reklama

Schodek rozpočtu bude na nule za sedm let, tvrdí Řehounek z ANO. Stanjura by více šetřil

Česko se pomalu vzpamatovává z koronavirové krize, která pořádně provětrala státní kasu. Opozice za to vládu dlouhodobě kritizuje. Poslanec hnutí ANO Jan Řehounek má za to, že manko by se dalo odmazat za sedm let. Podle exministra Zbyňka Stanjury (ODS) je to však málo a poukazuje na prostor k většímu šetření. Politici se o tom přeli v pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS. Řeč byla také o superhrubé mzdě.

reklama

Řehounek na začátku vysílání zmínil, že plánovaný schodek státního rozpočtu by měl činit 377 miliard. Původně se přitom předpokládalo, že bude manko ještě o 13 miliard vyšší.

Dostat schodek na nulu by podle hnutí ANO mělo zafungovat pomocí pravidelného snižování. „Hnutí ANO má připravený konsolidační plán, který počítá s tím, že od následujících let budeme každý rok minimálně o půl procentního bodu snižovat schodek státního rozpočtu,“ uvedl Řehounek. Řádově by to mělo být ročně zhruba 40 až 50 miliard korun. „Za cca 7 let bychom měli být na nule. To je plán hnutí ANO,“ doplnil poslanec.

Se snížením pouhého půl procenta však nesouhlasí ekonomický expert koalice Spolu a 1. místopředseda ODS Zbyněk Stanjura. „Znáte firmu nebo rodinu, která když je zadlužená ušetří půl procenta svých příjmů?“ zeptal se Řehounka. Dalo by se prý ročně ušetřit i pět procent.

Oba ekonomičtí experti mají také své recepty na to, jak státní rozpočet léčit. Řehounek zmínil například zmražení platů ústavních činitelů či cílení na kapitálové výdaje.

Obě uskupení přitom odmítají možnost zvyšovat daně. „Nechme peníze lidem a firmám. Určitě nemůžeme vyrovnávat schodek státního rozpočtu tím, že budeme vytahovat více peněz z jejich peněženek,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS 1. místopředseda ODS.

Řehounek i Stanjura se zároveň shodli na tom, že jejich uskupení nechtějí znovu zavést superhrubou mzdu. „Určitě neplánujeme znovuzavedení superhrubé mzdy,“ zopakoval několikrát Řehounek.

Stanjura poukázal na to, že ostatní strany o její znovuzavedení nejspíš také nestojí, byť její zrušení kritizovaly. „Všichni ti, kteří tak hlasitě kritizovali tento náš krok, nikdo z nich nemá ve svém volebním programu návrh, že by to dal zpátky,“ upozornil na závěr Stanjura.

Tagy:

Hlavní zprávy

Peníze pro Alžbětu, sluhy a vnoučata. Co princ Philip v „tajné“ závěti odkázal dětem?
360°

Peníze pro Alžbětu, sluhy a vnoučata. Co princ Philip v „tajné“ závěti odkázal dětem?

Minimálně 90 let se neměla veřejnost dozvědět, jaký byl obsah poslední vůle prince Philipa, zesnulého manžela britské královny. Zdroje z paláce však závěť vévody z Edinburghu vynesly médiím. Jmění v přepočtené hodnotě 887 milionů korun získá z většiny Alžběta II., na své si však přijdou i tři sluhové-asistenti nebo vnoučata. Čtyřem dětem odkázal 14 tisíc svazků knih.

Meghan si na focení pro Time vzala šperky za osm milionů. Doplňky byly symbolické

Princi Harrymu a Meghan Markleové se dostalo velké pocty. Královský pár zapózoval na titulní stránce amerického magazínu Time, který pár zařadil mezi nejvlivnější osobnosti světa. A jako každá jiná žena také vévodkyně Meghan na focení pečlivě volila svůj outfit i šperky. Jejich hodnota vám ale vyrazí dech. Dosahovala totiž astronomických 326 tisíc eur, tedy v přepočtu více než osm milionů korun. Každý z klenotů pak v sobě ukrýval určitou symboliku.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek

Česko musí co nejrychleji proočkovat zbytek seniorů, vyzývá v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda České lékařské komory Milan Kubek. Varuje zároveň, že si covid neočkované najde. Na druhou stranu si myslí, že pokud by se proočkovala větší část společnosti, mohlo by dojít k rozvolnění opatření podobně jako například v Dánsku. Připomněl však, že někteří Češi se švejkovskou povahou nerespektují ani současná pravidla.

reklama

Domácí zpravodajství

Kajínek: EU se zbláznila. Zakázat doživotním vězňům navazovat kontakty je nesmysl

Dánsko má v plánu zakázat vězňům, kteří jsou odsouzeni na doživotí, aby skrze dopisy a telefonáty navazovali romantické vztahy. K tomuto kroku chce vláda přistoupit zejména kvůli fanynkám, které odsouzeným zasílají desítky až stovky dopisů. Co si o návrhu dánské vlády myslí nejznámější český vězeň Jiří Kajínek, který si až do udělení milosti odpykával doživotní trest? Svůj názor sdělil v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama