Alkohol, drogy i poruchy příjmu potravy. Jak se dnes daří bývalým dětským filmovým hvězdám?

Vyrůstat v záři reflektorů nemusí být vůbec jednoduché. Šoubyznys totiž není jen sláva, ale má i své stinné stránky. Někteří dětští herci a herečky na svůj zářný start kariéry před kamerou navázali, další se přeorientovali na jinou profesi. Bohužel však byli i tací, kteří propadli alkoholu či drogám. Pro řadu z nich se pak závislost stala osudnou.

Austin Majors (27 let)

Majors se narodil v roce 1995 v Kalifornii a na obrazovky poprvé pronikl už ve třech letech, kdy si zahrál v seriálu Policie New York roli Thea Sipowicze, syna detektiva Andyho Sipowicze. Diváci jej vídali dlouhých pět sezon. Dále se objevil v seriálech Jak jsem poznal vaši matku, Námořní vyšetřovací služba, Zoufalé manželky či Pohotovost.

ČTĚTE TAKÉ: Vzorný student a skaut, pak bezdomovec. Kdo byl dětský herec, jehož smrt zasáhla svět filmu?

V roce 2002 získal Young Artists Award za nejlepší výkon v televizním seriálu – Policie New York. Vysloužil si rovněž nominaci na dabingovou cenu za Planetu pokladů.

Podle webu IMDb byl Majors nejen úspěšným hercem, ale také studentem. Ve škole dokonce přeskočil jeden ročník. Po maturitě nastoupil v roce 2013 na respektovanou University of Southern California, kde se věnoval filmové produkci. „Austin byl vášnivým outdoorovým sportovcem a už ve 14 letech získal nejvyšší skautskou hodnost – titul Orlí skaut. Pomáhal také Nadačnímu fondu Dům Ronalda McDonalda a Centru pro léčbu rakoviny dětí Jonathana Jaquese,“ uvádí IMDb.

Poslední film, ve kterém si Majors zahrál, bylo Vánoční štěstí v roce 2007. Poté se někdejší dětská filmová hvězda stáhla do ústraní. V posledních letech žil v zařízení pro bezdomovce v centru Los Angeles. V pondělí 13. února pak americká média informovala o tom, že herec zemřel. Podle informací TMZ se zřejmě předávkoval fentanylem.

Amanda Bynesová (36 let)

Bynesová debutovala v roce 1996 v komediálním seriálu televizní stanice Nickelodeon All That. O tři roky později si už jako vycházející hvězda otevřela vlastní televizní show The Amanda Show. V roce 2002 se dala k filmu. Zahrála si například ve Velkém tlustém lháři, Hairspray, Super náhradník, Královna ročníku nebo Co ta holka chce, ve kterém excelovala po boku Colina Firtha. Bynesová byla také výtečnou studentkou.

Po raketovém startu kariéry ovšem následoval také strmý pád. V roce 2010 překvapila, když na Twitteru oznámila, že končí s herectvím. „Být herečkou není tak zábavné, jak se může zdát. Když už něco nemiluji, přestanu to dělat. Už mě herectví nebaví. Vím, že 24 let je nízký věk na odchod do důchodu, ale slyšeli jste to tady jako první,“ citoval Bynesovou web Page Six.

V roce 2012 byla poprvé zatčena za jízdu pod vlivem alkoholu. Později měla dokonce nařízenou léčbu. Z důvodů žhářství skončila na psychiatrii. V roce 2014 na Twitteru oznámila, že jí byla diagnostikována bipolární porucha a podstoupila léčbu. Byla prohlášena za nesvéprávnou a devět let měla nařízený soudní dohled.

Od té doby se zdá, že se její zdravotní stav zlepšuje. Bynesová vystudovala oděvní návrhářství a loni na jaře nabyla opět svých práv. Její rodiče s ní dokázali udržet blízký vztah po celou dobu opatrovnictví.

Lindsay Lohanová (36 let)

Lohanová začala svou kariéru už ve třech letech jako dětská modelka a objevila se v desítkách reklam. První úspěch jí ovšem vynesla až dvojrole v komedii Past na rodiče, kde ztvárnila dvojčata Hallie Parkerovou a Anny Jamesovou. V roce 2003 se společně s Jamie Lee Curtisovou objevila v komedii Mezi námi děvčaty a o rok později ve filmu Protivný sprostý holky.

Dobře nastartovanou kariéru ovšem v roce 2007 upozadily její četné skandály. Začaly se u ní projevovat problémy s alkoholem, drogami a také se zákonem. Byla zatčena za řízení pod vlivem a několikrát skončila v léčebně. Někdejší dětská hvězda byla dokonce obviněna z krádeže luxusního náhrdelníku a skončila ve vězení. Od té doby se herečka objevovala spíše v béčkových filmech či seriálech a v roce 2017 utekla do Dubaje.

Nyní se zdá, že se snaží dát svůj život zase do kupy. V roce 2022 oznámila, že se provdala za finančníka Badera Shammase. „Jsem ta nejšťastnější žena na světě,“ napsala na Instagramu. Po delší době získala opět i výraznější filmovou roli, a to v komedii streamovací platformy Netflix Vánoce na spadnutí. Kromě filmu se Lohanová věnuje také produkci či zpěvu, uvádí web Parade.

Macaulay Culkin (39 let)

Za nejúspěšnějšího dětského herce od dob Shirley Templeové byl v 90. letech považován Macaulay Culkin. Newyorský rodák, třetí z celkem sedmi sourozenců, začal hrát už ve čtyřech rocích. Objevil se již na jevišti i v televizi, když si ho režisér John Hughes vybral pro osudovou roli Kevina do rodinné vánoční komedie Sám doma. Její ohromný úspěch si vynutil i pokračování. V Culkinově oslnivé, ale krátké filmové kariéře dále vyniká svérázný dětský thriller Dobrý synek z roku 1993, kde si zahrál malého psychopata s andělskou tváří po boku Elijaha Wooda.

Culkin také napsal autobiografii s názvem Junior, která vyšla v roce 2006. O sedm let později spoluzaložil hudební skupinu Pizza Underground, kde zpíval, band se rozpadl v červenci 2016. Herec, který proslul řadou skandálů, měl problémy s drogami i alkoholem, je rozvedený a nyní žije s modelkou Brendou Songovou, která mu v roce 2021 přivedla na svět syna.

Daniel Radcliffe (33 let)

Britský herec již dávno není pouze Harrym Potterem, který ho jako mladíčka proslavil po celém světě. Ve svých třiatřiceti letech má na svém kontě kromě potterovské série řadu dalších filmových rolí, uplatnil se i v divadle a televizních seriálech.

Harryho Pottera začal Radcliffe natáčet jako jedenáctiletý v roce 2000. Touto rolí žil až do dokončení osmého filmu v roce 2011. Postava mladého kouzelníka mu přinesla nejen slávu, nové možnosti a místo v první desítce nejbohatších Britů do 30 let, ale i „škatulku“ jedné role.

Z ní se snažil vymanit již během natáčení filmů o Potterovi a přeměnit se z dětského na dospělého herce. V minulých letech si vysloužil pozitivní kritiky za role v divadelních hrách na Broadwayi i v Londýně. Ve filmu ztvárnil například syna spisovatele Rudyarda Kiplinga (Legenda o mém synovi), beatnického básníka Allena Ginsberga (Kill Your Darlings), patřila mu i hlavní role v duchařském snímku Žena v černém, v thrilleru Imperium a v dobrodružném snímku Ztracen v džungli.

Britská média odhalila, že Radcliffe míval problémy s alkoholem, proto se mu prý nyní snaží vyhýbat. „Největším problémem na vyrůstání v záři reflektorů není snadný přístup k drogám nebo podivný druh podbízivého světa, do kterého vstupujete, potíž je ve snaze zjistit, kdo jste, a přitom neustále narážet na to, jak vás vnímá okolí. Myslím si, že je velmi důležité, zvlášť když se stanete dětskou hvězdou, zjistit, kdo jste bez této slávy. Ta totiž netrvá věčně,“ řekl Radcliffe v rozhovoru pro deník Mirror.

Drew Barrymoreová (47 let)

Doménou americké herečky a producentky Drew Barrymoreové jsou hlavně romantické komedie. Proslavila se už jako sedmiletá holčička, a to účinkováním ve filmu E. T. – Mimozemšťan. Poté ale jen s obtížemi zvládala slávu. V pubertě se Barrymoreová potýkala s drogami a alkoholismem. Hvězdě filmu Charlieho andílci trvalo přes deset let, než se dokázala odrazit ode dna.

Comeback přišel v roce 1996, kdy po menší roli ve třetím dílu Batmana získala větší part ve filmu Všichni říkají: Miluji tě. Později herečka přiznala, že je Woodymu Allenovi za roli vděčná, protože jí pomohla získat zpátky herecké sebevědomí. Koncem 90. let se Barrymoreová vrhla i na produkci, prvním snímkem byla komedie Nepolíbená (1999), v níž si zahrála i hlavní roli.

Pravé terno ale udělala, když získala práva na filmové zpracování kultovního seriálu 70. let Charlieho andílci. První i druhý díl, ve kterých si zahrála jednu z hlavních rolí po boku Lucy Liu a Cameron Diazové, jí vynesly vedle popularity i milionové zisky. Barrymoreová se dále objevila ve filmech Milujte svého zabijáka, Kluci v mém životě, Hudbu složil, slova napsal nebo Dál, než se zdálo.

Rodačka z kalifornského Culver City pochází ze slavné herecké rodiny, přirovnávané ke klanu Fondů nebo Coppolů. Je vnučkou Johna Barrymorea, známého shakespearovského herce, a praneteř Lionela a Ethel stejného příjmení, kteří se v Hollywoodu pohybovali ve 30. letech 20. století. Otcem Barrymoreové byl herec a bouřlivák John Drew Barrymore, několikrát trestaný za výtržnictví. Za kmotra pak má oscarového režiséra Stevena Spielberga.

Elijah Wood (42 let)

Americký herec Elijah Wood se celosvětově proslavil jako Frodo Pytlík z filmové trilogie Pán prstenů režiséra Petera Jacksona. Postavu Froda si zopakoval i ve filmu Hobit: Neočekávaná cesta. Jednou k tomu řekl: „Nejen, že Froda hraji. Já jsem Frodo. Miluji dobré jídlo, rád lenoším, jsem malý a stejně jako hobit žasnu nad tímto světem,“ řekl 168 centimetrů vysoký herec.

Wood se ve filmu uplatnil již v dětském věku. Poprvé se na obrazovkách objevil jako osmiletý, když získal malou roli ve snímku Návrat do budoucnosti II. Později se vypracoval v uznávanou dětskou hvězdu, která zářila v řadě filmů například po boku Richarda Gerea, Melanie Griffithové, Mela Gibsona, Macaulaye Culkina i Bruce Willise. Hrál i ve filmech Avalon či Strom snů.

Po úspěchu tolkienovské trilogie získal Wood nejen celosvětovou popularitu, ale i řadu filmových rolí, často však spíše průměrné kvality. Později si více vybíral a objevil se v několika nízkorozpočtových či nezávislých snímcích. Jeden z nich, režijní prvotinu amerického herce Lieva Schreibera Naprosto osvětleno, natáčel v Česku. Při té příležitosti se v roce 2004 stal i hostem karlovarského filmového festivalu.

Natočil i snímky jako Věčný svit neposkvrněné mysli, Sin City – město hříchu, Hooligans nebo Paříži, miluji tě. V roce 2013 si po boku Vina Diesla a Rose Leslieové zahrál ve filmu Poslední lovec čarodějnic. Příležitostně hostuje v televizi, s partnerkou, dánskou filmovou producentkou Mette-Marií Kongsvedovou má jedno dítě.

Mary-Kate a Ashley Olsenovy (36 let)

Dvojčata Mary-Kate a Ashley Olsenovy se na televizních obrazovkách objevily už během svého prvního roku života, kdy byly vybrány do televizního seriálu Plný dům. V něm se udržely po dobu osmi let a získaly díky tomu nebývalý úspěch. Od té doby natočily několik komedií – Jeden den v New Yorku, Sestry na Bahamách nebo Malé dohazovačky. Objevily se také ve filmu Charlieho andlíci: Na plný pecky a měly i svůj vlastní seriál The Adventures of Mary-Kate and Ashley.

Sláva se ovšem podepsala i na jejich psychice. Obě dívky se v teenagerovském věku potýkaly s s anorexií. Zatímco Ashley se dokázala s neduhem poměrně rychle popasovat, Mary-Kate se dlouhá léta trápila a musela do léčebny. Obě dívky podstoupily hned řadu plastických operací.

Dvojčata s hereckou kariérou sekla a zkoušela to například jako zpěvačky, modelky či módní návrhářky. Ve svých devíti letech založily značku Elizabeth and James, kterou nazvaly po svých mladších sourozencích, a od té doby prodávají luxusní dámské oblečení, kosmetiku či knížky.

Tagy:
hvězdy Hollywood děti celebrity Daniel Radcliffe USA Macaulay Culkin Drew Barrymore Lindsay Lohanová Mary-Kate a Ashley Olsenovy Austin Majors Amanda Bynesová