Nejméně dvě desítky domů na francouzském ostrově Korsika poničily v noci na pondělí výbuchy. Podle francouzských médií o tom informovala místní prokuratura. K celkem 22 explozím, při nichž podle prokuratury nebyl nikdo vážněji zraněn, se přihlásili korsičtí separatisté. Vyšetřování výbuchů převzala francouzská protiteroristická prokuratura, informovala agentura AFP.
Útočníci umístili výbušniny u domů ve všech částech ostrova. Většinou to byly rekreační nemovitosti, někdy ještě nedokončené. Zdrojem exploze byly často plynové bomby, někdy podomácku vyrobené nálože za použití různých výbušných látek.
ČTĚTE VÍCE: Masakr na festivalu v Izraeli nepřežilo 250 lidí. Horší teroristický útok země nepamatuje
„Připomíná to akce, které jsme tu viděli už v posledních měsících,“ řekl podle webu Corse Matin státní zástupce François Thévenot. Nejméně u jednoho z domů objevili policisté nápis, podle něhož za útoky stojí Korsická národně-osvobozenecká fronta (FLNC). Podle prokuratury se separatisté přihlásili i k dalším akcím a vše nasvědčuje tomu, že šlo o jejich koordinované dílo.
Tato organizace se ve čtvrtek přihlásila k celé sérii výbuchů. „Nemáme osud společný s Francií,“ uvedla v prohlášení zaslaném do médií. Vzkázala v něm korsickým zákonodárcům, aby začali pracovat na podmínkách získání korsické autonomie.
Francouzská protiteroristická prokuratura (PNAT) oznámila, že zahájila vyšetřování zaměřené zejména na možnost zapojení zločinného teroristického spolčení s cílem ničit s pomocí výbušných nebo zápalných látek, které mohou způsobit smrt a akt terorismu. Dále jsou pachatelé výbuchů podezřelí, že jako organizovaná skupina chtěli způsobit zkázu pomocí nebezpečných prostředků, a také z pokusu o vraždu související s terorismem.
Separatistické skupiny usilují o větší autonomii středomořského ostrova již desítky let. Na svědomí mají stovky podobných útoků, jejichž terčem jsou často symboly francouzské koloniální moci či rekreační domy Francouzů žijících v pevninské části země.
V minulém desetiletí útoků ubylo a podle letošního prohlášení šéfa kontrarozvědky vzbuzují menší obavy než v minulosti. Radikální křídlo separatistů se jich však zcela nevzdalo. Jejich požadavkem je větší finanční či jazyková autonomie. Chtějí také, aby si domy na Korsice mohli kupovat jen lidé, kteří zde alespoň několik let trvale žijí.
Šéf korsické regionální správy Gilles Simeoni na konci září hovořil o sílících požadavcích na větší autonomii s prezidentem Emmanuelem Macronem. Prezident však při své návštěvě ostrova prohlásil, že Korsika je pevnou součástí Francie.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Jak funguje izraelský protiraketový systém?