Kocáb zažíval kvůli otci šikanu: Kopali do mě a plivali. Říkali mi kostelní krysa

Skladatel a zpěvák Michael Kocáb byl od první třídy šikanován, a to jen proto, že byl synem faráře. Spolužáci ho surově bili, plivali na něj a říkali mu kostelní krysa. Kocáb si ale na agresivní chování dětí brzy zvykl. V pozdějším věku dokonce dokázal tyto děsivé zážitky zúročit. Svěřil se v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

Krátce poté, co Kocáb nastoupil do první třídy, se stal terčem šikany. Spolužáci ho trestali za to, že byl synem evangelického faráře. „Povalili mě na zem, kopali do mě, plivali na mě, tahali mě za vlasy a říkali mi kostelní krysa,“ vzpomínal Kocáb na hrůzné zážitky z dětství. I přesto, že se ocitl v pekelné situaci, už tehdy prý v sobě pociťoval jakýsi vzdor. „Ležel jsem na zemi a zpíval si Ovčáci, čtveráci, oni do mě kopali ještě více. Nezranili mě, byly to jen děti,“ doplnil.

Spolužáci ho šikanovali nejen ve třídě. „Honili mě i v družině a chtěli mě zbít, proto jsem vždycky běžel k farním vratům a rychle se přes ně přehoupl. Oni to zprvu neuměli, ale časem se to naučili. Skončilo to tak, že mě ztloukli v mém pokoji na posteli,“ prozradil Kocáb.

ČTĚTE TAKÉ: Stačila hodina a udusil bych se. Upír Krejčí musel okamžitě na operaci

Na agresi svých spolužáků si prý zvykl. „S šikanou jsem se dostal tak rychle do kontaktu, že jsem si na ni zvykl a přestalo mě to trápit. Otec byl od 50. let pravidelně předváděn k výslechu StB. To znamená, že prvek odporu proti komunismu u nás byl. Všechny tyto projevy jsme tomu přičítali. Rodiče mě vždycky informovali, o co jde, a velmi brzy jsem to začal brát jako jakýsi vzdor a hrdinství. Takže pokud jsem zrovna nedostal čerstvě do huby, bylo mi to jedno,“ pokračoval ve vzpomínkách 68letý umělec.

Velkou oporou mu byl také jeho kamarád. „Měl jsem spřízněnou duši, blízkého přítele Jana Nedvěda, který byl na tom vlastně ještě hůř. Byl z rodiny letničních, což byli vlastně nábožnější fanatici, kteří se nacházeli ještě pod větším tlakem. Byl to kamarád, který mi zůstal dodnes,“ řekl Kocáb.

Stal se autoritou dobráků

Zkušenosti z prvního stupně základní školy nakonec dokázal zúročit. „Vzpamatoval jsem se z toho a stal se jakousi autoritou dobráků. Ti uličníci byli často propadlíci, klidně i přes dva ročníky, proto byli tak agresivní,“ vysvětlil.

Po ukončení základní školy nastoupil Kocáb na gymnázium a poté na konzervatoř. „V té době jsem se začínal profilovat jako antikomunista. Musím přiznat, že touha hrát muziku mi překážela. Bylo jasné, že za každý hrubší projev hrozí vyhazov,“ řekl.

Kocáb dříve působil v letech 2009 až 2010 jako ministr pro lidská práva. Od 80. let patří k nepřehlédnutelným postavám hudební scény, proslavil se jako lídr kapely Pražský výběr. V listopadu 1989 byl spolu s Michalem Horáčkem u jednání mezi zástupci komunistické moci a Občanského fóra. Začátkem 90. let se ve funkci federálního poslance zapsal do dějin jako muž, který organizoval odsun sovětské armády z Československa. K politice měl blízko i později, patřil do okruhu spolupracovníků Václava Havla.

Celý rozhovor si můžete poslechnout v repríze pořadu Povídej ve čtvrtek 6. července od 21:25 na CNN Prima NEWS, případně v neděli 16. července od 11:00 na Primě.

Tagy: