Šestiletý sirotek dojal svět dopisem britskému premiérovi. Rodiče dítěti zabila ruská raketa

Šestiletý chlapec Elijah Kostuševič poslal vlastnoručně psaný dopis do Downing Street. Psaním poděkoval premiérovi Borisu Johnsonovi i všem Britům za podporu Ukrajiny. Elijah se v průběhu války bohužel stal sirotkem, rodiče mu s největší pravděpodobností zabila ruská raketa, která zničila dům, kde bydleli.

Při brutálním ruském obléhání Mariupolu zemřeli i rodiče malého Elijaha Kostuševiče. Chlapec unikl z ruské blokády díky pomoci ukrajinských dobrovolníků. V současnosti se má šestiletý kluk nacházet ve městě Slavjansk, poblíž kterého se ale stále bojuje. O Kostuševiče se tam údajně stará neznámý ukrajinský pár.

Šestiletý chlapec i přes hrůzy, které přežil, napsal vlastní rukou dopis plný díků adresovaný premiérovi Borisu Johnsonovi.

„Chci, aby válka skončila. Chci zastavit umírání lidí. Chci zase hrát fotbal v Mariupolu,“ napsal Kostuševič. „Chci, aby se válka netýkala žádného dítěte. Posílám vřelé pozdravy všem dětem ve Velké Británii. Moc vám děkuji za podporu,“ dodal.

Na závěr dopisu sirotek připojil odhodlané zvolání: „Zvítězíme!“

Premiér poděkoval

Psaní se skutečně dostalo do Downing Street a premiérská kancelář na něj reagovala. „Premiér moc děkuje Elijahovi za jeho dopis a oceňuje jeho obdivuhodnou sílu a odolnost, kterou prokazuje navzdory mnoha těžkostem. Premiér věří, že se bude moci chlapec brzy vrátit do Mariupolu a hrát fotbal,“ uvedl mluvčí Downing Street.

Velká Británie je od začátku války velmi aktivní v podpoře Ukrajiny. Spojené království posílá do Ruskem napadené země zbraně a další vojenskou podporu.

Premiér Johnson sám Kyjev navštívil. A nedávno zveřejnil otevřený dopis ukrajinským dětem. Právě na něj malý Kostuševič reagoval.

„Mnohé z vás byly svědky věcí, které by děti nikdy neměly vidět. Každý den nás ukrajinské děti učí, co to znamená být silný a důstojný,“ uvedl britský premiér v dopise.

Tagy: