Milionové dědictví po Jiráskové rozprodala ošetřovatelka. Hýčkaný obraz dala za pár korun

Herečka Jiřina Jirásková byla velkou milovnicí umění. Během života se ráda obklopovala hezkými věci a do její sbírky patřila například díla od malířů Jana Zrzavého či Jiřího Andrleho. Po její smrti ovšem veškerý její majetek připadl univerzální dědičce Janě Svítivé. Jak zjistil deník Blesk, ta ho po hereččině úmrtí rozprodala.

Ačkoliv Jirásková svému manželovi Zdeňku Podskalskému na smrtelné posteli slíbila, že část vily v Malenicích připadne jeho rodině, nakonec se tak nestalo. Honosná vila, kterou postavil jeho otec a ve které známá herečka spolu se svým manželem posléze bydlela, nakonec i spolu s ostatními statky připadl takzvané univerzální dědičce Janě Svítivé. Ta se o Jiráskovou i jejího manžela v posledních letech starala, a to právě ve zmíněné vile. Se získaným dědictvím se rozhodla naložit po svém.

ČTĚTE TAKÉ: Zázračná proměna Martina Zounara. Herec prozradil, díky čemu shodil desítky kilogramů

Cenný obraz za pár tisíc

Prodala hodiny, porcelán i stříbrné příbory. Z nábytku z pražského bytu Jiráskové i Malenic inkasovala Svítivá něco kolem 300 tisíc korun. Do aukce šel například barokní konferenční stolek, čajový stoleček a třeba i pozdně barokní komoda. Část domu v Malenicích nakonec syn Podskalského znovu odkoupil, ačkoliv právě jemu měla vila původně připadnout.

Dražily se také obrazy, jichž si herečka během života tolik cenila. Malba od Jiřího Líra s názvem Ráj lvů vynesl Svítivé 80 tisíc korun. Za obraz Dvorní dáma od Trnky dostala 77 tisíc korun. Portrét maminky Jiřiny Jiráskové se na aukci vydražil za pouhé čtyři tisíce korun.

Jirásková neměla žádné děti, proto po ní neměl kdo dědit. Ovšem ani sestra Petra Jandová nic nedostala. „Nedostala jsem nic, protože to bylo udělané tak, že vše dostala paní Svítivá, která jí a hlavně panu Podskalskému v Malenicích poskytovala ošetřovatelskou péči. Díky tomu si myslím, že se jí hodně vloudila pod kůži. Alespoň já osobně jsem z ní tedy dobrý dojem neměla. Ale s Jiřinkou to měla nějak dohodnuté. To, co bylo mezi nimi, jsem věděla už dopředu od Jiřinky,“ řekla Jandová před dvěma lety v rozhovoru pro deník Blesk s tím, že sestřino rozhodnutí plně respektovala.

Jirásková patřila mezi nejpopulárnější české herečky posledních desetiletí. Na svém kontě měla stovky rolí v divadle i před kamerou. Hrála dámy i lehké děvy, svérázné komické postavy či vznešené královny. V 80. letech zazářila například jako svérázná „babi“ ve filmu Sestřičky. Objevila se také v trilogii Slunce, seno… režiséra Zdeňka Trošky.

Byla držitelkou řady ocenění. V roce 1998 například získala cenu Thálie za celoživotní dílo. V říjnu 2006 jí tehdejší prezident Václav Klaus udělil medaili Za zásluhy.

Tagy: