CNN Prima News separatisté

separatisté

Výpis příspěvků ke štítku „separatisté“

Jak začala válka na Ukrajině? Zlomový byl rok 2014, o osm let později Rusko rozpoutalo masakr

Ruská invaze na Ukrajinu je bezpochyby nejbrutálnějším ozbrojeným konfliktem v Evropě od druhé světové války. Tuto krvavou řežbu odstartoval Vladimir Putin v únoru 2022 nevyprovokovaným útokem na svého západního souseda. Hned několik klíčových událostí se stalo už v roce 2014. Redakce CNN Prima NEWS přináší přehledný popis dlouholeté války na Donbase i prvních okamžiků ruské invaze.

Při masivním ostřelování Doněcku zemřelo 25 lidí. Útok zasáhl tržnici, Rusové viní Ukrajince

Nejméně 25 lidí zahynulo a dalších 20 bylo zraněno při ostřelování Doněcku. Na platformě Telegram to uvedl Moskvou dosazený starosta okupovaného východoukrajinského města Alexej Kulemzin. Za úder jsou podle něj zodpovědné ukrajinské ozbrojené síly. Kyjev se k události nevyjádřil a zahraniční agentury uvedly, že tvrzení úřadů nelze bezprostředně ověřit.

Exploze zasáhly nejméně 20 domů na Korsice. Útočníci umístili výbušniny do rekreačních oblastí

Aktualizováno

Nejméně dvě desítky domů na francouzském ostrově Korsika poničily v noci na pondělí výbuchy. Podle francouzských médií o tom informovala místní prokuratura. K celkem 22 explozím, při nichž podle prokuratury nebyl nikdo vážněji zraněn, se přihlásili korsičtí separatisté. Vyšetřování výbuchů převzala francouzská protiteroristická prokuratura, informovala agentura AFP.

Karabašská republika přestane existovat. Lidé se bojí čistek, prchají jich desetitisíce

Prezident karabašské republiky Samvel Šahramanian podepsal dekret o zrušení všech státních institucí s platností do ledna 2024. Mezinárodně neuznaný státní útvar Republika Arcach od toho dne přestane existovat. S odvoláním na místní úřady o tom informují zahraniční tiskové agentury. Náhorní Karabach spravují posledních zhruba 30 let etničtí Arméni, minulý týden ho však po bleskové vojenské ofenzivě ovládl Ázerbájdžán.

KOMENTÁŘ: Na radnicích vlají moravské prapory, spíš separatistické a zatím vlastně nelegálně

Ve svátek věrozvěstů Cyrila a Metoděje zavlály moravské vlajky na více než 1 600 radnicích. V drtivé většině ve žlutočervené barvě, jenže v Poslanecké sněmovně připravovaný zákon považuje za symbol Moravy jedině tradiční modrý prapor. Nesledují snad na moravských radnicích dění v parlamentu? Nečtou návrhy zákonů a vládní stanoviska k nim, ani když jde o tak citlivou záležitost, jakou je legalizace moravské vlajky?

Jsou to idioti a nerozumí válce. Bývalý Putinův spojenec tvrdě kritizuje vedení ruské armády

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu a další Putinovi generálové jsou idioti, kteří nechápou, co říkají. Na sociálních sítích to napsal bývalý šéf separatistů Igor Girkin, někdejší miláček Kremlu, který před devíti lety sehrál důležitou roli při anexi Krymu a zahájení bojů na Donbase. Muž dříve vystupující i pod jménem Igor Strelkov je v poslední době známým kritikem ruské válečné strategie na Ukrajině, upozorňuje web Newsweek.

TŘI DNY DO INVAZE: Válka napůl začala. Ruské tanky před rokem vtrhly na Donbas

Redakce CNN Prima NEWS přináší před výročím začátku války článkový speciál Pár dní do invaze, který připomíná události, jež předcházely ruskému vpádu na Ukrajinu. Přesně před rokem – 21. února 2022 – uznal Vladimir Putin nezávislost separatistických republik na ukrajinském Donbasu, kam posléze vtrhla ruská armáda. Byl to prolog války. To nejhorší přišlo vzápětí.

Smrti zločince neumím litovat, říká Kalousek. Za mrtvého proruského šéfa by se jen pomodlil

Kamkoliv přijedu tankem, tam je moje milovaná zem. To hlásal ještě před nedávnem jeden z nejznámějších proruských separatistů na Ukrajině Kirill Stremousov. Zástupce šéfa ruské okupační správy v Chersonské oblasti a muž, který by podle vlastních slov nejraději obsadil i Prahu, zemřel při středeční dopravní nehodě, oznámily ruské úřady. K jeho smrti se vyjádřili i někteří čeští politici.

Panikařící separatisté tlačí na připojení k Rusku. Máme pro vás špatné zprávy, reaguje Kyjev

Lídr samozvané Doněcké lidové republiky (DNR) Denis Pušilin a jeho protějšek v Luhanské lidové republice (LNR) Leonid Pasečnik v pondělí uvedli, že na základě výzev občanů chtějí spolupracovat na referendech o připojení obou separatistických útvarů na východě Ukrajiny k Rusku. Připraveni jít hlasovat jsou podle okupační správy také lidé v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny, oznámila ruská agentura TASS. Podle agentury DPA je výzva k uspořádání referend známkou narůstající paniky mezi vedením separatistů.