Film Jan Žižka míří do kin. Režisér Jákl přiblížil, na co se mohou diváci těšit

Jan Žižka (2022) Realita vs. Fikce

Po letech čekání se film Petra Jákla – Jan Žižka, konečně dostává do českých i amerických kin. Snímek, který vypráví příběh zrození nejslavnějšího vojevůdce českých zemí, bude mít premiéru 8. září 2022. Na koho se diváci mohou těšit nejen v hlavních rolích? A co si o svém díle myslí sám Jákl?

Snímek z počátku 15. století se začal natáčet 17. září 2018. Poslední klapka padla po 56 natáčecích dnech 8. prosince 2018. Ačkoliv do uvedení filmu zbývá necelý měsíc, diváci si již nyní mohou čekání na příběh o Žižkovi zkrátit oficiálním trailerem, jenž vyšel koncem července.

„Snažil jsem se do traileru vložit o něco více příběhu, který je pro mě důležitý. Pro mě je vlastně celý film především o Žižkově osobním příběhu,“ vysvětlil pro FTV Prima Petr Jákl, který je režisérem a producentem v jedné osobě. Otázkou také bylo, co vše mohou tvůrci v traileru odhalit. „Obecně mám raději, když se z traileru moc nedozvím anebo je pak ve filmu všechno jinak. Nicméně většinou trailery v dnešní době ukazují hodně z příběhu,“ míní.

Film Jan Žižka bude uváděn nejen v Česku, ale také v zahraničí. Z toho důvodu vznikly dvě jazykové verze filmu i upoutávek. „U traileru je důležité vědět, na jakého diváka člověk cílí. Bohužel je to jinak v Americe a jinak u nás. Ale trailer máme jen jeden, a tak je takovou kombinací, která, jak doufám, bude fungovat pro všechny,“ řekl otevřeně režisér. Diváci se však nemusí obávat – v českých kinech mohou zhlédnout film jak s dabingem, tak s českými titulky.

Prahu jsme museli předělat

Inspiraci Jákl našel ve filmu Statečné srdce. „Vždycky jsem chtěl natočit film podobný například Statečnému srdci, byl to můj sen. Před jedenácti lety se sen zhmotnil. Začal jsem pracovat na příběhu z roku 1402, kdy byl Žižka ještě psanec, žoldák a teprve se v něm rodil vojevůdce. Netočil jsem nic, co známe z Vávrových filmů o husitské době,“ vysvětlil producent a režisér.

Zároveň prozradil, že ve filmu je využito přes 600 trikových záběrů. „Pro film jsme museli kompletně předělat Prahu,“ upozornil dále na jednu z největších vizuálních výzev snímku, totiž potřebu věrohodně zobrazit metropoli na začátku 15. století za vlády krále Václava IV. „I přes to množství triků byla valná většina filmu vytvořena přímo na place. Při akčních scénách jsem se maximum věcí snažil natočit reálně, i když to občas bylo na hraně,“ podotkl Jákl.

Osmačtyřicetiletý režisér filmů Kajínek či Ghoul, zároveň producent amerických snímků Nejvyšší pocta nebo Bestsellery, je uznávaným režisérem jak u nás, tak ve světe. O hvězdné obsazení ve snímku, který již nyní filmoví kritici označují za trhák, tak nebyla nouze. Diváci se mohou těšit na řadu hvězd stříbrného plátna.

V rolích se objeví i sportovci

Ve snímku si zahráli například Ben Foster, Michael Caine, Matthew Goode, Til Schweiger, Vinzenz Kiefer, Werner Daehn, William Moseley či Sophie Loweová. Ani o české herce však nebude nouze. V Žižkovi se objeví například Karel Roden, Ondřej Vetchý, Marek Vašut, Jan Budař či Ben Cristovao.

Překvapením pro některé může být pohled na slavné české sportovce. Jákl do rolí obsadil například olympijské vítěze Lukáše Krpálka, Davida Svobodu či Romana Šebrleho. Ve scénách mohou diváci zahlédnout také boxera Rudolfa Kraje, zápasníka Marka Švece a bojovníka Viktora Peštu.

Tagy: