Schiller: Vládu požádáme o kompenzace, turistická sezona v Českém Švýcarsku letos končí

Jan Schiller

Brífink hejtmana Ústeckého kraje k požáru v Českém Švýcarsku

Ústecký kraj bude po vládě premiéra Petra Fialy (ODS) požadovat finanční kompenzace pro provozovatele a cestovní ruch v Národním parku České Švýcarsko. V souvislosti se současným požárem parku to ve středu oznámil místní hejtman Jan Schiller (ANO). Ten dále řekl, že turistická sezona v oblasti pro letošní rok de facto končí, a protože i kvůli pandemii koronaviru jsou místní lidé závislí na turismu ve svízelné situaci, potřebují finance.

„Budeme po vládě požadovat nějaká kompenzační opatření, protože pro provozovatele a vůbec cestovní ruch je to třetí rok znemožnění nějakého fungování. Obáváme se, že by mohl být poslední,“ prohlásil Schiller na tiskové konferenci zástupců Ústeckého kraje.

Letošní turistická sezona je totiž kvůli ohnivému živlu v oblasti v podstatě ukončená, což může místním lidem, kteří jsou na cestovním ruchu závislí, značně uškodit. „Horko těžko bychom oživovali cestovní ruch na tomto území do budoucna a stálo by nás to mnohem více finančních prostředků,“ dodal hejtman.

Kromě toho uvedl, že zašle dopisy adresované řediteli NP České Švýcarsko Pavlu Bendovi a ministryni životního prostředí Anně Hubáčkové (za KDU-ČSL), ve kterých je chce požádat o uzavření národního parku jako takového.

„Samozřejmě, že park je zabezpečen po všech příjezdových cestách tak, aby se tam nedostal nikdo jiný než složky Integrovaného záchranného systému,“ zmínil dále Schiller s tím, že je ovšem skeptik v otázce, zda se někdo z běžných lidí nerozhodne jet na požár do Českého Švýcarska i tak podívat.

S ohněm bojuje přes 400 hasičů, v akci jsou i letadla

Požár v národním parku vypukl již v neděli a od té doby s ním hasiči a další jednotky IZS svádí tuhý boj. Na místě je podle Schillera aktuálně zhruba 50 hasičských jednotek a kolem 400 hasičů. „Je tam osm vrtulníků a dvě letadla. Zatím se požářiště nerozšiřuje, dohašují se místa spálení ze včerejška (úterý) a kolem cesty na Tokáň se kácejí stromy a rozšiřuje se bezpečnostní zóna,“ popsal aktuální stav ústecký hejtman.

Podle aktuálních zpráv požár zasáhl území o více než tisíci hektarech. Tuzemským hasičům pomáhají nejen vojáci či policisté se záchranáři, ale také jejich kolegové ze zahraničí. Pomoc i s vrtulníky či letadly totiž přislíbili Poláci, Slováci, dokonce i Italové.

Řada lidí musela být kvůli šířícímu se infernu evakuována. Například v obci Mezná je několik domů kvůli ohni naprosto zdevastováno. Hasiči z místa museli během pondělí dokonce odejít, protože plameny nezvládali dostat pod kontrolu. O den později se sem však vrátili a už se jim podařilo oheň částečně potlačit.

Tagy: