reklama

Poptávka po levném bydlení je rekordní, koronavirus oživil trh, říká šéf Bezrealitky

V době koronaviru se uvolnily tisíce bytů v centru Prahy po Airbnb. Lidé o ně ale podle šéfa portálu Bezrealitky.cz Hendrika Meyera nemají velký zájem, protože shání především levné byty. Řekl to v pořadu Interview. Koronavirus podle něj rozhýbal bytový trh, Meyerův web má v současné době rekordní poptávku, rekordní počet nabídek i rekordní počet transakcí.

reklama

„Aktuální situace je velmi výjimečná. Dříve byla spíš obrovská poptávka a omezená nabídka, ale kvůli pandemii koronaviru a omezení i v cestovním ruchu jsme měli najednou k dispozici tisíce bytů, které byly dříve využívané na krátkodobý pronájem z Airbnb,“ popsal šéf služby a portálu Bezrealitky Hendrik Meyer.

Zároveň se podle něj extrémně zvýšila poptávka po pronájmu. „Dříve byl nákup a pronájem vyvážený, v současné době ale lidé volí v obrovské míře pronájem. Poptávka narostla o 50 procent. To je hlavně tím, že lidé v této nejisté situaci volí spíše jistotu než hypotéku a hledají byty k pronájmu,“ upřesnil Meyer s tím, že u pronájmů mají rekordní poptávku, rekordní počet nabídek i rekordní počet transakcí.

V prodeji je podle Meyera naopak lehký pokles. „Ani cenově tam však není tak extrémní nárůst, jako byl v minulých letech. Na druhou stranu tam není ani pokles cen, takže se celkově snížila nabídka i poptávka, co se týče prodeje,“ doplnil.

Velká poptávka po levnějších bytech

Lidé se podle Meyera často potřebují z ekonomického důvodu přestěhovat do levnějšího bydlení. „Máme velkou poptávku po levnějších bytech a zároveň tisíce prázdných bytů v centru Prahy, které stojí sice výrazně méně než před krizí, ale i přesto se nesetkávají s poptávkou. Z Airbnb se uvolnily větší nebo luxusnější byty, takže neřeší mezeru mezi poptávkou a nabídkou,“ vysvětlil šéf Bezrealitky.

Dodal, že v nájmech byl v Praze lehký pokles cen. „Z 290 korun za metr čtvereční to šlo o pět procent dolů na zhruba 275. V centru Prahy ceny klesly extrémně dolů, ale v periferii u těch bytů, které lidé v současné době potřebují a shání, tam žádný pokles nebyl,“ řekl Meyer.

V květnu jsme měli dva milióny návštěv na webu

Službu Airbnb podle něj nadobro opustili jen někteří majitelé. „Zjistili, že na první pohled je to sice velmi výdělečné, ale je to velmi sezónní, jsou s tím spojené náklady na údržbu a navíc se teď ukázalo, jak velké je to riziko. Někteří se tedy byty rozhodli nabízet k dlouhodobému pronájmu a za nižší ceny,“ uvedl.

Airbnb se podle něj v plné míře v žádném případě nevrátí. „Někteří se nezávisle na koronaviru rozhodli byty dlouhodoběji pronajímat i z důvodu regulace Airbnb. Pro centrum Prahy to je ale velké osvobození, místo se zase oživí a už to není město duchů, kde se pohybují jen turisté,“ zdůraznil Meyer.

Portál Bezrealitky.cz, který nabízí pronájem nebo prodej nemovitosti přímo od majitele a ne přes realitní kancelář, má podle Meyera v současné době extrémní návštěvnost. „Jen v květnu jsme měli dva miliony návštěv na našem webu, což je neuvěřitelné, když se podívám na počet domácností v Česku. V této situaci řeší bydlení asi opravdu velké množství lidí,“ uzavřel Meyer.

Tagy:

Hlavní zprávy

Byl v izraelském komandu, nyní Česku pomáhá bojovat s terorismem. Kdo je Dani Jatom?
Zahraničí

Byl v izraelském komandu, nyní Česku pomáhá bojovat s terorismem. Kdo je Dani Jatom?

Šéfoval izraelskému Mosadu, zastával několik politických funkcí a byl také součástí elitního úderného komanda, které zachránilo rukojmí před únosci. Nyní se Dani Jatom rozhodl zapojit do aktivit nedávno zprovozněného českého Centra pro výzkum terorismu (CTV). V čele poradního orgánu bude na základě bohatých zkušeností pomáhat ČR v boji proti vnějším i vnitřním hrozbám.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Kamarův právník opět na scéně: Fanoušci Rangers, nejezděte do Prahy. Hrozí tragédie

Incident údajně obnášející rasismus, který se odehrál v březnu mezi Glenem Kamarou a Ondřejem Kúdelou, má dozvuky ještě nyní. Právník hráče skotských Rangers a aktivista Aamer Anwar varuje fanoušky z Glasgow, aby se nevydávali do Prahy – 30. září k tomu budou mít příležitost, protože jejich klub bude hrát zápas skupiny Evropské ligy se Spartou. To, že Rangers nenarazí na znepřátelenou Slavii, podle Anwara nehraje roli – Anwar má pocit, že v české metropoli jim může jít o život.

Jurečka ze svého výroku o sňatcích homosexuálů couvá. U kolegů tvrdě narazil

Lidovecký předseda Marian Jurečka rozvířil mediální vody svým výrokem, že by si neuměl představit účast KDU-ČSL v nové vládě, pokud by kabinet odsouhlasil manželství pro všechny. Ostatní lídři koalice Spolu poukazují na to, že otázka manželství pro všechny musí zůstat na rozhodnutí jednotlivých poslanců, a zdůrazňují, že jsou letošní volby především o jiných tématech. Sám Jurečka ze svého výroku couvá.

Lžou a hledají únikové dveře. Ani to nejsou horolezci, pálí do Čechů šéf záchranné mise

Příběh dvou českých horolezců Jakuba Vlčka a Petra Macka – kteří zdolali pákistánskou horu Rakapoši, ale při sestupu se dostali do problémů a musel pro ně přiletěl armádní vrtulník – nabírá na síle. Velitel záchranné mise Karim Šáh Nizarí pro web Hlídací pes uvádí, že Češi do médií neříkají celou pravdu, ostře je kritizuje a zbavuje titulu horolezci.

Vím, myslíš to dobře, ty trdlo. Ale Volný tě zneužívá, vzkázal Novotný Csákové

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) napsal zpěvačce Iloně Csákové třístránkový dopis. V něm ji varuje před její spolupráci se stranou Volný blok, za kterou kandiduje v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny jako lídryně Jihomoravského kraje. „Posílám ti místo veřejného výsměchu hodně štěstí. V té bramboračce, co sis vytvořila v hlavě, ho budeš potřebovat,“ vzkázal Novotný.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama