reklama

Servis plynového kotle nechejte na nás, pošleme k vám odborníky, nabízí innogy

Neodborně seřízený nebo dokonce špatně fungující plynový kotel může ohrozit lidské životy. Jeho provozování také stojí víc, než pokud je kotel zcela v pořádku. Proto dodavatel plynu, společnost innogy, přišla již před časem pro své zákazníky s nabídkou pravidelného servisu plynových spotřebičů.

reklama

Lukáš Pohan, produktový manažer a specialista na servis plynových spotřebičů innogy, v rozhovoru popisuje povinnosti správného používání plynového kotle, mluví o nejčastějších poruchách a apeluje na pravidelný servis, který chrání nejen životy, ale také šetří peníze.

Společnost innogy nedodává do domácností jen plyn, svou nabídku rozšířila také o servis plynových spotřebičů. Proč?
Chceme našim zákazníkům ulehčit život a zároveň pečovat o jejich bezpečí. Poskytováním servisu jejich plynového kotle je zbavujeme starostí a zároveň jim pomáháme, aby svůj kotel provozovali bezpečně a ekonomicky.

Plynový kotel při servisní prohlídce
Plynový kotel při servisní prohlídce
Zdroj: CNN Prima NEWS

Co je nejdůležitější pro bezpečný, správný i ekonomický provoz plynového kotle?
Přestože tomu někteří nemusejí věřit, tak optimální chod a dlouhou životnost kotle zajistí skutečně především pravidelný servis. Dobře proškolený technik seřídí kotel tak, aby docházelo k optimálnímu spalování plynu, tudíž byl jeho provoz nejen ekonomický, ale především bezpečný. Zároveň můžete pravidelným servisem předcházet také nákladným poruchám vašeho kotle.

Mluvíme-li o servisu plynových spotřebičů, lze technika od innogy využít též ke kontrole plynové trouby či varné desky?
V současnosti nabízíme službu pro plynové kotle a vybrané značky ohřívačů vody.

Chceme našim zákazníkům ulehčit život a zároveň pečovat o jejich bezpečí. Poskytováním servisu jejich plynového kotle je zbavujeme starostí a zároveň jim pomáháme, aby svůj kotel provozovali bezpečně a ekonomicky.

Jaké závady na plynových kotlích se řeší nejčastěji?
Nejtypičtější závadou bývají nadměrně zanesené tepelné výměníky kotlů. Důvodů zaneseného výměníku může být víc, například nízký tah komína, vysoká prašnost v místnosti, kde je kotel umístěný, nedostatečný přísun vzduchu či porucha ventilátoru pro odtah spalin a nebo právě dlouhodobě zanedbávaný servis. Právě důkladným servisem předcházíte poruchám vašeho kotle a prodlužujete tím jeho životnost. Ještě bych upozornil, že opravy kotlů mohou být finančně náročné.

Odborná kontrola kotle v provedení Innogy
Odborná kontrola kotle v provedení Innogy
Zdroj: Getty Images

Takže díky pravidelnému servisu kotle mohu předcházet i jeho poruchám?
Ano. Pokud váš technik dělá servis kotle důkladně, může například včas zjistit blížící se nadměrné opotřebení některých součástí a tím zabránit budoucím velmi nákladným opravám.

K tématu

Jak často doporučujete provádět pravidelný servis kotle a proč?
Česká legislativa přímo nestanovuje domácnostem, jak často se musí kotel servisovat. Ukládá však za povinnost provozovat kotel bezpečně, což znamená v souladu s doporučeními a postupy uvedenými výrobci. Ti většinou doporučují, i pro zachování záruky, kotel servisovat pravidelně každý rok.

Vystaví technik innogy po servisu potvrzení o servisu kotle či spotřebiče?
Zodpovědný servisní technik by měl pokaždé vystavit protokol o provedení servisu kotle. Protože v případě jeho havárie, poškození domu nebo bytu je nutné pro plnění pojišťovny předložit právě protokol o pravidelné servisní prohlídce, kterým prokazujete, že jste o kotel pečovali dle postupů výrobce a provozovali jej bezpečně.

Co všechno spadá do odborného servisu kotle?
Prvně jde o vizuální kontrolu odvodu spalin a přívodu spalovacího vzduchu, na to navazuje kontrola hořáku. Pokud by technik objevil závody, měl by ho demontovat, vyčistit a opět namontovat. Následuje čištění spalovací komory a výměníku, kontrola stavu elektrod, tepelných izolací a těsnění hořáku, spalovací komory. Součástí je případně také kontrola a doplnění tlaku v expanzní nádobě, seřízení tlaku topného systému, kontrola a vyčištění odtoku kondenzátu a čištění sifonu. Na závěr by měl technik provést zkoušku všech bezpečnostních funkcí, včetně pojistek a termostatu, musí také ověřit těsnost připojení k plynovému rozvodu při provozním tlaku a měření teploty spalin.

Cena důkladné revize plynového kotle se obvykle pohybuje okolo dvou tisíc korun. My v innogy například nabízíme možnost si tuto službu tzv. předplatit v měsíčních zálohách.

Měl by si technik poradit s různými typy kotlů?
Ano, měl. Například u spotřebičů v provedení „B“, které odebírající vzduch pro hoření z prostoru umístění a spaliny odvádějí do vnějšího prostředí, se měření provádí podle normy TPG 704 01, u niž je důležité hlídat oxid uhelnatý ve spalinách a v prostoru umístění kotle, měření tahu komína.

Innogy - odborná kontrola kotle zabere přibližně 90 minut
Innogy - odborná kontrola kotle zabere přibližně 90 minut
Zdroj: Getty Images

Kolik dobře provedená kontrola kotel zabere času?
Servisní prohlídka kotle by neměla trvat méně než hodinu, běžně okolo 90 minut. Pokud je váš současný servisní technik se servisem kotle hotový za 20 minut, evidentně to nedělá dostatečně důkladně a doporučil bych poohlédnout se jinde. Případně se zeptat i u svého dodavatele energií.

Kolik kontrola obvykle stojí?
Cena důkladné revize plynového kotle se obvykle pohybuje okolo dvou tisíc korun. My v innogy například nabízíme možnost si tuto službu tzv. předplatit v měsíčních zálohách. V takovém případě není třeba hlídat, zda již nastal čas na další pravidelnou kontrolu, my jako dodavatel plynu se ozveme a vše domluvíme.

Tagy: servis innogy poradna Lukáš Pohan plynový kotel plynové spotřebiče

Další hlavní zprávy

Byznys

Čeká nás otevření obchodů? Vláda o tom rozhodne ve čtvrtek

Čeká nás otevření obchodů? Vláda o tom rozhodne ve čtvrtek

O rozvolnění obchodů a služeb rozhodne vláda na mimořádném zasedání ve čtvrtek. Zhodnotí dopady posledního otevření z minulého týdne a představí plán uvolňování. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to v pondělí řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Energetika

Rusko k tendru o Dukovany nepřizveme, řekl Havlíček

Rusko k tendru o Dukovany nepřizveme, řekl Havlíček

Ruská společnost Rosatom se nebude účastnit tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Na tiskové konferenci po jednání vlády to prohlásil vicepremiér Karel Havlíček. Rozhodnutí souvisí s kauzou Vrbětice. Bezpečnostní dotazník pošle ČEZ pouze francouzské, korejské a americké firmě, řekl Havlíček.

Exploze neměla nastat v Česku. Zeman prozradil detaily o útoku ve Vrběticích
Rusáci mi dluží milion, říká farmářka z Vrbětic. Odškodnění od Putina chtějí i další
Exprezident Klaus o BIS: Této instituci jsem nikdy nevěřil a její zprávy moc nečetl
Po 110 dnech skončil na Slovensku lockdown. Jak to u sousedů vypadá po rozvolnění?
ON-LINE: Jak se vyvíjí kauza Vrbětice? Letadlo s 18 vyhoštěnými diplomaty odletělo do Moskvy
Vyhoštění diplomatů: Žádal jsem EU o solidaritu, říká Hamáček. Borrell to popírá
reklama
reklama
Záhada na Philipově pohřbu. Královna nechala na rakvi vzkaz, v Anglii řeší zvláštní podpis

Velká Británie

Domácí zpravodajství

V pátek se otevře registrace k očkování pro lidi starší 60 let, uvedl Babiš
Vyhoštění diplomatů: Žádal jsem EU o solidaritu, říká Hamáček. Borrell to popírá
Další články
reklama
reklama