Jiřina Bohdalová slaví 91. narozeniny. Čím okouzlila svého bohatého partnera?

Herečka Jiřina Bohdalová vypadá stále báječně.

Jiřina Bohdalová je stále ve formě

Herečka Jiřina Bohdalová slaví 91. narozeniny. Věděli jste, že má aktuálně vážnou známost, na DAMU nebyla dvakrát přijata pro nedostatek talentu či že se měla vdávat za zpěváka Karla Gotta? Připravili jsme sedm zajímavostí z jejího života.

Jejím partnerem je miliardář ze Slovenska

V jejím životě se objevil nový muž – slovenský miliardář, podnikatel a právník Lubomír Focko. Právě on ji v posledních měsících doprovázel na všechny významné společenské akce. Dlouho popírali, že by mezi nimi bylo něco víc, opak vyšel najevo před rokem, kdy herečka při příležitosti devadesátých narozenin napsala autobiografickou knihu Vždycky upřímná a prostor v ní dala i Fockovi. „Jako partnerka je úplně super. Lidsky jsme si velmi sedli. Těžko to popsat. Je to příjemný, milý a vzdělaný člověk. Super vaří a můžu se s ní bavit o všem. Máme se velmi rádi, jsme spolu velmi rádi,“ prozradil. Herečka se mu prý vždycky líbila. Seznámili se už v roce 1994, na oslavě třicátých narozenin herce a producenta Jiřího Pomeje. K postupnému sbližování docházelo na společných dovolených.

Za manžela si mohla brát Karla Gotta

Když jednou herečka přišla ke Gottovi na návštěvu, kde byli i jeho rodiče, jeho matka si ji vzala stranou do kuchyně a sdělila jí, že by si přála, aby se s Karlem dali dohromady. Herečka sice argumentovala tím, že je starší než on a má už dceru, to ale paní Gottové nevadilo. Našla obrovitou fotografii svého syna a přikázala mu: „Tady napíšeš: Simonce její budoucí táta Karel Gott.“ Osud je sice nespojil, ale čisté přátelství mezi nimi trvalo celý život.

Rodinné poměry

Otec František byl truhlář, maminka Marie pracovala jako služebná a ve volném čase hrála ochotnické divadlo. Herečka má o dvanáct let mladší sestru Jaroslavu. Během života se vdávala dvakrát. S prvním manželem, o tři roky starším vědcem Břetislavem Stašem, se seznámila, když ji bylo sedmnáct let. Měli spolu dceru Simonu, ze které je dnes uznávaná herečka. Díky ní už má dva vnuky, Marka a Vojtěcha. Druhou a zřejmě největší láskou jejího života byl charismatický kolega Radek Brzobohatý. Jiskra mezi nimi přeskočila v roce 1964 na natáčení historického románu Hvězda zvaná Pelyněk. Jejich manželství trvalo necelých dvanáct let a bylo velmi bouřlivé.

Otec skončil ve vězení

Komunisté ve zinscenovaném procesu odsoudili jejího milovaného otce Františka na patnáct let do vězení. Důvodem mělo být údajné napomáhání k velezradě a přechovávání zbraní. Hovořilo se také o tom, že měl pomáhat někdejšímu ministru spravedlnosti Ladislavovi Karlu Feierabendovi k emigraci. Ve valdické věznici nakonec strávil sedm let, pak byl propuštěn na svobodu. Rodině byl mezitím zabaven veškerý majetek a herečka čelila existenčním problémům.

Sestra emigrovala na sever

O dvanáct let mladší sestra Jaroslava v srpnu 1968 během okupace sovětských vojsk emigrovala se svou rodinou do zahraničí. Nejdříve pobývala v Rakousku, natrvalo se ale později usadila až ve Švédsku. Přestože je od sebe dělí velká vzdálenost, jsou v pravidelném kontaktu. Nejenže si volají, ale také se navštěvují. Jaroslava za herečkou jezdí jednou za rok, Bohdalová do Švédska zhruba jednou za tři roky.

Živila se jako učitelka na základní škole

Po obecné škole absolvovala dívčí reálné gymnázium a po maturitě nastoupila jako učitelka na základní školu v Ostravě, kde žila její tehdejší láska Břetislav Staš. „Začala jsem učit na Matiční. Tehdy jsem byla, jak jsem říkala, takový Komenský v sukních. Učila jsem hrou, protože jsem měla vždycky ráda malé děti. Tak jsem jim četla pohádky. Zvláště Káju Maříka. Musím se pochlubit, že jsem tehdy byla dána jako vzorová učitelka na první pokusnou devítiletku na Šalamouně. Děti na této škole byly tak vyspělé, až jsem se mezi nimi málem ztrácela. Třeba při suplování tělocviku to byl malér. Nepřeskočila jsem kozu, na kruzích jsem vypadala jako pověšenec, a proto jsem s nimi hrála společenské hry, aby se na to nepřišlo,“ zavzpomínala s úsměvem pro iDnes.cz

Na DAMU ji nevzali pro nedostatek talentu

Na vysněnou DAMU se dostala až na třetí pokus. Dvakrát ji odmítli pro netalent. Studium z rodinných důvodů krátce přerušila, ale nakonec ho řádně dokončila. Na absolventské představení jejího ročníku se přišel podívat Jan Werich, a to z toho důvodu, že v něm hrála i jeho dcera Jana. A právě ta slavnému otci vylíčila, jak v těžké životní situaci se Jiřina zrovna nachází. Otec byl ve vězení a ona při studiích musela život rodinu. Werich se slitoval a pomohl jí. Divadelní kariéru tak Bohdalová začínala po jeho boku v Divadle ABC.

Tagy: