Helios přivál na Maltu obří vlny a Sicílii zasypal sněhem. Lidé ho odklízeli lopatou na pizzu

Helios, tedy bůh Slunce. Tak pojmenovali meteorologové větrnou bouři, která se přihnala na ostrov Malta z Afriky. Přinesla s sebou velmi vysoké vlny a na Sicílii dokonce kvůli ní napadl nevídaný metr sněhu. V americké Louisianě pro změnu řádilo tornádo.

Obrovské vlny bičovaly pobřeží ostrova Malta. Ještě horší však byla situace na sousední Sicílii. Vlny skoro jako tsunami vzedmuly moře a zaplavily ulice pobřežních měst.

„Je to větrná bouře, které už ve středu dala maltská národní meteorologická služba jméno Helios. Přišla z Alžírska a Libye směrem na Sicílii a Maltu. Tam v průběhu včerejšího dne způsobila silné nárazy větru, přívalové srážky a velké přívaly sněhu na neobvyklá místa,“ podotkla pro CNN Prima NEWS Michaela Valachová, meteoroložka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) .

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: O víkendu stoupnou teploty až na 8 stupňů. Jaro přijde dřív. Jak ho ovlivní jev La Niňa?

Pod sněhem se tak ocitly pláže, které turisté znají v úplně jiné podobě. Na některých místech Sicílie dokonce zmizela pod sněhem celá auta. Hrabla na sníh by člověk na Sicílii hledal asi jen těžko. Místní tak vzali za vděk vším, co měli zrovna po ruce.

„Tady v Nicolosi na Sicílii padá a padá další nový sníh, a nevypadá to, že by přestalo. Tahle lopata normálně slouží na pizzu. Dneska mi dost pomohla. No pokračujeme,“ uvedl jeden z místních. „Výstraha pro Maltu a Sicílii platila do páteční 20. hodiny,“ dodala Valachová.

Zima nezima, ve Spojených státech v Louisianě mezitím řádilo tornádo druhé kategorie. Jedna žena například zůstala spolu se svým psem uvězněna mezi troskami domu. „Mám řezné rány, jsem vážně pořezaná. Mám také modřiny od všech věcí a trosek, které na mě padaly,“ svěřila se Lynelle Poseyová. Tornádo zničilo místní kostel a řadu dalších domů. Běsnění si tentokrát nevyžádalo žádné oběti.

Tagy: