Poslední hodiny před smrtí Radima Uzla: Nemohl jíst a jenom spal. Lékaři ho nechali odejít

Koncem března se Radim Uzel nechal slyšet, že mu zbývá méně než rok života. A bohužel se nespletl. Uznávaný sexuolog naposledy vydechl v pondělí ráno v pražské Fakultní nemocnici v Motole. Tamní zdroj deníku Blesk popsal, jaké byly jeho poslední hodiny před smrtí.

Známý český sexuolog Uzel se se zdravotními problémy potýkal už od roku 2020. Nejprve prodělal těžký covid, o rok později si od lékařů vyslechl zdrcující diagnózu. „Šlo o spojení rakoviny slinivky a žaludku,“ prozradil deníku Blesk dobře informovaný zdroj.

Posledních několik měsíců proto uznávaný sexuolog téměř nic nejedl. „Říkal nám, že mu jídlo nechutná. A to vlastně od covidu, který prodělal. Dostával umělou výživu,“ popsal zdroj, který měl k Uzlovi velmi blízko. „Už nic nejedl, byl vyživovaný sondou a infuzemi, polykat a trávit už rozhodně nemohl, vzhledem k diagnóze a nemoci,“ doplnil.

Ještě v první polovině března se přitom Uzel objevil na udělování státních vyznamenání na Pražském hradě. Už tehdy byl velmi pohublý, přesto se zdálo, že s nemocí statečně bojuje. Později ještě stihl natočit reklamu a poskytl také rozhovor televizi Prima. Svou upřímností tehdy mnohé překvapil.

„Kolik mám času? Jako doktor to dokážu malinko odhadnout. Řekl bych, že do roka a do dne. Co naděláte,“ prohlásil Uzel otevřeně v rozhovoru pro ShowTime. „Kdykoliv přijdu k doktorovi, tak mi povídá: ,Nemám pro vás dobré zprávy.‘ Od doktora samozřejmě takové informace nerad slyším. Ta nemoc opravdu pokračuje,“ svěřil se v březnu sexuolog.

Lékaři ho nechali odejít

Nelehkou situaci se přesto snažil brát s optimismem sobě vlastním. „I vědecky je prokázáno, že optimismus život trochu prodlouží. Kdybych to zabalil a řekl, že už mě to nebaví a už tu nechci být, tak to je konec,“ měl jasno sexuolog.

Jeho stav se postupně zhoršoval a poslední měsíc svého života strávil na interně. Nebyl prý na žádných přístrojích, lékaři mu podávali jen léky proti bolesti. „On víceméně hlavně spal, protože byl pod anestetiky a morfiem. Žádná operace by mu už nepomohla, a tak ho nechali odejít,“ prozradil deníku Blesk zdroj z motolské nemocnice. „Věděl, že se konec blíží. Byl smířený, tušil, že má už jen pár hodin. Byl vzdělaný a věděl, co přijde,“ doplnil smutně.

Krátce po své smrti byl uznávaný odborník převezen na patologii, nebyla ani nařízena pitva. „V jeho věku už nebyla nutná. Diagnóza byla jasná, nebyl tedy důvod k pitvě,“ uzavřel zdroj.

Tagy: