Transplantace je výkon plný emocí. Každý pacient je pro mě VIP, říká kardiochirurg Pirk

Nenechte si ujít Jana Pirka v pořadu Povídej

Hostem nedělního premiérového dílu Povídej na CNN Prima NEWS bude kardiochirurg Jan Pirk. Vzpomene na své kariérní začátky, stáž v USA a popíše i specifika své profese. Moderátorce Radce Červinkové také vysvětlí, proč desítky let nosí jenom motýlka.

Za operačním stolem tráví přední český kardiochirurg Jan Pirk téměř půl století. Má za sebou už tisíce operací srdce a stovky transplantací. Jeho poznávacím znamením je elegantní motýlek, pro který se rozhodl z praktických důvodů. „V letech 1983 a 1984 jsem byl na stáži ve Spojených státech a lékaři tam měli v nemocnici zavedený dress code. Chodili v civilu, kravatě a bílém plášti. Líbilo se mi to, a tak jsem to zavedl i u nás,“ přiznal Pirk.

„Ukázalo se však, že je kravata nepraktická. Při vyšetření pacienta ho může šimrat. Podíval jsem se na staré snímky lékařů a všichni nosili motýlky. Zkusil jsem to a nakonec u toho i zůstal,“ prozradil moderátorce Radce Červinkové v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS Pirk.

Za jeho dlouholetou kariéru mu pod rukama prošly tisíce pacientů. Často prý vzpomíná na beznadějné případy, které nakonec dobře dopadly. „Jako mladý začínající kardiochirurg jsem operoval jednu dámu a její srdce mělo strašné arytmie. První noc jsem strávil u jejího lůžka a padesátkrát jsem ji defibriloval. Nakonec to přežila,“ popsal uznávaný odborník.

Člověk se musí se smrtí vyrovnat

Bohužel zažil i případy, které šťastný konec neměly. „Když vám umře pacient, je to nevratné a strašné, ale nedá se s tím nic dělat. Člověk se z toho nesmí hroutit a musí jít dál,“ dodal přední český kardiochirurg. Celý rozhovor sledujte v neděli 15. května v pořadu Povídej od 21:30 na CNN Prima NEWS.

Jan Pirk působí destíky let v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Loni skončil na pozici přednosty kardiocentra, v nemocnici ovšem působí i nadále. „Jsem rád, že nadále zůstává v IKEM, a to nejen jako nepostradatelný člen kolegia ředitele, ale především jako emeritní přednosta, který ze své pozice bude nadále pomáhat svým nástupcům,“ uvedl ředitel IKEM Michal Stiborek.

Tagy: