Herec Jelínek potřebuje stálou péči. Museli mi odvrtávat lebku, vzpomíná na hrůzostrašný pád

Rudolf Jelínek, který patří k českým hereckým legendám, v těchto dnech oslavil 88. narozeniny. Po dvou mrtvicích a krvácení do mozku se ocitl v kritickém stavu, nakonec se ale z nejhoršího dokázal dostat. Velkou oporu má ve své o třicet let mladší manželce Martině, bývalé dostihové žokejce. Jak se mu nyní daří?

Herec Rudolf Jelínek bere stáří s pokorou. „Daří se mi jako starému člověku. Zdraví je přiměřené mému věku. Jsem diabetik, mám docela velké omezení. Jinak mě netrápí nic jiného. Před lety jsem prodělal dvě mrtvice, bylo štěstí, že jsem to přežil. Zamotala se mi u nás doma na schodech hlava a z prvního patra jsem se skutálel dolů. Co schod, to rána do hlavy. Museli mi odvrtávat lebku a vysávat krev. Za další asi tři roky jsem měl těžký zápal plic. Jsem rád, že to dobře dopadlo,“ svěřil se herec redaktorovi CNN Prima NEWS.

Nemoc na něm zanechala stopy

Poté, co prodělal mozkovou mrtvici, potřebuje stálou péči. Jeho andělem strážným se stala jeho manželka Martina, která se o něj s láskou každý den obětavě stará.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: KOMENTÁŘ: Smutný osud Dany Syslové. Manžel, herec Hašek, jí zemřel v náručí, syn se poté oběsil.

„Věděla jsem, do čeho jdu, a už je to tady. Osmým rokem se o nemocného manžela starám. Věděla jsem, že to přijde, ale že to bude až tak náročné, to jsem nečekala. S tou mrtvicí mu odešly i emoce. Neví, jestli je jaro, léto, podzim nebo zima. Ale nemůžu si stěžovat. Nikdy bych ho neopustila. Slíbili jsme si v dobrém i ve zlém,“ zdůraznila jeho žena.

„Stále má ale neskutečný smysl pro humor, velmi inteligentní. To, co já musím říct deseti větami, on trefně vystihne jednou větou a všichni se smějí. Lituji pouze jednoho, že jsme se nepotkali dřív a nemáme spolu děti. To mě dodnes hrozně mrzí, protože Jelínků není nikdy dost,“ prozradila nám paní Martina.

Největší neřest si vzít nenechal

Rudolfův den vypadá několik let stále stejně. „Rád si čtu, nejraději historické časopisy a všechny dobré knihy. Baví mě luštit křížovky. Kdyby mě ale Martina nenutila, tak bych nejspíš celý den asi prospal. Jsem velký milovník spánku,“ popsal herec.

Jeho velkou neřestí zůstávají cigarety. „Dlouho jsem nekouřil, ale když jsem pak měl nikotinovou recidivu, propadl jsem tomu ještě ve větší míře,“ uvedl Jelínek. „Kdybych se jednou ztratila, tak bych chtěla, aby mě Rudla hledal tak, jako když hledá cigarety. To je neskutečně vytrvalý, prošacuje všechno a vždycky nějakou nakonec najde,“ doplnila s úsměvem jeho manželka Martina.

Tagy: