reklama

Poptávka po levném bydlení je rekordní, koronavirus oživil trh, říká šéf Bezrealitky

V době koronaviru se uvolnily tisíce bytů v centru Prahy po Airbnb. Lidé o ně ale podle šéfa portálu Bezrealitky.cz Hendrika Meyera nemají velký zájem, protože shání především levné byty. Řekl to v pořadu Interview. Koronavirus podle něj rozhýbal bytový trh, Meyerův web má v současné době rekordní poptávku, rekordní počet nabídek i rekordní počet transakcí.

reklama

„Aktuální situace je velmi výjimečná. Dříve byla spíš obrovská poptávka a omezená nabídka, ale kvůli pandemii koronaviru a omezení i v cestovním ruchu jsme měli najednou k dispozici tisíce bytů, které byly dříve využívané na krátkodobý pronájem z Airbnb,“ popsal šéf služby a portálu Bezrealitky Hendrik Meyer.

K tématu

Zároveň se podle něj extrémně zvýšila poptávka po pronájmu. „Dříve byl nákup a pronájem vyvážený, v současné době ale lidé volí v obrovské míře pronájem. Poptávka narostla o 50 procent. To je hlavně tím, že lidé v této nejisté situaci volí spíše jistotu než hypotéku a hledají byty k pronájmu,“ upřesnil Meyer s tím, že u pronájmů mají rekordní poptávku, rekordní počet nabídek i rekordní počet transakcí.

V prodeji je podle Meyera naopak lehký pokles. „Ani cenově tam však není tak extrémní nárůst, jako byl v minulých letech. Na druhou stranu tam není ani pokles cen, takže se celkově snížila nabídka i poptávka, co se týče prodeje,“ doplnil.

Velká poptávka po levnějších bytech

Lidé se podle Meyera často potřebují z ekonomického důvodu přestěhovat do levnějšího bydlení. „Máme velkou poptávku po levnějších bytech a zároveň tisíce prázdných bytů v centru Prahy, které stojí sice výrazně méně než před krizí, ale i přesto se nesetkávají s poptávkou. Z Airbnb se uvolnily větší nebo luxusnější byty, takže neřeší mezeru mezi poptávkou a nabídkou,“ vysvětlil šéf Bezrealitky.

Dodal, že v nájmech byl v Praze lehký pokles cen. „Z 290 korun za metr čtvereční to šlo o pět procent dolů na zhruba 275. V centru Prahy ceny klesly extrémně dolů, ale v periferii u těch bytů, které lidé v současné době potřebují a shání, tam žádný pokles nebyl,“ řekl Meyer.

K tématu

V květnu jsme měli dva milióny návštěv na webu

Službu Airbnb podle něj nadobro opustili jen někteří majitelé. „Zjistili, že na první pohled je to sice velmi výdělečné, ale je to velmi sezónní, jsou s tím spojené náklady na údržbu a navíc se teď ukázalo, jak velké je to riziko. Někteří se tedy byty rozhodli nabízet k dlouhodobému pronájmu a za nižší ceny,“ uvedl.

Airbnb se podle něj v plné míře v žádném případě nevrátí. „Někteří se nezávisle na koronaviru rozhodli byty dlouhodoběji pronajímat i z důvodu regulace Airbnb. Pro centrum Prahy to je ale velké osvobození, místo se zase oživí a už to není město duchů, kde se pohybují jen turisté,“ zdůraznil Meyer.

Portál Bezrealitky.cz, který nabízí pronájem nebo prodej nemovitosti přímo od majitele a ne přes realitní kancelář, má podle Meyera v současné době extrémní návštěvnost. „Jen v květnu jsme měli dva miliony návštěv na našem webu, což je neuvěřitelné, když se podívám na počet domácností v Česku. V této situaci řeší bydlení asi opravdu velké množství lidí,“ uzavřel Meyer.

Další hlavní zprávy

Konec testování v mateřských školách? Hygienička prozradila, kdy se dětem uleví
reklama
reklama
Konečně spravedlnost, slaví Američané verdikt poroty v případu Floyda. Vyrazili do ulic

USA

Domácí zpravodajství

KOMENTÁŘ: Hlavně nezmínit Klause. Petr Fiala nadělil ODS ke 30. výročí cancel culture
Spor o testování v semilské škole pokračuje. Po odvolání ředitele se zástupkyně neshodnou
Další články
reklama
reklama