Žantovský zavzpomínal na setkání s Karlem III. i Alžbětou II. Popsal, čím ho překvapila

Bývalý velvyslanec v Británii Michael Žantovský si královny Alžběty II. nesmírně vážil a měl ji moc rád. Řekl to v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS. Podle něj zesnulá panovnice nejenže uměla dát najevo svou velmi milou povahu, ale i říkala věci, které od ní člověk úplně nečekal. Diplomat také zavzpomínal na setkání s jejím synem králem Karlem III. a popsal, v čem spočívá kouzlo nadcházející korunovace.

S Alžbětou II. se Žantovský poprvé setkal v roce 1990, když ho společně s tehdejším prezidentem Václavem Havlem pozvala na oběd do Buckinghamského paláce. „Byla to žena, ke které jsem choval velký obdiv,“ svěřil se známý publicista v pořadu Povídej. S britskou panovnicí se posléze setkal několikrát. V letech 2009 až 2015 totiž v Londýně zastával post velvyslance.

„Alžbětu II. jsem měl moc rád. Dokázala dávat najevo nejen svou milou povahu, ale někdy i říkat věci, které od ní člověk úplně nečekal,“ pokračoval Žantovský.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: PŘEHLEDNĚ o korunovaci Karla III. Cesta z Buckinghamského paláce a zase zpátky

Moderátorce Radce Červinkové pak popsal, čím ho panovnice při jednom z těchto setkání překvapila. „Při mé audienci jsme společně vzpomínali na první návštěvu s Václavem Havlem a ona si nejenže pamatovala, co jí tenkrát doslova řekl, ale ještě se zeptala na ‚toho hubeného chlapce v brýlích, co byl s námi‘. Zajímalo ji, co teď dělá. Říkal jsem, že Saša Vondra už není tak hubený, ale brýle má pořád a že udělal politickou kariéru,“ popsal.

„Alžběta uměla překvapovat a se svým zesnulým manželem princem Philipem tvořila úžasnou dvojici. Miloval jsem je,“ přiznal bývalý diplomat.

V pořadu Povídej připomněl i schůzku s jejich nejstarším synem Karlem III. „Setkal jsem se s ním mnohokrát. Poprvé v roce 1991, když společně s princeznou Dianou přijeli na pozvání Václava Havla na Pražský hrad. Tehdy jsem zažíval strašlivé chvíle s britským bulvárním tiskem. Byl to velmi nehezký zážitek. Samotná návštěva proběhla v době, kdy se jejich vztah hroutil. Média již načichala stopu a šli po ní jako vlci. Tehdy mi připadalo, že jsou oba svým způsobem nešťastní,“ uvedl Žantovský, který v té době působil jako prezidentův mluvčí.

Korunovace jako z pohádky

Bývalý velvyslanec v Británii promluvil i o nadcházející korunovaci krále Karla III., která se uskuteční v sobotu 6. května. Podle něj bude mít tato událost pohádkový charakter. „Budou tam princezny a princové, králové, koruny, nádherné róby a důstojníci na koních. Bude to nádherné. Britové to umí jako málokdo,“ řekl publicista.

Ačkoliv bude tato podívaná velkolepá, nic jej už tam nejspíš nepřekvapí. „Zažil jsem několik událostí podobného ražení – diamantové jubileum královny Alžběty II. či svatbu prince Williama s Catherine. Takové události probíhají ne úplně odlišným způsobem. Má to pohádkový charakter a je to kouzelné, ale když už to člověk zná, ví, že ceremoniál jiný nebude,“ dodal Žantovský.

Celý rozhovor si můžete poslechnout v premiérovém dílu pořadu Povídej Radky Červinkové v sobotu 6. května od 21:25 na CNN Prima NEWS.

Tagy: