chvilku se rozkoukával, ale brzy bylo vidět, že dokáže uspět v konkurenci ligových hráčů. Platí, že sami fotbalisté rychle poznají, jaký je ten daný nováček. A ti ze Sparty ho vzali velmi dobře, protože během krátkého času na hřišti ukázal, že je platný. Integrace do týmu byla snadná.“

I tak ale v klubu z Letné narážel na velkou konkurenci a nedostával moc prostoru na hřišti. Proto se vydal na druhý břeh Vltavy do Vršovic – týmu Bohemians 1905.  „V té době už jsem ve Spartě nebyl, ale samozřejmě jsem jeho další vývoj sledoval. Jak on sám říkal – to, že šel do Bohemky, kde měl velkou minutáž, a tedy i praxi, mu v posunu v kariéře ohromně pomohlo,“ uzavřel Lavička.

Po konci hostování se ve Spartě neohřál. Šel do italské Sampdorie Janov, kde začal naplno ukazovat, že může být materiálem pro jeden z nejlepších evropských klubů.

Tagy: