Smutné odhalení na Abrhámově pohřbu. Se Šafránkovou žili poslední půlrok odděleně

Abrhám nebude pohřben s Šafránkovou

Jak vyšlo najevo během posledního rozloučení s Josefem Abrhámem, zdravotní stav zesnulého herce byl velmi vážný ještě v době, když žila jeho manželka, herečka Libuše Šafránková, která zemřela loni 9. června. V posledních měsících už proto nemohli sdílet společnou domácnost a Abrhám už tehdy pobýval u syna Josefa, který o něj starostlivě pečoval.

Smutnou pravdu zmínil ve svém proslovu římskokatolický kněz Jakub Sadílek, který patřil mezi blízké přátele Libuše Šafránkové. Zhruba před rokem a půl, na přání rodiny, Josefa navštívil a prováděl s ním takzvané smíření.

„Tehdy byl na tom hodně špatně, už ani nevnímal. Nakonec se na mě hluboce zadíval a usmál se. Od té chvíle se jeho zdravotní stav až zázračně zlepšil a začal dokonce i mluvit,“ popsal kněz. V té době už Abrhám pobýval u svého syna Josefa. Libuška měla sama zdravotní problémy a o manžela se starat nemohla. „Sluší se za to Josefovi poděkovat, jak krásně se o svého tatínka staral,“ dodal Jakub Sadílek, osobní kněz Libuše Šafránkové.

Historie se opakovala. Také Josef Abrhám dřív vzorně pečoval o svého nemocného tatínka, který zemřel ve věku 80 let. Dokonce přerušil svoji kariéru, aby mu mohl být nablízku a starat se o něj každý den. Tehdy se omluvil i z natáčení chystaného filmu Konec starých časů, kde měl ztvárnit hlavní roli. Režisér Jiří Menzel na něj však počkal.

Dojemné poslední setkání s Libuškou

Josef Abrhám se po delší době se svojí manželkou Libuší osobně viděl loni 6. června v předvečer jejích 68. narozenin. Další den odjela do nemocnice na plánovaný lékařský zákrok a o den později zemřela. I proto bylo poslední rozloučení s Josefem Abrhámem naplánováno symbolicky na 6. června, přestože zemřel už 16. května. „Tento termín nebyl vybrán náhodou. Přesně před rokem, 6. června, jste byli ještě s Libuškou. A nyní jste opět spolu,“ vysvětlila ve své smuteční řeči herečka Eliška Balzerová.

Dagmar Havlová ve svém proslovu zmínila, že se zesnulý herec v poslední době změnil. „Poprvé jsme se setkali při natáčení filmu Holka na zabití, kde mě tehdy ještě svobodná Libuška zaúkolovala, abych Pepu na natáčení kontrolovala, zda moc nekouká po holkách. Nekoukal,“ uvedla herečka s tím, že naposledy se při práci potkali při natáčení filmu Odcházení jejího manžela Václava Havla.

„To už byl Pepa hodně uzavřený,“ dodala. Slib, který si spolu dali, už ale splnit nestačili. „Řekli jsme si, že zajdeme na zmrzlinu, kterou Josef tolik miloval. Tady už si ji nedáme, tady ne,“ uzavřela Havlová se slzami na krajíčku.

Tagy: