Cyklista Ježek detailně popsal, jak při nehodě přišel o nohu. Pomáhá mi černý humor, říká

Paralympionik Jiří Ježek

Nenechte si ujít cyklistu Jiřího Ježka v pořadu Povídej

Hostem nedělního premiérového dílu pořadu Povídej bude bývalý paralympionik Jiří Ježek. S moderátorkou Radkou Červinkovou bude hovořit o děsivé nehodě, která ho v dětství připravila o nohu, o černém humoru, ale také o konci kariéry coby profesionálního cyklisty. Celý rozhovor sledujte v neděli 10. dubna v pořadu Povídej od 21:30 na CNN Prima NEWS.

Jako dítě snil Jiří Ježek o tom, že bude profesionálním fotbalistou. Děsivá nehoda ho ale v 11 letech připravila o nohu. „Zalhal jsem tehdy mámě a místo tréninku šel s kamarády ze školy hrát fotbal na letenskou pláň. Špatně jsem se rozhlédl a přeběhl silnici ve chvíli, kdy tudy projížděla nákladní Tatra. Měl jsem smůlu a strčil nohu pod zadní kola rozjetého auta. Udělalo to jenom křup. Hned jsem věděl, že je něco špatně,“ popsal Ježek.

Až v nemocnici zjistil, že mu pod kolenem chybí kus nohy. „Bylo mi jasný, že můj život už nebude jako dřív,“ doplnil bývalý sportovec.

Z děsivé nehody se však poměrně brzy vzpamatoval. Během několika měsíců se naučil znovu chodit a běhat. Nehoda se stala v březnu, v září už šel do školy bez berlí. „Hrozně mě podporovala máma. Bylo to moje první vítězství,“ svěřil se v pořadu Povídej Ježek. Láska ke sportu mu zůstala. Ježek se se svým handicapem sžil a začal se posléze věnovat cyklistice, ve které dosáhl velkých úspěchů. Šestkrát vyhrál paralympiádu a šestkrát se stal mistrem světa.

Tu nohu si přišroubuj, ať nestrašíš spolužáky

S odstupem času se na nehodu dívá s nadhledem. Nedělá mu problém na toto téma vtipkovat. „Mám rád černý humor. Navíc ve světě paralympijského týmu, kde každý ze sportovců má nějaký handicap, je humor černý jako pozadí tady ve studiu. Takový humor často bourá bariéry,“ vylíčil bývalý sportovec.

Humor mu prý vždy pomáhal zejména ve chvílích, kdy přišel do nového kolektivu. „Pamatuji si, když jsem přišel na střední školu a opustil hnízdo kamarádů ze základky. Cítil jsem se nahý. Zpočátku jsem vůbec nemluvil o tom, že nemám nohu, a hned při prvním tělocviku mi spolužák přišlápl protézu. Já z ní vyletěl a ona zůstala stát na hřišti. Spadl jsem na zem a ten klučina se zhroutil a omdlel. Myslel si, že mi ji utrhl,“ popsal Ježek a zároveň ocenil reakci učitele.

„Klidným hlasem řekl: ‚Toho, co omdlel, propleskněte, a ty si tu nohu příště přišroubuj, ať nestrašíš spolužáky‘. Po tomhle příběhu už byl klid a nemusel jsem nic tajit,“ vylíčil Ježek. Celý rozhovor sledujte v neděli 10. dubna v pořadu Povídej od 21:30 na CNN Prima NEWS.

Tagy: