reklama

Energošmejdi a podvodné on-line obchody: Na co si dát pozor a jak se bránit?

Chcete ušetřit za plyn a elektřinu a plánujete zkusit takzvanou aukci energií? Pak buďte na pozoru. Někteří nepoctiví prodejci mohou zatajovat vysoké pokuty, které vás čekají v případě, že se aukce zúčastníte, ale pro změnu dodavatele se pak nerozhodnete. Jen loni inspektoři zjistili porušení zákona u 49 z 52 kontrolovaných firem z tohoto oboru podnikání. O takzvaných energetických šmejdech a podvodech při on-line nakupování se v pořadu 360⁰ Pavlíny Wolfové bavili právnička dTestu Soňa Libigerová a Jiří Fröhlich z České obchodní inspekce (ČOI).

reklama

Jednou z firem nabízejících takzvané aukce je i Platform Energy, jehož pracovníka štáb CNN Prima NEWS zachytil skrytou kamerou přímo u nabízení služeb. Jak komunikace s ním probíhala a zda k nám coby zákazníkovi přistupoval férově, se můžete podívat v přiloženém pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

K tématu

Hosté se shodli, že v případě, že se spotřebitel setká s jakoukoliv nekalou nebo agresivní prodejní praktikou, má se neprodleně obrátit na ČOI. „Pro spotřebitele máme linku zdarma,“ uvedl Jiří Fröhlich s tím, že na ní lidé mohou klást dotazy a radit se.

Všichni se také podle mluvčího ČOI mohou obrátit na Energetický regulační úřad coby dodavatele. Pokud jde o konkrétní smlouvu, je potřeba vypovědět plnou moc, kterou případně se zprostředkovatelem zákazník podepsal, a obrátit se na právníky ČOI například přes web. Právníci ze zákona bezplatně pomohou v rámci mimosoudního řešení spotřebitelských sporů.

Co když zaplatíte on-line za něco, co vám není poskytnuto?

„Pokud zaplatíte za službu, která není poskytnuta, nastupuje policie či soudy, nikoliv ČOI,“ upřesnil Fröhlich. Doporučil na nic nečekat a obrátit se neprodleně na policii.

Spotřebitelé si mohou na webu ČOI i dTestu dohledat aktualizovaný seznam rizikových webů, kterým by neměli peníze posílat. Právnička Libigerová rovněž nabádá k opatrnosti a prevenci. Nakupující si má všímat toho, zda internetový obchod není psán špatnou češtinou či nemá podezřele levné nebo zázračné zboží. Důležité je také nedůvěřovat anonymním webům. Pokud nedohledáte vlastníka, nesvěřujte mu své peníze.

Banky pak v případě platby kartou mají za určitých podmínek možnost několik měsíců zpětně peníze převést spotřebiteli na účet, je ovšem třeba ji kontaktovat a možnost prokonzultovat. Více se dozvíte ve videu.

Další hlavní zprávy

Soudy

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání kardinála Dominika Duky a právníka Ronalda Němce ve sporu s brněnskými divadly. Neúspěšně žádali omluvu za zásah do svých osobnostních práv, údajně způsobený uvedením dvou her na festivalu Divadelní svět Brno. Obě hry provokativní formou zobrazovaly některé křesťanské symboly a kritizovaly římskokatolickou církev a západní pohled na muslimský svět. Podle rozsudku však nešlo o diskriminaci křesťanů ani zásah do práva na svobodu vyznání.

Koronavirus

V Chebu do kina, ve Zlíně ani do obchodu. Jak by se rozvolňovalo regionálně

V Chebu do kina, ve Zlíně ani do obchodu. Jak by se rozvolňovalo regionálně

Přestože epidemie nemoci COVID-19 postupně ustupuje a celoplošně dochází k rozvolňování vládních opatření, mezi jednotlivými regiony stále existují propastné rozdíly. Jak by tedy vypadalo rozvolňování, kdyby se rozhodovalo podle jednotlivých krajů? Zatímco v Karlovarském by se život vrátil skoro do normálu, Zlínský by nadále zůstával v tvrdém lockdownu.

Visí přežití Francie na vlásku? Vojáci opět píšou Macronovi, hrozí občanskou válkou
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Otvírají se obchody, roušky nejsou venku povinné. Co se od pondělí mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama